Zadaniem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie Szczecińskim, m.in. jest zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego mieszkańcom miasta zmierzającego do złagodzenia uciążliwości okresu zimowego. Pracownicy socjalni MOPS szczególną uwagę w tym okresie zwracają na osoby niepełnosprawne i starsze nieopuszczające mieszkań, osoby z zaburzeniami psychicznymi wychowujące małe dzieci i osoby bezdomne.
Z uwagi na zbliżający się okres zimowy 2011/2012 r., MOPS w ramach pomocy społecznej przyznaje i wypłaca świadczenia pieniężne od września br. na opał i ubrania zimowe oraz kieruje osoby bezdomne do noclegowni. Pozostałe formy pomocy, tj. zasiłki stałe, okresowe, usługi opiekuńcze, dożywianie dzieci i dorosłych, terapia indywidualna i rodzinna realizowane są zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez świadczeniobiorców i w oparciu o ustalony plan finansowy.
10 listopada br. w siedzibie Centrum Socjalnego Caritas odbyło się spotkanie, tematem którego było przygotowanie do okresu zimowego w zakresie pomocy osobom bezdomnym z udziałem przedstawicieli: Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego, C.S. Caritas, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Samodzielnego Publicznego Zakładu Zespołów Opieki Zdrowotnej. W trakcie spotkania dokonano wymiany informacji na temat prowadzonej działalności i uzgodniono zasady współpracy powyższych służb na rzecz osób bezdomnych.
W kartotekach Ośrodka w okresie styczeń-październik 2011 r. zarejestrowano 230 osób bezdomnych przebywających na terenie miasta, z czego 155 osób to stargardzianie. Wśród osób bezdomnych było 34 dzieci, w tym 24 to stargardzianie. W Stargardzie Szczecińskim osoby bezdomne mają możliwość korzystania z pomocy w formie schronienia i wyżywienia oferowanego przez Centrum Socjalne Caritas i Stowarzyszenie Ludzi Bezdomnych i Samotnych Matek z Dziećmi:
Ognisko Św. Brata Alberta przy ul. Krasińskiego 1 - Z uwagi na remont ww. budynku, w którym mieścić się będzie schronisko dla mężczyzn od 15 listopada br. oddanych będzie 14 miejsc a od 1 grudnia br. dalsze 8 miejsc dla bezdomnych mężczyzn. Według stanu na 14 listopada br. 26 bezdomnych mężczyzn (w tym 15 osób to stargardzianie) przebywa w wydzielonej części Domu Jana Pawła II przy ul. Krasińskiego 19. Osoby te będą tam w dalszym ciągu przebywać a do wyremontowanego schroniska przy ul. Krasińskiego 10 będą przyjmowani kolejni bezdomni mężczyźni.
Ogrzewalnia dla osób bezdomnych przy ul. Krasińskiego 10 czynna od 19.00 – 7.00 – 20 miejsc. W ogrzewalni mogą przebywać osoby bezdomne będące pod wpływem alkoholu i nieagresywne. Mają możliwość korzystania z pomocy odzieżowej i ciepłej herbaty.
Centrum Socjalne Caritas - Schronisko dla kobiet przy ul. Krasińskiego 19 – 5 miejsc. W schronisku przebywa 1 kobieta spoza Stargardu Szczecińskiego.
Gminny Ośrodek Wsparcia dla ofiar przemocy przy ul. Krasińskiego 19 – 40 miejsc. W placówce przebywa 20 osób, w tym 9 kobiet i 11 dzieci. Wszyscy są mieszkańcami Stargardu Szczecińskiego.
Stowarzyszenie Ludzi Bezdomnych i Samotnych Matek z Dziećmi przy ul. Okulickiego 3 w Stargardzie Szczecińskim dysponujące 56 miejscami.W schronisku przebywa 47 osób bezdomnych, w tym 9 dzieci. Mieszkańcami Stargardu jest 16 osób, w tym 4 dzieci.
Według stanu na dzień 31 października br. w Stargardzie Szczecińskim 20 osób bezdomnych zamieszkiwało w altanach ogrodowych, w tym 14 osób korzystających z pomocy społecznej. W schronisku poza Stargardem Szczecińskim przebywa 6 osób bezdomnych, za pobyt których odpłatność ponosi MOPS w Stargardzie.
Wśród osób bezdomnych występuje duża rotacja. W okresie wiosenno-letnim ośrodki wsparcia/schroniska opuściło 89 osób, w tym 45 stargardzian i dotychczas ich miejsce pobytu nie jest znane. Powodem tak dużej rotacji jest usuwanie tych osób ze schronisk z powodu łamania regulaminu, najczęściej spożywania alkoholu i agresywności albo opuszczanie schronisk przez osoby bezdomne bez podania przyczyny, z własnego wyboru.
Czterech bezdomnych mężczyzn, w tym dwóch z zaburzeniami psychicznymi przebywa w pomieszczeniach niemieszkalnych, tj. klatki schodowe, zsypy i inne nie zdiagnozowane miejsca. Osoby te odmawiają przyjęcia innych form pomocy, poza tymi o charakterze materialnym.
Dużym problemem dla pracowników socjalnych oprócz pracy z osobami bezdomnymi z zaburzeniami psychicznymi jest konieczność natychmiastowego umieszczenia w schroniskach osób, które po leczeniu szpitalnym muszą zostać wypisane z placówek opieki zdrowotnej. Osoby te najczęściej okresowo a niektóre stale nie są zdolne do samoobsługi, a schroniska dla osób bezdomnych odmawiają przyjęcia klientów, którzy wymagają pomocy osób drugich. Niepokojącym zjawiskiem jest również wzrastająca liczba bezdomnych kobiet z dziećmi oraz osób młodych do 30 roku życia wynikająca z rozpadu więzi rodzinnych, eksmisji, bezrobocia, przemocy domowej i alkoholizmu.
W okresie styczeń-październik br. 44 bezdomnych stargardzian, w tym 14 dzieci utraciło status osoby bezdomnej z powodu:
powrotu do rodziny lub wynajęcia mieszkania - 34 osoby,
otrzymania lokalu mieszkalnego - 2 kobiety + 3 dzieci oraz 2 mężczyzn,
zgonu – 3 mężczyzn.
W okresie od listopada 2011 do marca 2012 roku pracownicy socjalni MOPS wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji będą prowadzić działania prewencyjne w stosunku do osób bezdomnych, które nie przebywają w ośrodkach wsparcia w celu zapewnienia im schronienia, ciepłego posiłku, odzieży oraz koniecznej pomocy medycznej przy współudziale Centrum Socjalnego Caritas i Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych i Samotnych Matek z Dziećmi. Wspólne działania prewencyjne prowadzone będą nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu w oparciu o sporządzony harmonogram. Ostatni monitoring przeprowadzono w dniu 15 listopada br., zaś kolejny planowany jest na dzień 24 listopada 2011r.
W razie konieczności i w przypadku wystąpienia dużych mrozów działania te podejmowane będą spontanicznie – ponad ustalony harmonogram. Doświadczenia lat ubiegłych pokazały, że takie działania przynoszą efekty, ponieważ osoby bezdomne, również uzależnione od alkoholu w okresie silnych mrozów są „zabierane” z ulicy i umieszczane w schroniskach.
W przypadku braku miejsc w schroniskach na terenie Stargardu Szczecińskiego istnieje możliwość kierowania osób bezdomnych do schronisk poza Stargardem w oparciu o wykaz schronisk na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pozytywna współpraca z kierownictwem schroniska Monar-Markot w Łagiewnikach koło Reska pozwoliła zabezpieczyć 5 miejsc dla osób bezdomnych ze Stargardu Szczecińskiego, które nie przestrzegały regulaminu w schroniskach na terenie Stargardu Szczecińskiego.
W listopadzie br. przewiduje się rozmieszczenie ulotek informacyjnych w miejscach użyteczności publicznej, tj. na dworcu PKP, w przychodniach, w szpitalu, w których będzie przekazana informacja o możliwości udzielenia pomocy osobom ze wskazaniem adresów schronisk i numerami telefonów tych placówek oraz MOPS.
Współpraca z mieszkańcami miasta w tym zakresie jest bardzo cenna, bowiem zgłoszenia o miejscach pobytu osób bezdomnych umożliwiają podjęcie szybkiej interwencji i udzielenie stosownej pomocy.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stargardzie Szczecińskim apeluje do mieszkańców miasta z prośbą o informację o osobach potrzebujących pomocy w tym w szczególności o osobach bezdomnych oraz niepełnosprawnych a także starszych nieopuszczających mieszkań. Zgłoszenia można dokonać na bezpłatny numer 0-800-170-010 działający na terenie całego województwa zachodniopomorskiego lub bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie Szczecińskim - 91-578-45-83.
W przeszłości otrzymywaliśmy takie zgłoszenia i dzięki temu możliwa była szybka interwencja i udzielenie stosownej pomocy.