Państwowa Inspekcja Sanitarna oceniła sezon letni na terenie powiatu stargardzkiego.
Ilość wyświetleń: 1763
PIS na etapie przygotowań i przebiegu sezonu letniego 2013 r. podjęła i kontynuowała współpracę z administracją samorządową, Komendą Powiatową Policji, Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
Wyniki kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wskazują,że władze lokalne odpowiedzialne za stan infrastruktury do wypoczynku i rekreacji w miejscach publicznych, zapewniły wypoczywającym bezpieczne i higieniczne warunki do korzystania z obiektów.
W elektronicznej bazie danych MEN zarejestrowano 35 turnusów wypoczynków dla dzieci i młodzieży, z czego 5 nie odbyło się z powodu braku zainteresowania.
Spośród 30 zorganizowanych form wypoczynku 20 skontrolowano:
- 7 w obiekcie hotelowym lub innym obiekcie, w którym świadczone są usługi hotelarskie,w tym3 w OSW Wisola Ciemnik, 3 w Pałacu nad Jeziorem przy ul Szkolnej 4a w Chociwlu, w Hotelu 104 przy ul. Pierwszej Brygady 1 w Stargardzie Szczec.),
- 2 w obiekcie używanym okazjonalnie do wypoczynku, w tym 1 w zespole szkół w Ińsku, 1 w zespole szkół w Chociwlu),
- 1 obóz pod namiotami w Ińsku przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji,
- 10 w miejscu zamieszkania - półkolonii, w tym 4 w stargardzkich szkołach ( SP nr 5, SP nr 4, SP nr 7, ZSO), 1 w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie Szczec., 1 w SP w Strzebielewie,1 w SP w Gogolewie, 2 w Morzyczynie przy ul. Szczecińskiej 11, 1 w OSiR Stargard przy ul. Szczecińskiej 35).
W czasie sezonu letniego na turnusach zorganizowanych wypoczywało 361 dzieci i młodzieży.
W okresie sezonu letniego nie odnotowano zbiorowych zatruć pokarmowych.Na podstawie przeprowadzonej analizy zgłoszonych zachorowań można stwierdzić,że występowanie większości chorób zakaźnych utrzymuje się na poziomie porównywalnym do roku 2012 r.
W okresie sezonu letniego w zakładach prowadzących działalność żywieniową nie stwierdzono istotnych uchybień dot. stanu higieniczno – sanitarnego, co świadczy o poprawie jakości prowadzonych usług.
Akcje edukacyjne prowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną cieszyły się zainteresowaniem. Przeprowadzono łącznie 19 pogadanek (w szkołach, przedszkolach oraz w czasie trwania wypoczynku), w których uczestniczyło łącznie 865 dzieci i młodzieży. Zorganizowano 2 stoiska edukacyjne podczas festynu rodzinnego w Dobrzanach i wyborów Miss Miedwia w Zieleniewie, w czasie których udzielano poradnictwa w zakresie profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowia.
Pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego znajduje się 56 obiektów wczasowo – turystycznych, w tym 27 prowadzących działalność całoroczną i 29 prowadzących działalność sezonową. W czasie wakacji skontrolowano 25 obiektów, w tym 3 hotele, 1 motel, 1 kemping, 2 pola (namiotowe i biwakowe) i 18 innych obiektów,w których świadczone są usługi noclegowe. W 2 obiektach w wyniku interwencji PPIS odnowiono pomieszczenia sanitarne i zaplecze socjalne dla pracowników. W pozostałych obiektach nie stwierdzono nieprawidłowości.
Pod nadzorem PPIS w Stargardzie Szczec. znajdowało się 1 kąpielisko zorganizowane nad Jeziorem Miedwie w miejscowości Zieleniewo i 1 miejsce wykorzystywane do kąpieli nad Jeziorem Ińsko w miejscowości Ińsko. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie Szczec. pobrali 4 próbki wody w ramach kontroli urzędowej z kąpieliska śródlądowego nad Jeziorem Miedwie w Zieleniewie. W ramach kontroli wewnętrznej organizator kąpieliska, tj. Gmina Kobylanka, wykonał badania 10 próbek wody w sezonie turystycznym 2013r.– zgodnie z harmonogramem.
Z miejsca wykorzystywanego do kąpieli nad Jeziorem Ińsko w miejscowości Ińsko organizator, tj. Gmina Ińsko, wykonał badania 4 próbek wody w ramach kontroli wewnętrznej Badania wszystkich w/w próbek zostały przeprowadzone w laboratorium WSSE w Szczecinie. Na podstawie sprawozdań z badań stwierdzono przydatność wody do kąpieli z kąpieliska śródlądowego nad Jeziorem Miedwie w miejscowości Zieleniewo gm. Kobylanka i miejsca wykorzystywanego do kąpieli nad Jeziorem Ińsko w miejscowości Ińsko.
Jakość wody z basenu kąpielowego OSiR w Stargardzie Szczec. nie stwarzała zagrożenia dla osób kąpiących się. Próbki wody do badań laboratoryjnych pobierane były raz w miesiącu zgodnie z harmonogramem.
Ponadto w trakcie trwania wakacji skontrolowano 10 autobusów MZK oraz 2 składy pociągów osobowych – nie stwierdzono nieprawidłowości.