Głównym organizatorem koncertu była miejscowa parafia prawosławna. Na zdj. Slavic Folk Orchestra.
Ilość wyświetleń: 756
"Kresowy Bukiet Kultur Wschodu - Piękno w różnorodności" - to tytuł sobotniego wydarzenia w parku Chrobrego.
Na scenie Teatru Letniego wystąpiły wczoraj zespoły pop folkowe: Slavic Folk Orchestra, którą tworzą miłośnicy słowiańskiego folkloru, absolwenci akademii muzycznych. Zabrali widownię w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, w tym także na Bałkany. Skład zespołu:
Michał Hajduczenia - wokal, kontrabas, prowadzenie, Magdalena Cysewska – sopran, Olena Maruniak-Gaidychuk – sopran, bandura, Paulina Krakowian – skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska oraz Paweł Wiśniewski – akordeon.
Jako druga wystąpiła Orkiestra Św. Mikołaja (na zdj. niżej), która jako pierwsza z kapel wprowadziła do swojego repertuaru muzykę inspirowaną słowiańską muzyką tradycyjną, przede wszystkim polską, łemkowską i huculską. Tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.
W aranżacjach grupa stosuje instrumenty współczesne jak perkusję czy gitary, ale też nietypowe instrumenty strunowe jak cymbały, smyczkowe - skandynawską nyckelharphę i
inne tradycyjne instrumenty dęte i perkusyjne.
Na końcu wystąpił folk - rockowy zespół The Ukrainian Folk, który powstał 30 lat temu we Lwowie. Z czasem stał się jednym z najbardziej uznawanych wśród fanów ukraińskiej muzyki folkowo-rockowej. Grupa rozgrzewa publiczność nie tylko w Polsce ale i za granicą. Wczoraj rozgrzała także stargardzką. - Nie jest to tylko jedno wydarzenie - mówił ze sceny ks. Jarosław Biryłko, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie. - To cykl koncertów m.in. muzyki cerkiewnej w sierpniu i wrześniu oraz spotkań. W tym roku jest piąta edycja tego przedsięwzięcia.
Organizację imprez w ramach cyklu poświęconego kulturze wschodu wsparły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz środków parafii prawosławnej i stowarzyszenia Chrześcijańska Godność. Ma na celu popularyzację kultur mniejszości narodowych.
W czasie koncertu był kiermasz na rzecz Adasia Orlika z Morzyczyna. Przy stoisku można było kupić m.in. ciasta i napoje. Dochód zostanie przeznaczony na terapię genową dla chłopca w USA. Potrzeba na ten cel prawie 19 mln zł. Chłopca można wspomóc pod linkiem: www.siepomaga.pl/adam-orlik.
W parku Chrobrego serwowano też grochówkę. A przede wszystkim - różnorodną, a bywało, że bardzo skoczną muzykę, która część uczestników, poderwała do tańca. Fragmenty utworów można posłuchać na naszym profilu www.facebook.com/RegionalnyInformatorInternetowy.