logofacebook.jpg
Witaj
3.142.194.150

Fundacja Milon działa już 15 lat. Ma na koncie wiele akcji na rzecz małych i dużych

W zakresie działań fundacji znalazły się akcje adresowane m.in. do seniorów. Ale też do dzieci, uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W środku Lidia Sobolewska, prezes fundacji.

1740404845.jpg
Ilość wyświetleń: 572
 W styczniu minęło 15 lat działalności Fundacji Milon.


 Milon to nazwa anioła patronującego myśli: „Jesteśmy kowalami własnego losu”. To motto, którego trzymamy się realizując różnorodne działania. Jednocześnie był to tytuł pierwszego projektu zrealizowanego przez Fundację w 2010 roku. Staraliśmy się w nim pokazać, że możemy i że warto dbać o to, co ma swoją historię, co jest  cenne.  W tym celu odbyły się m.in. szkolenia w zakresie odnawiania starych książek. W efekcie uczestnicy warsztatów odnowili wiele książek. Ponadto już wówczas rozpoczęliśmy budowanie  partnerstw w obszarze realizowanych działań społecznych na naszym terenie.

 W celu jak najlepszej realizacji naszej misji nawiązaliśmy współpracę z wieloma organizacjami, a także instytucjami. Dbamy o to, by działania były realizowane przez sprawdzoną kadrę trenerską oraz kompetentnych specjalistów. Nasze działania realizujemy w ramach własnego zaangażowania oraz w ramach środków pozyskiwanych przez nas z dotacji zewnętrznych, głównie z dużych konkursów grantowych. Bardzo nas to cieszy, gdyż dzięki temu możemy zaoferować bogatą, różnorodną ofertę mieszkańcom naszego miasta i regionu.

  Od X 2010 r. do V 2011 r. realizowaliśmy zajęcia w ramach projektu „Wszystkiego się można nauczyć”, współfinansowanego ze środków Programu EFS. Przeprowadziliśmy zajęcia w 15 szkołach powiatu stargardzkiego - łącznie 15 grup, po 40 godzin zajęć. Zajęcia obejmowały dzieci z trudnościami w zachowaniu i z trudnościami w uczeniu się. Działania przyniosły pozytywne efekty i przyczyniły się do poprawy sytuacji dzieci w szkołach, w których realizowany był projekt.

   W 2011 roku na zlecenie Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „DIR” Dobre Inicjatywy Regionu Fundacja realizowała ewaluację realizacji Strategii obszaru Lokalnej Grupy działania. W efekcie naszej pracy powstał raport, który pozwoli Lokalnej Grupie Działania na usprawnienie realizacji strategii oraz dostosowanie jej do bieżących potrzeb mieszkańców LGD.
W 2014 roku Fundacja „Milon” w ramach projektu systemowego „Szansa na przyszłość” realizowała cykl zajęć szkoleniowych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznych w zakresie doradztwa zawodowego. Realizacja zajęć przyczyniła się do zwiększenia wiedzy uczestników o rynku pracy i możliwości poszukiwania zatrudnienia.

   W 2014 r. Fundacja zrealizowała również projekt „ Stargardzki BIP obywatelski”, w ramach którego przedstawiała analizy i istotne dane dotyczące funkcjonowania miasta i powiatu.
2015 rok przyniósł nam współpracę z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Pyrzycach. W ramach projektu” Nowoczesny nauczyciel- nowoczesna szkoła” Fundacja z dużym powodzeniem poprowadziła zadania związane z koordynacją prac sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli: Dostosowanie form i metod pracy szkoły i przedszkola do wymagań ucznia i dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

  W 2016r. Fundacja „Milon” zrealizowała projekt „To dla nas ważne, co robi samorząd” współfinansowany ze środków ramach Rządowego Programu- Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Celem projektu było zwiększenie aktywności liderów lokalnych w obszarze działania instytucji publicznych oraz zwiększanie ich wiedzy w zakresie pozyskiwania informacji publicznej.

