Maria Pawlikowska - Jasnorzewska performatywnie i spotkanie z jej biografem
Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Jest elementem obchodów 80. rocznicy śmierci poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej. Na zdj. jedno ze spotkań w Piwnicy TPS.
Ilość wyświetleń: 242
W piątek, 6 grudnia o godz.18 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu odbędzie się prezentacja nagrania czytania performatywnego fragmentów pamiętników Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej pt. "Zapiski z umierania".
Opowieść zaczerpniętą z Dzienników wojennych poetki czyta Anna Januszewska, jedna z najpopularniejszych szczecińskich aktorek, na co dzień aktorka Teatru Współczesnego. Swoją wrażliwością i wyjątkowością Januszewska nadaje kolejny wymiar „Zapiskom z umierania”. Przeczyta je z muzyką na żywo Krzysztofa Baranowskiego. Całość wyreżyserowała Małgorzata Frymus. Po pokazie odbędzie się spotkanie z biografem poetki Rafałem Podrazą.
W 2025 roku będziemy obchodzić 80. rocznicę śmierci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Poetka została ustanowiona jednym z jego patronów. I właśnie z tej okazji Stowarzyszenie OFFicyna przygotowało performatywne czytanie „Dzienników” poetki, prowadzonych przez nią podczas wojny, na emigracji, dających szansę pokazania mniej znanej twarzy wybitnej autorki.
Czytanie zostało zarejestrowane audiowizualnie i stało się kanwą cyklu spotkań z biografem poetki, Rafałem Podrazą, w różnych miejscowościach.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, wzięta poetka i dramatopisarka międzywojnia, z wybuchem II wojny światowej musi opuścić Polskę. Przez Francję trafia z mężem do Anglii, gdzie, tęskniąc za ojczyzną i rodziną, pisze dziennik. Bez ozdobników, w sposób bardzo plastyczny i drastyczny, opisuje dzień po dniu swoją emigracyjną golgotę i przegraną walkę z rakiem.
Ponad dekadę temu Rafał Podraza, badacz losów rodziny Kossaków (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to córka malarza Wojciecha Kossaka i siostra pisarki Magdaleny Samozwaniec), zebrał niepublikowane dotąd pamiętniki poetki i wydał je pod tytułem „Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945”.
Po latach wrócił do swoistego testamentu jednej z najważniejszych polskich poetek XX wieku i wraz z Radiem Szczecin na nowo opracował pamiętnik, skupiając się na wątku choroby, cierpienia i niezwykłej mocy Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej. Całość została zatytułowana „Zapiski z umierania”, opracowane na podstawie „Dzienników wojennych” poetki.