Od kilku lat na terenie Stalagu II D odbywają się prace naukowców Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Obóz jeniecki powstał przy ul. Szczecińskiej we wrześniu 1939 r. Zdj. archiwalne
Ilość wyświetleń: 847
O upamiętnienie cmentarza wojennego Stalag II D przy ul. Szczecińskiej na październikowej sesji Rady Powiatu Stargardzkiego pytał radny Mariusz Malec.
- Mija 10 lat od odkrycia cmentarza jeńców wojennych, obozu Stalag II D przy ulicy Szczecińskiej w Stargardzie - mówi radny Mariusz Malec. - To miejsce nadal nie jest odpowiednio upamiętnione. A być powinno. Przede wszystkim musi tam powstać najpierw cmentarz z prawdziwego zdarzenia i to dokładnie w tym miejscu, gdzie ujawniono groby pomordowanych. Później należałoby to miejsce oznaczyć tablicami czy postawić w jego pobliżu pomnik.
Odkrywcą cmentarza wojennego przy ul. Szczecińskiej jest stargardzianin Jarosław Tomczak ze Stargardu. To regionalista i miłośnik historii. Dzieje Stalagu II D zgłębia on od ponad dwu dekad. Pierwsze informacje o stargardzkim cmentarzu wojennym otrzymał od byłego jeńca Olega Krasnopolskiego, który dokładnie określił mu położenie obozu. Kilka lat minęło, nim zaczęto, po monitach stargardzianina, sprawdzać informacje, a potem najpierw porządkować, a następnie badać teren przy Szczecińskiej.
Jak informuje w odpowiedzi na zapytanie radnego Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, prawo własności do terenu realizuje Agencja Mienia Wojskowego. Nieruchomość została przekazana wojewodzie do bezpłatnego używania na mocy umowy użyczenia. Co roku podpisywana jest nowa umowa, której przedmiotem każdorazowo jest utrzymanie stargardzkich grobów i cmentarzy wojennych, w tym także cmentarza wojennego jeńców Stalagu II D. Jej aktualna wersja została podpisana 20 marca 2023 r. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu państwa.
Po wojnie teren Stalagu II D był zasypywany odpadami. By dokopać się do mogił, trzeba było wywieźć stamtąd ponadmetrową warstwę śmieci. Teren posprzątano i ogrodzono. A od 2021 r. są tam prowadzone prace ekshumacyjne, którymi kieruje dr hab. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Do tej pory ekshumowano szczątki ok. 400 osób. Szacuje się, że na terenie nekropolii pochowano 2,5-5 tys. osób.
Zdaniem radnego, miejsce, w którym zginęły tysiące ludzi różnych nacji, w końcu powinno doczekać się oznaczenia i upamiętnienia.
- Sytuacja, w jakiej teren dawnego obozu znalazł się na obszarze wydzielonym, do którego dostęp był ograniczony i kontrolowany, nie sprzyjała tworzeniu wokół niego aury miejsca pamięci - pisze w jednej ze swoich prac na temat obozu Jolanta Aniszewska, obecnie dyrektor Książnicy Stargardzkiej. - Położenie na uboczu (w tej części miasta nowa zabudowa zaczęła powstawać dopiero od początku lat siedemdziesiątych XX w.) i specyficzne przeznaczenie – na cele wojskowe i penitencjarne – powodowały, że świadomość historii tego miejsca nie była powszechna. Należy także pamiętać o tym, że Stargard należy do tych miast, w których
konsekwencją zakończenia II wojny światowej była całkowita wymiana ludności, a to skutkowało przerwaniem tzw. pamięci zbiorowej. Pamięć o Stalagu II D Stargard ogniskowała się wokół Międzynarodowego Cmentarza Wojennego przy ul. W. Reymonta.
To tam przy pomniku, poświęconym jeńcom wojennym obu wojen światowych i żołnierzom radzieckim poległym w 1945 r. odbywają się różnego rodzaju uroczystości, apele poległych, nabożeństwa ekumeniczne. Zdaniem radnego Mariusza Malca, upamiętnienia powinien doczekać się w końcu teren Stalagu II D przy ul. Szczecińskiej.
- Obecnie sprawa zagospodarowania cmentarza w miejscu jego ujawnienia lub przeniesienia szczątków na inną nekropolię pozostaje nadal otwarta - odpowiada w piśmie do radnego Mariola Cieśla, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
- Mam nadzieję, że ten cmentarz nie zostanie nigdzie przeniesiony,podzielam w tej sprawie opinię Jarka Tomczaka i razem będziemy o to walczyć - dodaje Mariusz Malec.