   Pomoc dla seniora

  W tym samym roku we współpracy z UTW Stargard zrealizowaliśmy też projektu „Pomoc dla seniora”. W ramach działań poprowadzony został klub seniora w UTW, w którym odbyły się spotkania dla osób starszych, biblioteka i czytelnia, zajęcia z introligatorstwa, a także decupage. Ponadto odbyły się dyżury prawnika i psychologa, zajęcia dla wolontariuszy osób starszych zajmujących się samopomocą, a także zajęcia z przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych programem „Starszy Pan, starsza Pani”.

   W latach 2017-2020 Fundacja Milon zrealizowała 15 projektów edukacyjnych w ramach Programu EFS. Wśród zrealizowanych projektów były m.in. „Indywidualizacja nauczania w SP1 Stargard”, „Podniesienie jakości edukacji SPS”, „Podniesienie jakości edukacji zawodowej w Technikum Zawodowym nr 1 w Stargardzie”. „Podniesienie jakości edukacji zawodowej w Branżowej Szkole I Stopnia nr 1 w Stargardzie”, „Wsparcie miejsc wychowania przedszkolnego w PM1 Stargard”. Ponadto wsparciem objęliśmy: PM5 Stargard, SP Pęzino, SP Grzędzice, SP Małkocin, SP Strachocin, SP Kliniska Wielkie, SP Mosty, SP Krępsko,  SP Sowno. Realizowaliśmy zajęcia dla uczniów zdolnych i z trudnościami. Dzięki projektom wyposażaliśmy pracownie komputerowe oraz przyrodniczo-matematyczne w komputery, mikroskopy, dygestoria, odczynniki chemiczne, routery, czytniki e-book, tablety, klocki LEGO, ozoboty, książki, gry i inne pomoce dydaktyczne. Doposażenie to było na poziomie dla wielu z nich dotychczas nieosiągalnym i na zakup, których bez udziału w projekcie w tamtym momencie nie mieliby szans: 2 drukarki 3D, 8 zestawów robotów edukacyjnych, 8 ploterów, 8 generatorów funkcyjnych, 8 oscyloskopów dwukanałowych, 8 multimeterów cyfrowych, 8 mierników cęgowych, 8 mostków LRC, 8 tabletów, szafę na tablety i wiele innych. Łącznie zorganizowano około 3 tysiące godzin zajęć specjalistycznych i  10 tysięcy ciekawych dodatkowych zajęć dla ponad 1200 uczniów (np. Szkolne Koło Inżynierii Lądowej i Maszyn Prostych), warsztaty dla rodziców, a także szkolenia dla blisko 200 nauczycieli. 

  Łączna wartość zrealizowanych projektów wspierających szkoły i przedszkola to blisko 6 milionów złotych, w tym pomoce dydaktyczne, które trafiły do szkół i przedszkoli o łącznej wartości prawie 2 mln zł. 

  Zdrowe dzieci w zdrowych gminach

  W 2018 roku Fundacja Milon zrealizowała m.in. międzynarodowe zawody sportowe w ramach projektu „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach” realizowanego przez Gminę Goleniów, mającego na celu zachęcić dzieci do ruchu i wyrobić u nich prawidłowe nawyki żywieniowe. W ramach działań prowadzonego Klubu Sportowego prowadziliśmy od 2018 roku zajęcia sportowe dla dzieci ze szkół w Kamiennym Moście, SP5 Goleniów, Kliniskach, Krępsku. Działania były prowadzone przy współfinansowaniu z programu INTERREG. Wsparciem objętych było około 100 dzieci.

   Zrealizowaliśmy również projekt: „Rozwój dostępności usług społecznych dla osób starszych w Stargardzie”. W ramach projektu zwiększyliśmy dostęp do konsultacji poradniczych w zakresie prawa, pomocy psychoterapeutycznej oraz w zakresie praw konsumenta. Ponadto umożliwiliśmy podnoszenie kompetencji wolontariuszy osób starszych w zakresie samopomocy i pomocy innym osobom starszym. 

