W Stargardzie Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem patriotycznym, a zakończyło się na Rynku Staromiejskim.
Ilość wyświetleń: 1914
Tradycyjnie, stargardzianie spotkali się dziś przed południem przed pomnikiem "Stargardzianie - Ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości.
Przedstawiciele miasta, powiatu, wojska, organizacji kombatanckich i stowarzyszeń oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem, znajdującym się na skwerze ulic Kazimierza Wielkiego i Marii Skłodowskiej - Curie. Potem uczestnicy przenieśli się do stargardzkiej kolegiaty, gdzie z udziałem kompanii honorowej, pocztów sztandarowych jednostek, szkół, organizacji i stowarzyszeń odprawiono mszę za Ojczyznę.
Na koniec wojskowa uroczystość odbyła się na płycie rynku. Na jego obrzeżach licznie zgromadzili się stargardzianie, ale dziś niewiele osób miało polskie flagi lub biało - czerwone kotyliony na piersiach. Po podniesieniu flagi na maszt i odegraniu Mazurka Dąbrowskiego zaczęły się główne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O tym ważnym akcie i znaczeniu dla kraju mówił w krótkim przemówieniu, pełniący obowiązki dowódca garnizonu Stargard.
- Początek maja w polskiej tradycji ma szczególnie patriotyczny charakter - mówił dziś płk Dariusz Żurek, zastępca dowódcy BWD WKPW. - 2 maja świętowaliśmy Dzień Flagi, dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zaś 8. maja przypada kolejna rocznica zakończenia II wojny światowej - Narodowy Dzień Zwycięstwa. Cieszę się, że możemy dziś wspólnie świętować i swoja obecnością oddawać szacunek polskiej fladze.
Na rynku wręczono dziś, wyróżniającym się w służbie żołnierzom, listy gratulacyjne od dowódcy brygady, odznaczenia i awanse na wyższe stopnie wojskowe. Szczególne podziękowania otrzymał, od wielu lat uczestniczący w organizacji wojskowych uroczystości, w tym odpowiadający za ich oprawę muzyczną mł. chor. Adam Dobersztyn (na dole z lewej). Od prezesa Rejonowej Rady HDK PCK otrzymał on odznakę I stopnia Zasłużony Dawca Krwi za oddanie 18 litrów krwi. Wręczyli mu ją dowódca garnizonu Stargard i chor. Jacek Łagiewka, prezes wojskowego klubu Saper.
Na rynku były też: apel pamięci i salwa honorowa. Zebrani wysłuchali ponadto pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego i na koniec obejrzeli defiladę pododdziałów garnizonu Stargard. Zorganizowano też tradycyjne pokazy sprzętu wojskowego, który prezentowali żołnierze 102. Batalionu Ochrony, 2. Stargardzki Batalion Saperów i 12. Brygada Zmechanizowana.
Po uroczystości wszystkich chętnych zaproszono na gorącą grochówkę. Tuż przy wejściu do ratusza stał mobilny punkt Wojskowego Centrum Rekrutacji w Stargardzie, w którym można było porozmawiać na temat służby w wojsku.
Zobacz też naszą transmisję na żywo z defilady pododdziałów garnizonu Stargard: