Od 9 do 18 sierpnia miłośnicy kina mogą zjeżdżać do Ińska na czterdziesty już festiwal filmowy. Imprezę otworzy dokument Michała Bielawskiego „Mundial. Gra o wszystko”. Filmy będą wyświetlane w plenerze oraz w kinie „Morena”. Bilety na pojedyncze seanse kosztują 12 i 14 zł.
Na ekranach ińskiego kina pojawią się filmy z Niemiec, Czech, Słowacji, Dani i Rosji, a także Włoch. Widzowie tegorocznego festiwalu zobaczą długometrażowe dokumenty świata, obrazujące współczesność, aktualne problemy kulturowe i społeczne, będą to m.in.: „Sugar Man” - film nagrodzony przez publiczność podczas festiwali w Soundance, Nowym Jorku, Los Angeles i Melbourne, czy „Scena zbrodni” - obraz, który otrzymał Nagrodę Publiczności na Berlinale i PLANETE+DOC FILM FESTIVAL 2013. W ramach festiwalu miłośnicy kina wschodniego mogą wybrać się na projekcje filmów z zaprzyjaźnionego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. ILF będzie gościć także festiwal Afrykamera.
W kinie Morena zostaną zaprezentowane najnowsze i zeszłoroczne produkcje polskie, zarówno te fabularne, jak i dokumentalne. Po projekcjach filmów m.in: „Drogówka”, „Pokłosie”, „Joanna”, „Układ zamknięty” przewidziano spotkania z odtwórcami głównych ról oraz reżyserami. Na festiwalu pojawią się popularni aktorzy Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Ireneusz Czop i Andrzej Chyra. Wieloletni uczestnicy ILF podzielą się kanonem osobistych arcydzieł kinowych, tym razem zostaną przypomniane – „Iluminacja” reż. Krzysztofa Zanussiego i „Człowiek z kamerą”, reż. Dżigi Wiertowa.
Codziennie w plenerze można będzie bezpłatnie obejrzeć takie obrazy jak: „Niemożliwe”, „Sagę Zmierzch: Przed Świtem – część 2”, „Zakochani w Rzymie”, „Wesele w Sorrento”, „Dzień kobiet”, „Sęp”, „Yuma” i film niemy wyreżyserowany przez Charliego Chaplina – „Dzisiejsze czasy”.
Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych widzach. Dla nich będą wyświetlane za darmo filmy i bajki. Oprócz święta kina, w Ińsku przewidziano także klika wydarzeń muzycznych. Zaśpiewają zespoły Indios Bravos, Miąższ, Chorzy, Zgagafari, UL/KR, Włodarczyk/Rapa/Włodarczyk. Z okazji jubileuszu festiwalu powstała także wystawa oraz książka Anny Paszkiewicz o pomysłodawcy i wieloletnim organizatorze ILF Dolandzie Paszkiewiczu.
Obok festiwalu filmowego od 9 do 11 sierpnia odbędzie się „I Festiwal Rzeźby z Piasku”. W programie przewidziano warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży oraz pokaz rzeźby wielkoformatowej. Uczestnicy imprezy wykonają dużą rzeźbę z pasku przypominającą Charliego Chaplina.