Gala wręczenia nagród artystom, twórcom i animatorom oraz osobom i instytucjom wspierającym kulturę w Stargardzie odbyła się w miniony piątek, 8 marca, w SCK.
Ilość wyświetleń: 1630
Do rąk ludzi kultury i osób ją wspierających trafiły wczoraj statuetki i nagrody finansowe przyznawane przez miasto.
W tym roku na nagrody i stypendia artystyczne dla uzdolnionych dzieci i młodzieży miasto przeznaczyło 110 tys. zł.
W kategorii artysta/twórca nagrodę otrzymała Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej, autorka, wydanej w dwu tomach książki pt. „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”.
- "Zamęt", który napisałam narobił w moim życiu ogrom zamętu - mówiła wczoraj na Gali Kultury Jolanta Aniszewska. - Mija rok odkąd ta książka została wydana. Przez pierwszych 6 miesięcy nie było dnia, by ktoś nie chciał o niej rozmawiać. Została dobrze przyjęta zarówno przez świat naukowy jak i przez czytelników. Została uznana za literaturę, w co nadal nie chce mi się wierzyć, a co jest bardzo ważne. Cieszy mnie to, że czytelnicy chcą ją czytać.
Za „Zamęt” autorka otrzymała też w ub.r. Nagrodę Literacką „Jantar”.
Tytuł Kreatora Kultury przypadł w tym roku malarce i wybitnej stargardzkiej portrecistce.
- Bardzo dziękuję za nominację i nagrodę, za wszystko co się działo w ostatnim czasie, a przede wszystkim za wsparcie i wielkie serce - mówiła nagrodzona Bernadeta Wdzięczna.
Dzieła stargardzianki znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Jest ona pomysłodawczynią ArtFestiwalu i wystawy promującej polską kulturę i sztukę w Berlinie. Stale współpracuje ze środowiskami artystycznymi i placówkami kulturalnymi w Niemczech.
Za Wydarzenie Kulturalne Roku kapituła, której przewodniczyła Ewa Sowa, zastępca prezydenta Stargardu, uznała cykl imprez organizowanych w ciągu całego 2023 roku z okazji jubileuszu 5-lecia istnienia Orkiestry Camerata Stargard. Dziś ma ona na koncie ponad 40 koncertów w różnych miejscach i bardzo bogaty, różnorodny repertuar. A niedługo doczeka się płyty.
- Przyjmuję tę nagrodę z wielką dumą - mówiła Monika Konopczyńska, prezes Fundacji Camerata Stargard. (na zdj. niżej z prawej). - Camerata to wiele osób, które grają w orkiestrze, a także osób i instytucji, które wspierają naszą działalność. Chcę dziś wszystkim za ten sukces podziękować, bo mamy w Stargardzie dobre warunki do rozwoju. Kolejny nasz projekt jest krokiem milowym do rozwoju. 17 marca br. w kościele św. Ducha orkiestra zagra Koncert Pasyjny, specjalnie skomponowany dla niej przez polsko - amerykańskiego kompozytora Marka Nowakowskiego. To będzie pierwsza realizacja nagrania, który stanie się pierwszym utworem na płycie. Ukaże się ona w przyszłym roku.
Orkiestra Camerata Stargard ma na koncie m.in. lutowy koncert karnawałowy, koncert pasyjny, majowy koncert kameralny, Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego SONI SPATIUM i listopadowy koncert prezydencki. Orkiestrę Camerata tworzą muzycy ze Stargardu. Swoje programy przygotowują w oparciu o repertuar orkiestr zawodowych z całego świata.
Ambasadorem Kultury został pochodzący ze Stargardu Arkadiusz Brykalski, aktor i wokalista. Występował w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od 2016 roku jest etatowym aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie. Był nieobecny, ale widownia zobaczyła go na telebimie.
- Czuję się szczęśliwy, że spotkało mnie takie wyróżnienie - mówił podczas połączenia na żywo w SCK. - Nie wiem czy na nie zasługuję, bo robię to, co lubię i kocham, co stało się moim zawodem. Jestem podwójnie szczęśliwy, że statuetkę odbiera moja mama.
Statuetkę wręczył jej Michał Wiraszko, artysta i wokalista, ubiegłoroczny ambasador kultury.
Arkadiusz Brykalski pogratulował innym wyróżnionym, złożył też życzenia paniom z okazji ich święta. Nawiązał też do ślimaczącej się w Stargardzie inwestycji kolejowej.
- Mam jedno marzenie, by dworzec w Stargardzie był już skończony - dodał na koniec. - To miało trwać tylko dwa lata.
Tytuł Mecenas Kultury przypadł firmom Holstar Sp. z o. o. oraz Krajowej Grupie Spożywczej S.A. Obie od lat wspierają Stargardzkie Stowarzyszenie Muzyczne „Cantore Gospel”, umożliwiając organizację m.in. bezpłatnych warsztatów dla stargardzian, zakup materiałów i sprzętu oraz zatrudnienie profesjonalnych instruktorów i dyrygentów. Statuetkę odebrała przedstawicielka Cukrowni Kluczewo.
Nagrodę okolicznościową otrzymał Krzysztof Rozesłański, od najmłodszych lat związany z muzyką. Jego największą miłością jest jazz i perkusja. Był współzałożycielem klubokawiarni GENT, grał w zespole Kuranty. Nie mógł być osobiście na gali, bo grał koncert, ale jego też można go było w SCK usłyszeć.
