Soni Spatium już trwa. W kolegiacie wystąpił Chór Omnia ze Słowacji
W kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Świata koncertował słowacki, 22-osobowy, mieszany Chór Omnia pod batutą Moniki Bažíkovej.
Ilość wyświetleń: 674
Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego Soni Spatium rozpoczął się wczoraj w stargardzkiej kolegiacie występem Chóru Omnia ze Słowacji.
W Stargardzie rozpoczęła się czwarta edycja wyjątkowego wydarzenia muzycznego, poświęconego pamięci wybitnego kompozytora Marka Jasińskiego, urodzonego 10 września 1949 roku w Stargardzie. Zmarł nagle 15 lutego 2010 roku w Cluj-Napoca w Rumunii
podczas zajęć prowadzonych w ramach Europejskiego Programu FABREC, reprezentując Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Prof. Jasiński spoczął na stargardzkim cmentarzu przy ul. Kościuszki.
- W historii Stargardu zapisał się jako człowiek o wielkiej duchowości, wierzący i praktykujący katolik i organista - mówił wczoraj ks. proboszcz Janusz Posadzy. - Kościół jest więc miejscem najbardziej właściwym, by poświęcić temu kompozytorowi i muzykowi tę chwilę uwagi i skupić się na jego muzyce.
Pomysłodawcą festiwalu nazwanego imieniem Marka Jasińskiego był Grzegorz Konopczyński, wieloletni dyrektor stargardzkiej szkoły muzycznej, założyciel orkiestry Camerata Stargard. Po jego śmierci, żona postanowiła to wydarzenie, przyciągające do kolegiaty melomanów, kontynuować. Pierwsza edycja odbyła się w 2021 r.
- Życzę wam niedosytu na kolejny koncert, a także na kolejne edycje naszego wydarzenia - mówiła otwierając wczoraj w kolegiacie tegoroczne Soni Spatium Monika Konopczyńska, od 2023 r. prezes zarządu Fundacji Camerata Stargard im. Grzegorza Konopczyńskiego oraz dyrektor orkiestry.
- Są to koncerty, nieskromnie powiem, wysokiej klasy - dodał dyrygent Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny festiwalu.
- To uczta muzyczna, którą chcemy się z państwem dzielić - dodała Iwona Charkiewicz, dyrektor kreatywna. - Życzę Wam cudownego odbioru muzyki.
Tegoroczną odsłonę Soni Spatium (w tłumaczeniu - przestrzeń dźwięku) zapoczątkował istniejący od 2003 r. Chór Omnia ze Słowacji. Zbiera on najwyższe laury w całej Europie. Jego dyrygentem jest Monika Bažíková, która z tym zespołem zdobyła wiele ważnych nagród w kraju i za granicą.
- Repertuar Omnii składa się z kompozycji różnych narodów i gatunków od renesansu do XXI wieku, niekonwencjonalne, interesujące akustycznie lub wizualnie kompozycje są dla nich zawsze przyjemnym wyzwaniem - czytamy o zespole w katalogu festiwalowym. Dziś, w sobotę, 14 września, w murach kolegiaty wybrzmi muzyka mistrza Marka Jasińskiego.
Wykonawcy:
Chór „Belcanto” OSM I st. im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
Katarzyna Ganczarska – dyrygent
Szymon Wyrzykowski – dyrygent
Tomasz Andrzejewski – perkusja
Tomasz Witkowski – organy
Zespół instrumentów dętych
Program:
- Marek Jasiński, Fantazja h-moll (kompozycja dziecięca, prawykonanie). - Jacob Arcadelt, Ave Maria
- Marek Jasiński, 3 miniatury na chór dziecięcy: Ptaki, Poranek, Wyliczanki
- Marek Jasiński, Psalmodia na organy, kotły i wibrafon
- Marek Jasiński, Domini est Terra na chór mieszany, chór dziecięcy
instrumenty dęte i kotły
Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. Potrwają do 15 września. Repertuar na dziś i jutro znajdziesz: wiadomosci.rii.pl/index.php.
Niżej krótka relacja z otwarcia festiwalu i fragment występu Chóru Omnia (w tłumaczeniu Wszystko):