Nietypowa czaszka i kafel, czyli kolejne wiadomości archeologiczne.
Ilość wyświetleń: 729
Muzeum zaprezentowało kilka nowych informacji na temat przeprowadzonych na przełomie lipca i sierpnia prac archeologicznych. U zbiegu ulic Światopełka, Marii Skłodowskiej-Curie i Gdańskiej oprócz ludzkich szczątków odnaleziono również fragment renesansowego kafla piecowego.
Archeolodzy niedawno na profilu Muzeum na Fecebooku informowali o czaszce zmarłego mężczyzny z odciętym jej sklepieniem. Tym razem jednak zaprezentowano znaleziony zabytek ruchomy – fragment czarnoszkliwionego, renesansowego kafla piecowego.
– W zachowanym narożniku płytki widoczna jest stopa, miara z podziałką i ława. Dzięki temu, iż twórcy matryc korzystali chętnie z ówczesnych wzorców graficznych jesteśmy w stanie zrekonstruować całe przedstawienie. Formierz przy wykonywaniu modelu korzystał zapewne z grafiki Georga Pencza powstałą po 1541 r., a ukazującej jedną z Siedmiu Sztuk Wyzwolonych – Arytmetykę – twierdzą badacze.
W skład Siedmiu Sztuk Wyzwolonych wyróżnionych w okresie antycznym Arytmetyka była częścią kwadrywium. – Każda z nauk przedstawiana była w sztuce jako kobieca personifikacja z odpowiednimi atrybutami. Dla Arytmetyki były to tablice z cyframi, liczydła i liniały – informują archeolodzy.
W innych miejscowościach naszego województwa odnaleziono personifikacje pozostałych nauk ukazanych na grafikach Pencza: Dialektyka (Trzebiatów, Kalisz Pomorski), Gramatyka (Trzebiatów, Kalisz Pomorski), Muzyka (Kalisz Pomorski), Retoryka (Kalisz Pomorski,Stargard) oraz Astrologia (Stargard).