72 1 72 8888 – ten numer telefonu powinni zapisać stargardzianie z niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie. Ruszyła zupełnie nowa infolinia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Dzięki temu każdego dnia OzN będą mogły dostać aktualne informacje o najróżniejszych formach wsparcia.
Infolinia działa od poniedziałku do piątku (8:00-15:00). Opłata za połączenie na nr 72 1 72 8888 jest zgodna z taryfą operatora. Do MOPS mogą zadzwonić wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o dostępnych formach pomocy dla osób z niepełnosprawnościami. W naszym mieście aktywne są również organizacje pozarządowe, które wspierają OzN. Również o nie można dopytać na infolinii.
Warto też włączyć miejski podcast Stargard Mówi. W jednym z odcinków zajęliśmy się właśnie tematem wsparcia osób o szczególnych potrzebach. Rozmowę Małgorzaty Olejnik, dyrektor MOPS i Krzysztofa Molińskiego, prezesa Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół Wolontariat Szansa można znaleźć www.youtube.com/watch.
Kilkudziesięciu stargardzian weźmie udział w projekcie, w ramach którego otrzymają bezpłatne wsparcie w codziennym życiu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmuje wnioski do „Bezpiecznego Seniora”. To nawet 180 godzin profesjonalnej opieki, a także szansa na udział w życiu kulturalnym i społecznym miasta. Seniorzy dostaną również opaski bezpieczeństwa i czujki smart dom.
Ze wsparcia asystentów skorzystają seniorzy ze Stargardu, którzy mają więcej niż 65 lat. Dzięki udziałowi w projekcie chwilę oddechu złapią również ich opiekunowie. Będzie też wsparcie profesjonalnego dietetyka, psychologa i prawnika. Seniorzy dostaną darmową pomoc w codziennych czynnościach – np. w zadbaniu o porządek w mieszkaniu, zrobieniu zakupów i załatwieniu spraw urzędowych. Asystenci będą mogli również towarzyszyć swoim podopiecznym w rekreacji i rozrywce (kino, teatr, koncert, basen). Dodatkowo stargardzianie objęci takim wsparciem dostaną opaski bezpieczeństwa. Takie urządzenia przez całą dobę monitorują stan zdrowia użytkowników i przekazują zgłoszenia alarmowe – np. w razie upadku albo zatrzymania akcji serca. Z kolei czujki smart dom wykryją m.in. ulatniający się gaz albo dym i natychmiast wezwą pomoc.