  Natomiast w 2019 r. zrealizowaliśmy projekt „DPS Dolice”, w ramach którego mieszkańcy DPS w Dolicach uczestniczyli w warsztatach ogrodniczych, fotograficznych, malarskich, stolarskich, muzykoterapii oraz treningach pamięci. Ponadto realizowane były usługi asystenckie i warsztaty wyjazdowe. Zadbaliśmy o nasadzenia wokół DPS w Dolicach – między innymi posadzone zostały kwitnące przepięknie co roku hortensje. 

   Akademia odkrywcy 


   Rok 2020 był bardzo pracowitym rokiem, gdyż oprócz realizacji projektów edukacyjnych zrealizowaliśmy projekt: Akademia Młodego Odkrywcy „Enigma” skierowany do młodych mieszkańców Pęzina umożliwiający dzieciom z terenów wiejskich udział w ciekawych zajęciach. Ponadto nawiązane zostało partnerstwo między 12 liderami lokalnymi w zakresie realizacji wspólnych działań na rzecz mieszkańców. Dodamy, że za realizację tego projektu otrzymaliśmy dyplom gratulacyjny z Narodowego Instytutu Wolności.

   Rok covidowy był bardzo trudny, ale też udało się uzyskać wsparcie z programu COVID-19 w kwocie 14 980,00 zł, w ramach którego udało się pozyskać środki na działania Fundacji w sieci i doposażenie. Zrealizowaliśmy również projekt: „Fundacja MILON dla seniora” wspierający kilkudziesięciu seniorów z powiatu stargardzkiego.

   W 2021 roku ze środków pozyskanych z Programu NOWE FIO zrealizowaliśmy bardzo wartościowy projekt:” Koalicja na rzecz rodziny”. W ramach projektu realizowanego przy wsparciu pani Wójt Gminy Stara Dąbrowa zrealizowaliśmy cykl warsztatów „Aktywny czas bez prądu”, Akademia wspólnego czasu rodziny, Akademia spokojnego rodzica Trening „MAC”, Warsztaty ZERO WASTE, „Ja Żona, Ja Mama, Ja Kobieta…”, „Akademia Nauczyciela”.
W międzyczasie realizowaliśmy też drobniejsze działania jak np. poprowadzenie wykładu dla członków UTW Stargard na temat Aktywności Seniorów. Sami również uczestniczyliśmy w różnego typu wykładach i szkoleniach. 

   Bezpieczny senior w Dolicach


   W 2022 roku ponownie zaangażowaliśmy seniorów w ramach projektu „Bezpieczny Senior w Dolicach”. Mieszkańcy Dolic uczestniczyli w zajęciach w obszarze bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa na wsi. Ponadto seniorzy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w treningach pamięci, komunikacji i asertywności, w warsztatach malarskich, kulinarnych, rękodzielniczych oraz w konsultacjach indywidualnych. Pięknym akcentem tego projektu były bajki nagrane przez mieszkańców DPS, a także malowane kamienie, z wykorzystaniem których powstał film poklatkowy. Wszystko to zostało zaprezentowane podczas uroczystego wernisażu.
W 2023 roku dalej pracowaliśmy z Mieszkańcami DPS Dolice, rozszerzyliśmy współpracę o Klub Senior+ ze Stargardu, gdzie m. in. prowadziliśmy spotkania wokalne, a także nawiązaliśmy owocną współprace z PZEiR Goleniów, w obszarze treningów pamięci z elementami psychoedukacji. Współpracowaliśmy też z licznymi KGW. 