- Moje muzykowanie trwa od ponad 50 lat, ale nadal nie zamierzam odwieszać pałek na ścianę - obiecał Krzysztof Rozesłański, nazywany drwalem.
Statuetkę odebrał jego syn Łukasz.
- Rąbał, jak to drwal, w te swoje bębny także w domu - opowiadał w SCK. - Nieczęsto w moim i siostry pokoju. Muzyka to jest sposób na życie mojego taty.
Piotr Kosmal, artysta plastyk z SCK, stworzył dla nagrodzonych grafiki, a Wojciech Makowski z SCK napisał anegdoty, które popłynęły z głośników.
W kat. młody artysta nagrody otrzymali:
Kornelia Sadowska – wokalistka od ponad 8 lat rozwija swój talent w Młodzieżowym Domu Kultury. Doskonali się także w Szczecinie i bierze udział w warsztatach wokalnych w całej Polsce. W 2023 roku wystąpiła w programie „Szansa na Sukces Eurovision Junior”. Zdobywczyni licznych nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach. Uczestniczka koncertów charytatywnych oraz miejskich wydarzeń kulturalnych.
Antoni Kmiecik – pianista i wokalista, wolontariusz Fundacji OSMuza. Z sukcesami brał udział w ogólnopolskich i międzyregionalnych konkursach dla pianistów. W 2023 roku w Stargardzie wystąpił m.in. na ArtFestiwalu i podczas koncertu Orkiestry Camerata „Grzegorz Konopczyński in memoriam”.
Łucja Szymczykowska – pianistka, wolontariuszka Fundacji OSMuza. Oprócz gry na fortepianie rozwija także swój talent plastyczny. Działa również na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Występowała m.in. na ArtFestiwalu Junior i podczas miejsko-powiatowego Dnia Edukacji Narodowej.
Eryk Kucharski – wszechstronnie uzdolniony muzycznie i plastycznie. Od 7 lat rozwija swoje talenty w Młodzieżowym Domu Kultury. Uczestnik wielu wydarzeń kulturalnych w Stargardzie i w całym regionie. Zdobywca nagród oraz wyróżnień na festiwalach i konkursach. W 2023 roku brał udział w programie telewizyjnym „The Voice of Poland”.
Jan Onufry Przysiwek – perkusista, uczestnik warsztatów, konkursów i przesłuchań o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Interesuje się również muzyką rozrywkową i improwizacją. Swoimi występami uświetnia miejskie wydarzenia. Tworzy własne kompozycje i aranżacje.
Miłosz Krysiak – wokalista z Młodzieżowego Domu Kultury. Śpiewa solo oraz w zespole Rupaki. Utalentowany muzycznie i aktorsko. Uczestnik programu telewizyjnego „The Voice Kids”. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach.
Zespół Ekspresja III – działa w Młodzieżowym Domu Kultury. W grupie tańczą 22 dziewczynki w wieku od 10 do 13 lat. Swoje umiejętności doskonalą pod okiem Weroniki Żółwińskiej, która tworzy również choreografie. W 2023 roku zespół wielokrotnie zwyciężał w ogólnopolskich konkursach i festiwalach tanecznych.
Wszystkim nagrodzonym gratulował nagród i sukcesów na niwie artystycznej prezydent miasta. Mówił o planach budowy w Stargardzie profesjonalnej sali koncertowej wraz z siedzibą stargardzkiej szkoły muzycznej oraz galerii sztuki. Przypomniał o otwarciu 21 czerwca amfiteatru.
- Dzięki ludziom tworzącym kulturę na naprawdę wysokim poziomie nasze miasto jest coraz lepszym miejscem do życia - mówił Rafał Zając. - Stale poszerzana oferta daje mieszkańcom wszystko na wyciągniecie ręki. Uważam, że już teraz w tej kwestii możemy konkurować z dużymi miastami. Najlepiej świadczy o tym zainteresowanie samych stargardzian, którzy tak licznie przychodzą na koncerty, wystawy, wernisaże, festiwale i inne formy artystycznego wyrazu.
Podczas gali 29 osób otrzymało stypendia: Alicja Bekierz, Agata Biryłko, Marcel Burchard, Alicja Kieliszek, Natalia Leszczyńska, Magdalena Pawelec, Miriam Estera Socik, Agnieszka Wierzbicka, Blanka Jakszuk, Maria Kanarek, Marta Kanarek, Bartłomiej Kulczycki, Mikołaj Matysik, Hania Mielcarek, Lidia Mazur, Mateusz Śliwa, Adrianna Bąk, Wiktoria Krakowiak, Miłosz Krysiak, Eryk Kucharski, Dominika Lewandowska, Paulina Pryciak, Kornelia Sadowska, Zuzanna Susz, Nikola Szkodlarska, Natalia Szymkowiak, Nailah Vitha, Eryka Wieleba i Natalia Korwin-Piotrowska.
Ze sceny popłynęła muzyka Orchestry Marini w składzie: Michał Kuczyński (wokal), Grzegorz Myca (I skrzypce), Natalia Haręża (II skrzypce), Maria Bieleninik (altówka), Ireneusz Stawniak (obój/mandolina), Marek Stawniak (akordeon), Patryk Dżaman (gitara/mandolina), Ingo Maciejewski (kontrabas), Marcin Rakowski (instrumenty perkusyjne). Wraz z muzykami wystąpiła także Małgorzata Nowak, wokalistka z Pracowni Wokalnej SCK Celiny Gładysz.