Czytelnicy pytali niedawno o instrukcję w razie niebezpieczeństwa i uruchomienia się syren alarmowych w mieście. Fot. UM w Stargardzie
Ilość wyświetleń: 838
Miasto zainwestowało w tym roku w system ostrzegania przed niebezpieczeństwem. W różnych punktach miasta zamontowano 14 nowoczesnych syren alarmowych.
Dodatkowo zainstalowano centralę alarmową wraz z niezbędnym oprogramowaniem i urządzeniem mobilnym. System połączono z systemem ostrzegania i alarmowania na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Każda nowa syrena w Stargardzie umożliwi przekazywanie komunikatów głosowych i sygnałów dźwiękowych. Wykorzysta do tego transmisję radiową.
Syreny niedawno testowano. W trakcie testów systemu alarmowego można było usłyszeć 2 rodzaje dźwięków. Najpierw wyemitowano 3-minutowy sygnał modulowany, który oznacza ogłoszenie alarmu. Po nim nastąpił 3-minutowy sygnał ciągły, czyli odwołanie alarmu.
Internauci pytali o zasady postępowania w razie rzeczywistego zagrożenia. Na nasze pytania o to, co w przypadku alarmu robić, odpowiada Piotr Styczewski, rzecznik prezydenta Stargardu:
- włączyć radio lub telewizor na lokalną stację, słuchać komunikatów o zagrożeniu i postępować zgodnie z poleceniami władz lokalnych, służb porządkowych i ochronnych.
- sprawdzić miejsce pobytu domowników oraz osób z najbliższego otoczenia i poinformować ich o niebezpieczeństwie.
- osoby znajdujące się w domu powinny ubrać się stosownie do warunków panujących na zewnątrz, wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, gazowe oraz wygasić ogień w piecu, zamknąć okna i zabezpieczyć mieszkanie, zabrać dokumenty osobiste, zapas żywności, wody, lekarstw, ewentualnie indywidualne środki ochrony przed skażeniami oraz w miarę możliwości koc, latarkę, baterie itp. i udać się do najbliższego ukrycia (np. piwnica swojego domu, podziemny parking).
- jeśli jesteśmy poza domem, należy skontaktować się z najbliższymi informując ich o sytuacji, miejscu swego pobytu oraz o sposobie dalszego kontaktu.
- nie należy wpadać w panikę. Naszym zachowaniem powinniśmy dawać przykład innym.
- osoby znajdujące się w pracy, szkole, miejscu publicznym, powinny przerwać pracę, naukę, inne czynności i podporządkować się ściśle poleceniom służb porządkowych, ochronnych i obrony cywilnej.
- osoby prowadzące pojazdy mechaniczne powinny zatrzymać się i ustawić tak, aby nie blokować ciągów komunikacyjnych oraz wejść do miejsc ukryć, a następnie wraz z ewentualnymi pasażerami udać się do najbliższego miejsca ukrycia.
Co ze schronami? - W Stargardzie nie ma typowych schronów - mówi rzecznik. - W razie zagrożenia mieszkańcy powinni udać się do tzw. doraźnych miejsc ukrycia. To np. piwnice, sutereny, garaże i parkingi podziemne, które znajdują się zarówno w ogólnodostępnych budynkach użyteczności publicznej, jak i w obiektach prywatnych. Niestety obecnie obowiązujące prawo nie reguluje kwestii schronów. Jest to problem ogólnopolski. Na początku listopada 2024 roku sejm uchwalił ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej i przekazał do dalszych prac do senatu. Mamy więc nadzieję, że w przyszłym roku wreszcie rozpoczną się właściwe prace nad realizacją konkretnych przedsięwzięć związanych z szeroko pojętą ochroną ludności i obroną cywilną.
Na stronie internetowej miasta (https://stargard.eu/dla-mieszkanca/bezpieczenstwo-ludnosci/) można znaleźć przydatne wskazówki , w tym m.in. poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i informacje o Regionalnym Systemie Ostrzegania.