Na rynku monet bulionowych wyróżnia się tzw. Wielką Piątkę. Należą do niej Krugerrandy, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur oraz jedyna w tym gronie moneta europejska – Wiedeńscy Filharmonicy. Przedstawiamy jej historię i to, jak znalazła się w tym elitarnym towarzystwie wyrobów cenionych przez inwestorów na całym świecie.
Historia
Rynek monet bulionowych od początku zdominowany był przez te emitowane poza Europą. O jego wielkości decydował w znaczącej mierze obrót Krugerrandami z RPA, nabywanymi przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. W 1988 rząd austriacki umożliwił emisję czystego złota w celach inwestycyjnych, a za decyzją tą poszedł również pomysł stworzenia monety bulionowej. Tym, co wyróżniało ją na rynku, był jej projekt wizualny. Postanowiono bowiem upamiętnić na niej Wiedeńskich Filharmoników, czyli orkiestrę, na której koncerty przybywają do Austrii ludzie z całego świata. Najsłynniejsze z nich odbywają się corocznie z okazji nowego roku w Wielkiej Złotej Sali Musikverein. W naszym kraju można doświadczyć ich na żywo w Telewizji Polskiej, a także w Polskim Radiu. Wiedeńscy Filharmonicy dostępni są pod tym adresem: https://mennicamazovia.pl/.
Na awers Wiedeńskich Filharmoników trafiły zabytkowe organy piszczałkowe ze wspomnianej Złotej Sali. Rewers poświęcono natomiast instrumentom wykorzystywanym przez orkiestrę. Znajdują się na nim cztery skrzypce, wiolonczela, róg, fagot oraz harfa. Dostępne są złote (https://mennicamazovia.pl/pol_m_Zloto_Zlote-Monety-165.html), srebrne oraz platynowe monety. Emituje się je w wersjach o różnej zawartości kruszcu: 1, ½, ¼, 1/10 oraz 1/25 oz. Co warte podkreślenia – Wiedeńscy Filharmonicy są monetą, która ma w swojej historii emisję w dwóch różnych walutach. Do 2002 roku w Austrii obowiązywały bowiem lokalne środki pieniężne – szylingi austriackie, po czym w kraju wprowadzono euro. Jednouncjowych złotych Filharmoników Wiedeńskich przemianowano zatem z 2000 szylingów austriackich na 100 euro. Jako, że jest to najbardziej znana moneta bulionowa z naszego kontynentu, a także jedyna we wspólnej walucie Unii Europejskiej, jest ona popularna przede wszystkim właśnie w naszym regionie, mniej w innych częściach świata.
Big Phil
Wartą przytoczenia ciekawostką na temat Wiedeńskich Filharmoników jest również historia powstania Big Phila. W 2004 roku z okazji 15-lecia ich istnienia Mennica Austriacka stworzyła wyjątkowy projekt. Wyemitowano 15 sztuk Filharmoników o nominale 100 000 euro i zawartości złota 1000 uncji trojańskich – 31,103 kg. Miały one średnicę 37 cm i były wówczas największymi stworzonymi w historii monetami bulionowymi. Do dziś poszczególne egzemplarze można zobaczyć m.in. w Monachium w Niemczech oraz w Singapurze.