Marta Hawrylak (pierwsza z lewej) od wielu lat angażuje się w sprawy swojej wsi. Fot. UM w Szczecinie.
Ilość wyświetleń: 2042
Najlepsi tegoroczni, zachodniopomorscy sołtysi pochodzą z gmin: Stargard, Dziwnów i Dębno.
W tym roku na podium stanęły trzy kobiety: Marta Hawrylak (sołectwo Małkocin), Katarzyna Klaudia Herdzik (sołectwo Łukęcin) oraz Justyna Baranowicz (sołectwo Różańsko).
- Rewelacyjnie współpracuje mi się z naszymi mieszkańcami - mówi nagrodzona Marta Hawrylak, sołtys Małkocina. - Takich mieszkańców życzę każdemu sołtysowi. Wspólnie udaje nam się wiele zdziałać. Czwarty rok z rzędu odbywają się u nas zajęcia zumby, pilates i fitness. Korzystają z nich panie młodsze i starsze. W ub.r. organizowaliśmy bożonarodzeniowy jarmark na placu przy boisku sportowym. Mieliśmy 11 stoisk. Był też koncert Julity Kożuszek w naszym pałacu i organizowany od kilku lat festyn wakacyjny. Ciekawych inicjatyw było bardzo dużo.
O tegoroczne zwycięstwo rywalizowało 67 wyjątkowych organizatorów i animatorów działań na obszarach wiejskich. Konkurs miał charakter otwarty. Kandydata do tytułu „Sołtys Roku” 2024 mogły zgłaszać: rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa (co najmniej 10 osób), organizacje pozarządowe i społeczne działające na wsi, stowarzyszenia sołtysów oraz przedstawiciele władzy samorządowej.
Kapituła konkursowa oraz Zarząd Województwa wyłoniła laureatów i wyróżnionych w Przelewicach w miniony weekend. Największą ilość punktów uzyskali: Marta Hawrylak (sołectwo Małkocin), Katarzyna Klaudia Herdzik (sołectwo Łukęcin) oraz Justyna Baranowicz (sołectwo Różańsko). Oprócz głównych nagród, w XII edycji konkursu „Sołtys Roku”, przyznano także 20 wyróżnień (każde po 1 tys. zł).
Oto sylwetki wyróżnionych:
Marta Hawrylak, sołtys sołectwa Małkocin (gmina Stargard). Funkcje sołtysa pełni jedną kadencję. Od wielu lat angażuje się w inicjatywy społeczne podejmowane przez nieformalną grupę mieszkańców na rzecz sołectwa. Z jej inicjatywy zostało założone KGW. Jest osobą przyjaźnie nastawioną do drugiego człowieka, zawsze w pełni zaangażowana w to co robi. Pomaga mieszkańcom sołectwa m.in. w wypełnianiu dokumentów oraz załatwianiu spraw urzędowych. To osoba, która posiada umiejętności i predyspozycje niezbędne do angażowania i pobudzania mieszkańców do współdziałania na rzecz rozwoju sołectwa. Jej kreatywność oraz przedsiębiorczość pomaga w rozwiązywaniu problemów sołectwa, a działania przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców wsi oraz ich lepszej integracji. Zrealizowała wiele projektów i przedsięwzięć skierowanych do mieszkańców. Cyklicznie organizuje m.in. kiermasze, zbiórki charytatywne, warsztaty czy spotkania integracyjne dla mieszkańców. Katarzyna Klaudia Herdzik, sołtys sołectwa Łukęcin (gmina Dziwnów). Funkcje sołtysa pełni dwie kadencje. Potrafi w sposób przyjazny, bezkonfliktowy i efektywny integrować i scalać lokalną społeczność, zachęcić do współpracy, aktywizować, ale także skutecznie angażować w rozwiązywanie problemów, często skomplikowanych i budzących emocje. Z jej inicjatywy osada pięknieje, staje się przyjaźniejsza mieszkańcom i turystom pod względem estetyki, infrastruktury i komfortu. W sołectwie powstają nowe nasadzenia roślinne, zwiększa się ilość i jakość obiektów małej architektury, wzrósł poziom wiedzy ekologicznej. Sołtys dba też o zaplecze sportowe sołectwa m.in. poprzez zakup sprzętu sportowego. Świadczy też o tym nowa ścieżka rowerowa, wzdłuż trasy powstają punkty widokowe nadmorskiego pejzażu. Założyła KGW i aktywnie w nim działa. Inicjowała i koordynowała projekty proekologiczne, np. obrona lasów łukęcińskich przed wycinką. Obecnie sołtys stara się o utworzenie uzdrowiska w Łukęcinie co jest zadaniem długofalowym i spełnieniem wizji dalszego rozwoju sołectwa, łącząc potrzeby ekonomiczne z ochroną środowiska i zdrowiem mieszkańców. Zrealizowała wiele inwestycji poprawiając infrastrukturę, bezpieczeństwo i życie kulturalne Łukęcina.
Justyna Baranowicz, sołtys sołectwa Różańsko (gmina Dębno). Funkcje sołtysa pełni dwie kadencje. Jest sprawną organizatorką i doświadczonym inicjatorem integracji społeczności lokalnej. Poprzez organizację ciekawych wydarzeń mieszkańcy sołectwa mają okazję na integrację oraz aktywne spędzanie czasu. Z powodzeniem wykorzystuje społeczne zaangażowanie mieszkańców, budżet sołecki czy środki samorządowe dla poprawy jakości życia we wsi. W sołectwie od lat organizowanych jest wiele cyklicznych imprez, które aktywizują oraz integrują społeczeństwo, często wykraczając poza obszar sołectwa Różańsko. Jest także wiceprzewodniczącą KGW w Różańsku i aktywnie działa na jego rzecz.
Nagrody laureatom (po 6 tys. zł każda) wręczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Uroczyste spotkanie z sołtysami odbyło się 18 maja br. podczas Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej.
Inf.prasowa - 20-05-2024
Reklama
1.
Brawo, gratulacje dla wszystkich wyróżnionych, takich pań i panów potrzeba w naszym kraju.
EWA (37.47.181...) 20-05-2024 12:05
2.
Chyba Sołtys?! Dlaczego na siłę odmieniacie nazwy zawodów i nie tylko. Minister, sołtys, psycholog i niech tak zostanie....poprawność polityczna to jedno,a językowa to drugie. Litości
Czytelniczka!
Kobieta pracująca (37.47.135...) 20-05-2024 16:43
3.
Kobieta pracująca (37.47.135...) 20-05-2024 16:43 tylko chyba w tytule bot nie zmienił, a AI nie wyłapuje takich błędów jeszcze :)Marta fajna dziewczyna,ale w Łukęcinie to widać, że rządzi ktoś z głową UM Stargard mogą jechać i zobaczyć jak się buduje infrastrukturę.
Rower (37.47.146...) 20-05-2024 17:21
4.
ładne sołtysice.....
narwel pank (37.248.176...) 21-05-2024 08:33
5.
Kobiety same sobie krzywde wyrządzajątymi feminatywami na siłe wciskanymi do codziennej mowy. To brzmi jak by przedszkolak nie wiedział jak powiedzieć na Panią Sołtys.