W stargardzkiej stacji wodociągowej wykorzystywane są małże do sprawdzania jakości procesu oczyszczania wody. Szerokość ich rozwarcia jest informacją o bezpieczeństwie mieszkańców.
Z okazji Światowego Tygodnia Wody Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Stargardzie Szczecińskim wraz ze Stacją Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej udostępnili swoje ośrodki dla mieszkańców miasta. Dzisiaj każdy mógł przyjść i zobaczyć proces pobierania, oczyszczania, badania i kontroli wody w sieci miejskiej.
21 studni głębinowych zaopatruje miasto w wodę. Ich głębokość od poziomu terenu jest zróżnicowana i wynosi od 28 do 84 metrów. Średnie zapotrzebowanie Stargardu na to medium wynosi około 10 tyś metrów sześciennych w ciągu doby. Oczyszczona woda codziennie jest sprawdzana. Wyniki badań są o wiele niższe niż przewidują górne granice norm. W przypadku zawartości żelaza, który w wodzie gruntowej wynosi 3,2 mg w litrze norma wynosi 0,2. W stargardzkim ujęciu po procesie oczyszczania mamy go średnio tylko 0,02. Zanieczyszczenia z wody również podlegają procesowi oczyszczenia. Niezdatna ich część przekazywana jest do oczyszczalni miejskiej a reszta jest wprowadzana do rzeki Iny. Okresowe badania polegające na sprawdzaniu jakości wody przed i po miejscu odprowadzania do rzeki czuwają nad czystością naszej rzeki.
Zanim woda trafi do naszych kranów sprawdzana jest dodatkowo przez system Symbio. Sprawdza on stan rozwarcia małż zanurzonych w wodzie przeznaczonej do sieci miejskiej. W przypadku zanieczyszczenia wody zwierzęta samoczynnie zamykają swoje muszle, co wywołuje alarm w placówce. Podczas naszego pobytu średni stan rozwarcia muszli wynosił 59 proc.
PPIS okresowo kontroluje czystość wody w naszych wodociągach. Od kilkunastu lat nie stwierdzono żadnych problemów z jej jakością zarówno w stacji ujęć jak i u mieszkańców miasta. Oprócz stargardzkiego ujęcia pod nadzorem PPIS znajduje się 78 ujęć wody w powiecie. Aktualnie 7 z nich nie spełnia wymagań co do jakości wody przed spożyciem przez ludzi. Są jednak warunkowo dopuszczone do użytkowania. Stałej kontroli poddawane są również kąpieliska i baseny. Aktualnie nie ma w nich zanieczyszczeń wzbudzających podejrzenia placówki.
Zainteresowani tematem wody w mieście mogli również obejrzeć wieżę ciśnień znajdującą się przy ul. Czarnieckiego. Aktualnie pełni ona tylko funkcję kontrolną ciśnienia wody w sieci miejskiej.