  Rok 2024 był dla nas bardzo pracowity, ale też przyniósł nam wiele satysfakcji z tego co udało się zrealizować. Rozpoczęliśmy współpracę z CUS Goleniów w ramach projektu „Z demencją na TY”, a także z TWP ANS w Szczecinie. Kontynuowaliśmy współpracę z PZEiR w Goleniowie, nawiązaliśmy owocną współpracę z UTW Goleniów, a także PZEiR Słubice w obszarze treningów pamięci.  Grupa kilkunastu kobiet wzięła udział w warsztatach pt.:”Ja Żona, Ja Mama, Ja Kobieta”. Ponadto po raz kolejny współpracowaliśmy z Fundacją Concordia Szczecin- zrealizowane zostały zajęcia grupowe, konsultacje indywidualne oraz wykłady.  Zrealizowaliśmy też działania na zaproszenie KGW Przewłoki, w ramach których zajęciami z cyklu „Ja ze sobą, ja wśród ludzi” objęliśmy zarówno dzieci jak i osoby w starszym wieku. W warsztatach socjoterapeutycznych, w treningach pamięci oraz zajęciach z inkluzywności wzięło udział ponad 300 z uczniów, z dwóch gmin powiatu stargardzkiego. W ramach tychże działań ze wsparcia skorzystali również rodzice dzieci korzystających z zajęć- mogli brać udział w Szkole dla Rodziców i skorzystać z konsultacji indywidualnych. 

   Jesień życia ma wiele barw 

   No i oczywiście zrealizowaliśmy projekt „Wielobarwna jesień życia”. Sprawił nam on dużo satysfakcji już od chwili odnalezienia go na drugim miejscu na liście rankingowej w programie Aktywni +. 

   W ramach międzypokoleniowego projektu zrealizowane zostały zajęcia : "Kulinarne abecadło babci i wnuczki", "W zdrowym ciele zdrowy duch", w tym warsztaty taneczne, " Muzyka łączy pokolenia" - warsztaty wokalne z koncertem w MGOK Lipiany „Nic dwa razy się nie zdarza”; " Rękodzieła z pokolenia na pokolenie" ( mydełka, świecki i makramy);  " Seniorze bądź bezpieczny”, " O co chodzi z tą starością?"- cykl wykładów prowadzonych przez psychogeriatrę w obszarze problematyki procesu starzenia się i starości; Treningi pamięci z elementami psychoedukacji i treningi uważności; Gazetka „Wielobarwna jesień życia” - wywiad z psychogeriatrą Lidią Sobolewską i z p. doktor Anną Sochor - zredagowana przez Dziennikarka i konferansjer Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, powstały spoty m.in. o tematyce bezpieczeństwa oraz odbyły się liczne konsultacje ze specjalistami. 

 W 2024roku, łącznie podczas ponad 1000 godzin zajęć z udziału z nich, skorzystało ok. 1000 osób - prawie 700 seniorów, niemal 300 uczniów szkół podstawowych i około 40 rodziców dzieci w wieku szkolnym. Bardzo nas cieszą takie statystyki. A przede wszystkim cieszy nas tak duża aktywność i ilość dobrej energii, bo śmiało można stwierdzić, że jeśli chodzi o podejmowane działania to był to kolejny rok wymiany bardzo pozytywnej energii. Dziękujemy wszystkim za współpracę w ciągu tych 15 lat. 

                                         
 
Lidia Sobolewska, prezes Fundacji Milon - 24-02-2025


Zapraszamy do galerii zdjęć:
1740493438.jpg 1740493439.jpg 1740493440.jpg 1740493441.jpg 1740493442.jpg 1740493443.jpg
Artykuły powiązane:
  • W budowlance była dziś akcja DKMS (24-02-2025)

  • Muzyka połączyła pokolenia (13-11-2023)

  • Stargard potrafi zainspirować (16-12-2022)

  • Dzwon wrócił do Stargardu. Wyszczerbiony i bez serca, ale niezwykle cenny (29-10-2021)

  • Więzienie oddało swoje samochody (28-05-2021)

  • 1.
            Głupota, można inaczej i pożytecznej wydać pieniądze na seniorów.
    Seniorka (94.254.147...) 27-02-2025 08:33
    Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
    Autor:
    Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
    Autor:
       Polecane przez INFO
    baner_5_1570135131.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_13_1587714979.jpgbaner_21_1672648553.jpgbaner_28_1677653215.jpgbaner_31_1695228839.png
    Copyright © Regionalny Informator Internetowy
    info..pl M. Cywka
    Robotnicza 9b
    73-110 Stargard
    tel. +48 609 804 424 / 91 578 42 10
    e-mail: info.wiadomosci@gmail.com