Nagrody dla artystów, twórców i animatorów kultury
Ilość wyświetleń: 2827
Muzycznie i stylowo było w piątek w Stargardzkim Centrum Kultury gdzie odbyła się uroczystość wręczenia nagród stargardzkim artystom, twórcom i animatorom kultury. Po parysku i światowemu witała Elżbieta Świderska, a po staropolsku i chłopsku Wojciech Makowski.
Laureatami nagród za rok 2010 zostali: Chór Echo Arioso im. Stanisława Moniuszki - za działalność na rzecz rozwoju kultury oraz upowszechniania kultury i sztuki. Laureat działa ponad 38 lat. Od początku istnienia związany jest z Domem Kultury Kolejarza w Stargardzie. Chór brał udział w licznych festiwalach, gdzie uzyskał szereg wyróżnień i nagród. Koncertował w Polsce i poza jej granicami – w Niemczech, Czechach, we Włoszech, na Litwie, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie. Repertuar chóru to ponad 200 utworów (w tym kolędy i pastorałki). Od wielu lat chór Echo Arioso uświetnia swoimi koncertami imprezy i uroczystości odbywające się w naszym mieście. Zgłoszony został na wniosek Stowarzyszenia KSTIK „Kolejarz” oraz Dom Kultury Kolejarza w Stargardzie. Nagrodę odebrał Dyrygent Jerzy Krawczyński.
Dziecięcy zespół artystyczny RUPAKI za działalność na rzecz rozwoju kultury oraz upowszechniania kultury i sztuki. Dziecięca grupa artystyczna RUPAKI działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie od ponad dwudziestu lat. Od początku istnienia kierownikiem artystycznym zespołu jest Ewa Krysian - nauczyciela emisji głosu, kompozytora i autora tekstów. Grupa ma w swoim repertuarze około 300 piosenek. Są znani w całej Polsce. Nagrywają płyty, audycje radiowe i telewizyjne. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych festiwali. RUPAKI koncertują z uznanymi polskimi wokalistami (Anna Maria Jopek) i zespołami (After Blues).
Zgłoszony na wniosek Radnych Rady Miejskiej w Stargardzie. Nagrodę odebrała Ewa Krysian, która podkreśliła, że jej wychowankowie zdecydowanie wolą być słuchani niż jak w tej chwili być słuchaczami.
Katarzyna Lewandowska za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Laureatka jest studentką IV roku grafiki warsztatowej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Pomysłodawca i organizator „Otworzenia” – I Stargardzkich Spotkań z Fotografią Otworkową (wrzesień 2010), laureatka konkursu na wykonanie projektu logo konkursu, statuetki oraz dyplomu dla laureatów tytułu Mecenasa Kultury Stargardu. Od 2008 roku na stałe współpracuje ze środowiskiem artystycznym Stargardu. W 2010 roku uzyskała stypendium zagraniczne na Academia di Belle Arti w Palermo. Czynnie zaangażowana w organizację charytatywnego koncertu „Śpiew(d)ajmy Mu”. Brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jest autorem identyfikacji wizualnych (plakat, zaproszenia) oraz bilbordów imprez kulturalnych organizowanych na terenie miasta. Zgłoszona na wniosek - Radnych Rady Miejskiej w Stargardzie.
Nominowani do tej nagrody byli również: Maria Cierocka, Iwona Marciszak, Artur Haftman, Beata Górak i Agnieszka Dryjańska, Waldemar Marek Książczyk, Elżbieta i Krzysztof Dybowscy. Laureaci i nominowani otrzymali z rąk prezydenta Stargardu Sławomira Pajora pamiątkowe obrazy o satyrycznym zabarwieniu oraz laurki z wierszykami dopasowanymi do poszczególnych artystów i ich osiągnięć artystycznych.
Jako dowód uznania za autentyczne dokonania owocujące stargardzkimi wydarzeniami kulturalnymi zostały nadane tytuły mecenasa kultury Stargardu Szczecińskiego. Nagrodę przyznał prezydent Sławomir Pajor na wniosek kapituły. Statuetka wraz z prawem do używania zdobytego tytułu otrzymali w kategorii donator Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., oraz w kategorii sponsor Elżbieta i Krzysztof Dybowscy – za stworzenie Stargardzkiego Salonu Muzycznego Panorama. Krzysztof Dybowski wspomniał, że nagroda ta jest również dla Elżbiety Szumskiej, która razem z nimi organizuje SSM.
Imprezę upiększyły występy artystyczne połączonych sił zespołu muzycznego Poetica z Młodzieżowego Domu Kultury oraz zaprzyjaźnionych muzyków.