Straż pożarna w Stargardzie Szczecińskim kilka razy w miesiącu, uczestniczy w akcjach związanych z wydzielaniem tlenku węgla. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. ,,To poważny problem" – mówi rzecznik straży pożarnej w Stargardzie Szczecińskim kpt. mgr Sławomir Łagonda.
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych. Tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku) i dlatego jest tak niebezpieczny. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Aby zabezpieczyć się przed groźnymi następstwami ulatniania się tlenku węgla należy zamontować czujnik, który kosztuje ok. 100 zł. Nawet te najprostsze czujniki powinny spełniać swoje funkcje i mogą uratować życie. Jeżeli dojdzie do zatrucia należy niezwłocznie zapewnić dopływ świeżego powietrza a następnie wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce. Należy wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, straż pożarną). Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta - usta oraz masaż serca.
Straż Pożarna w Stargardzie Szczecińskim prowadzi działania profilaktyczne przez cały rok. Aktualnie zajmuje się tematyką zatruć tlenkiem węgla. Profilaktyka straży polega na uświadamianiu i propagowaniu prawidłowych zachowań w sytuacjach niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka, szczególnie w środowisku dzieci i młodzieży. Strażacy odwiedzają dzieci w szkole i przeprowadzają prelekcje. Straż pożarna organizuje Dni Otwarte Drzwi Strażnic, podczas których przedszkolaki i dzieci uczęszczające do szkół podstawowych mogą zapoznać się z zawodem strażaka. W poprzednim roku komendę odwiedziło 25 wycieczek, czyli ok 720 uczniów. Straż pożarna organizuje również Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej, dzięki któremu wiedza na temat ochrony przeciwpożarowej rośnie. Ostatnio organizowane są również spotkania z rolnikami, podczas których omawiane są podstawowe zasady zachowania się w momencie zagrożenia.
W galerii zdjęć zostały pokazane urządzenia do pomiaru stężenia tlenku węgla w powietrzu oraz wentylator do przewietrzania używany w przypadku zadymienia.
M.M. - 05-01-2011
Reklama
1.
Jestem przerazonaile osób zatruwa sie smiertelnie każdego roku w calej Polsce !