Podczas uroczystej część posiedzenia Rady Powiatu zostały wręczone wyróżnienia Starosty Stargardzkiego Waldemara Gila. Laureatami zostali: Halina Gutowska, Henryk Parkitny, Tadeusz Surma i Andrzej Nocen.
Waldemar Gil podziękował wyróżnionym za ich pasję i działalność oraz budowanie pozytywnego wizerunku powiatu stargardzkiego. W imieniu laureatów zabrała głos Halina Gutowska. Dziękując za wyróżnienie podkreśliła, że ich działania nie byłyby tak owocne bez wsparcia samorządów. Podkreśliła również, że to wyróżnienie dotyczy nie tylko jej ale całej grupy „Stokrotek”.
Sylwetki nagrodzonych osób
HALINA GUTOWSKA - Prezes Stowarzyszenia Amazonek „Stokrotka” w Stargardzie Szczecińskim. Prowadzi aktywną działalność społeczną w obszarze walki z rakiem i promocji zdrowia w powiecie stargardzkim. Kilkanaście lat temu sama pokonała chorobę nowotworową, teraz pomaga innym kobietom, promując profilaktykę nowotworową. Jest inicjatorką wielu akcji, mających na celu zwiększenie świadomości na temat zachorowalności na raka piersi wśród kobiet. To również inicjatorka bezpłatnych badań mammograficznych oraz przesiewowych na terenie powiatu, mających na celu wczesne wykrycie nowotworu u kobiet. Stowarzyszenie, którego jest prezesem, to jeden z głównych partnerów Powiatu Stargardzkiego przy organizacji Powiatowego Tygodnia Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia. Impreza ta w 2013 roku odbyła się już po raz dziewiąty i zaangażowały się w nią wszystkie gminy powiatu stargardzkiego. Dzięki tej akcji w ciągu tylko jednego miesiąca z badań mammograficznych skorzystało aż 667 kobiet. Stowarzyszenie organizuje również wyjazdy rekreacyjno-rehabilitacyjne, szkolenia, a także prowadzi działania edukacyjno-profilaktyczne w powiecie, jak: wykłady, prelekcje oraz zajmuje się dystrybucją materiałów informacyjnych.
HENRYK PARKITNY - Prezes Stargardzkiego Stowarzyszenia Klub Abstynenta „ALA” w Stargardzie Szczecińskim. Propaguje trzeźwość oraz zmiany obyczajów w kierunku osiągnięcia pełnej abstynencji wśród osób uzależnionych. Od kilku kadencji jest prezesem stowarzyszenia, które zajmuje się wspieraniem i terapią osób uzależnionych od alkoholu i środków chemicznych. Zna i utożsamia się z osobami zmagającymi się z chorobą alkoholową – sam jest abstynentem od ponad dwudziestu lat. Pomaga zmierzyć się z trudnym nałogiem i pokazuje, że człowiek potrafi pokonać wiele przeszkód, jeśli nie jest pozostawiony samemu sobie. Stowarzyszenie, którego jest prezesem, organizuje cykliczne imprezy dla mieszkańców miasta i powiatu. Wiele z nich jest współorganizowanych z Powiatem Stargardzkim lub pod patronatem Starosty Stargardzkiego, jak np. Turniej Halowej Piłki Nożnej Klubów Abstynenckich Województwa Zachodniopomorskiego, czy też Złaz Pieczonego Ziemniaka – imprezy, która łączy rozrywkę z promocją zdrowia oraz propaguje wiedzę na temat szkodliwości picia alkoholu. Stowarzyszenie podejmuje także wiele działań skierowanych do dzieci i młodzieży. Realizuje cele edukacyjne poprzez organizowanie warsztatów oraz prowadzenie programów edukacyjnych i profilaktycznych w szkołach miejskich i powiatowych.
TADEUSZ SURMA - od czterdziestu lat towarzyszy mieszkańcom powiatu stargardzkiego w różnych momentach ich życia. Od 1973 roku systematycznie fotografuje Stargard oraz powiat stargardzki. W swoich zbiorach ma unikatowe, niepowtarzalne zdjęcia z najważniejszych wydarzeń z regionu. Do dziś zrobił kilka milionów fotografii. Pracował jako nauczyciel oraz pedagog szkolny w dawnych strukturach Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych. Tam zajmował się również prowadzeniem koła fotograficznego. Naukę fotografii prowadził ponadto w kołach zainteresowań w I Liceum Ogólnokształcącym, Młodzieżowym Domu Kultury oraz Stargardzkim Centrum Kultury, z którym jest związany od 1984 roku. Współpracował również z lokalną i regionalną prasą. Jego zdjęcia ukazywały się m.in. w „Gazecie Stargardzkiej”, a od dwudziestu lat do chwili obecnej trwa jego współpraca z „Głosem Szczecińskim”. Jego fotografiami zostały opatrzone wydawnictwa, m.in.: „Stargard i jego mieszkańcy”, zestawy widokówek o Stargardzie i miastach partnerskich. Jest autorem kronik miasta Stargard oraz Powiatu Stargardzkiego. Nigdy nie pozwoli zapomnieć o najważniejszych chwilach, postaciach oraz przełomowych wydarzeniach z powiatu stargardzkiego. Jego zdjęcia oraz kroniki stanowią bowiem trwały zapis naszych czasów dla przyszłych pokoleń.
ANDRZEJ NOCEN - krzewi pasję do zabytkowej motoryzacji i angażuje się w organizację jednego z najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców powiatu stargardzkiego – Miedwiańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Jest miłośnikiem motoryzacji w starodawnym wydaniu. Zainicjował powstanie Sekcji Pojazdów Zabytkowych w Automobilklubie Stargardzkim. To właśnie z jego inicjatywy odbyło się już sześć edycji Miedwiańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych (wcześniejsza nazwa: Miedwiański Rajd Pojazdów Zabytkowych) – imprezy, która każdego roku, niezależnie od pogody, przyciąga tłumy mieszkańców. Od kilku lat współorganizatorem Zlotu jest Powiat Stargardzki, a Starosta Stargardzki – jego patronem. Impreza wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców powiatu, ale ma również charakter ogólnopolski. Każdego roku nasz region odwiedza ponad siedemdziesiąt załóg z całego kraju, m.in. z: Wolina, Legnicy, Poznania, Warszawy, a także z zagranicy, np. Niemiec oraz Danii. Miedwiański Zlot Pojazdów Zabytkowych jest najważniejszym, ale nie jedynym wspólnie organizowanym przedsięwzięciem Sekcji Pojazdów Zabytkowych oraz Powiatu Stargardzkiego. W 2013 roku odbył się m.in. Zlot Turystyczny „Szlakiem Iny”. Ideą zlotów jest przybliżenie walorów turystyczno-krajoznawczych ziemi stargardzkiej i Pomorza Zachodniego. To również doskonała okazja do pokazania szerszej publiczności zabytkowych samochodów i motocykli.