Bęben mieli wszystko jak leci? Bio Star wyjaśnia sprawę
Na redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy list od naszego czytelnika. Zgłoszoną sprawę będziemy wyjaśniać. Fot. internauta.
Ilość wyświetleń: 719
Z redakcyjnej poczty info.stargard.pl:
- Dużo mówi się o ekologii, ochronie środowiska przed zanieczyszczeniem, segregacji odpadów - napisał do nas email mieszkaniec Stargardu. - A także o zanieczyszczeniu plastikiem, o tym że nie ulega on biodegradacji lecz rozpada na coraz mniejsze drobiny tworząc tzw. mikroplastik, który jest szkodliwy dla zwierząt i ludzi. Od jakiegoś czasu po Stargardzie jeździ samochód na odpady BIO z bębnem, do którego pracownicy wrzucają worki z liśćmi z posesji i terenów zielonych. Od razu całą zawartość mieli i umieszcza w bębnie. Z tego co wiem, brązowe worki na odpady BIO są wykonane ze zwykłej folii i nie ulegają one biodegradacji. Czy to prawda, że z takiej mieszanki liści i zmielonych worków produkuje się kompost, który następnie trafia na okoliczne pola?
O tę sprawy spytaliśmy spółkę Bio Star. Czekamy na odpowiedź.
Aktualizacja, 20 grudnia godz. 15, Bartosz Rudnicki, wiceprezes ds. techniczno - eksploatacyjnych:
Spółka nabyła pojazd do odbioru odpadów ulegających biodegradacji z funkcją kompaktowania rotacyjnego w celu wstępnego przygotowania zbieranych odpadów do procesu kompostowania. Przygotowanie to polega przede wszystkim na dwóch procesach wymieszania odpadów, tworząc jednolitą masę oraz późniejszego łatwiejszego oddzielenia elementów, które nie powinny znaleźć się w tej masie, w tym worków foliowych. W trakcie mieszania tych odpadów następuje rozrywanie worków, a nie ich rozdrabianie. Tak zebrany i przygotowany odpad dostarczany jest na instalację zagospodarowania, gdzie trafia na sita bębnowe, na których następuje rozdział frakcji przeznaczonej do kompostowania i odpadów resztowych w tym właśnie worków.
Pomijając fakt dostosowania procesów, które prowadzi spółka od momentu zbiórki odpadów po ich zagospodarowanie do jak najmniejszego zagrożenia dla środowiska w tym wprowadzanie do niego tworzyw sztucznych, jednocześnie spółka stara się ograniczyć ilość worków na odpady "zielone". Z tego powodu na terenie miasta Stargard wprowadzony został system odbioru odpadów ulegających biodegradacji pochodzenia kuchennego i zielonych z jednego pojemnika.