Wczoraj w Ratuszu odbyło się posiedzenie Komisji Społecznej. Obecni byli wszyscy członkowie: Adam Kisio, Krystyna Smolarek, Marcin Przepióra oraz zastępcy prezydenta miasta: Andrzej Korzeb i Rafał Zając. Komisja omawiała poszczególne uchwały, które mają zostać poddane głosowaniu 26 kwietnia br. na VI sesji Rady Miejskiej.
Według uchwały w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej, osoby fizyczne skupione w grupie i mające określone potrzeby mogą napisać wniosek o dofinansowanie ze środków z budżetu miasta na realizację swoich zadań.
Wg uchwały w sprawie ustalenia statutu Żłobka Miejskiego w Stargardzie Szczecińskim, żłobek zmienia swoją formę z opieki medycznej na jednostkę organizacyjną samorządu. Skutkiem dla pracowników żłobka jest większa liczba godzin pracy. W Stargardzie Szczecińskim są dwa żłobki z łączną liczbą 140 miejsc. Kiedyś do żłobka dostawały się wszystkie dzieci. Od dwóch lat jest więcej chętnych niż miejsc. W tym roku w pierwszym naborze nie dostało się około 30-40 dzieci. Te dzieci są w rodzinach, w których dochód na jedną osobę w rodzinie przekracza 2000 zł brutto. Pierwszeństwo mają dzieci samotnych matek oraz niepełnosprawne. Wg zastępcy prezydenta miasta Rafała Zająca, miasto wywiązało się w 100% ponieważ dzieci najbardziej potrzebujące dostały się do żłobka.
Wg uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzących działalność na terenie Gminy – Miasta Stargard Szczeciński, istnieje obowiązek wpisu żłobków i klubików do rejestru. Ustawodawca ustalił maksymalną stawkę na wysokości 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracę, płatną jednorazowo. W Stargardzie zostanie przyjęta stawka 10%.
Powyższe zmiany, spowodowane są zmianami w ustawach na szczeblu krajowym.
Adam Kisio zwrócił szczególną uwagę na inwestycje, jakie były podjęte w ostatnich latach i powiedział, że jest dumny, że w Stargardzie tyle się dzieje i że liczne inwestycje są realizowane zgodnie z planem. Pojawił się również pomysł, aby nadać nazwę odremontowanej ulicy przy Orliku na os. Zachód. Ulica jest drogą wewnętrzną i dlatego wymaga to przemyśleń.
Stowarzyszenia, których siedzibą był budynek przy ul. Chrobrego 21 zostaną przeniesione (niektóre już zostały) do Domu Kultury Kolejarza. Tam stowarzyszenia będą miały lepsze zaplecze i możliwości organizacyjne. Stan techniczny budynku przy ul. Chrobrego 21 jest zły i prawdopodobnie budynek zostanie zburzony. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że w Stargardzie jest 48 organizacji.
Marcina Przepiórę zainteresował problem przebywania na izbie przyjęć w stargardzkim szpitalu, osób chorych z osobami po spożyciu alkoholu, u których dbałość o higienę jest daleka od normalności. Rafał Zając poinformował, że z budżetu miasta utrzymywana jest ogrzewalnia oraz izba wytrzeźwień w Szczecinie. Jeżeli istnieje zagrożenie życia osoby, która jest pod wpływem alkoholu to trafia ona na izbę przyjęć do szpitala.
Po obradach Komisja pojechała do Stowarzyszenia Amazonek „Stokrotka”, których siedziba mieści się przy Placu Majdanek. Tam w miłej atmosferze członkowie komisji rozmawiali z Haliną Gutowską ze Stowarzyszenia. Komisja docenia działalność Stowarzyszenia i jej społeczną wartość. Halina Gutowska przekazała członkom komisji pismo, w którym opisuję plany i prosi o udzielenie wsparcia. Ponadto komisja została poinformowana o problemach z jakimi borykają się Amazonki, na co odpowiedzią było kilka propozycji rozwiązania ze strony członków komisji.