www.wiadomosci.rii.pl
logofacebook.jpg
Witaj
3.238.98.214
grafika_zmienna/banery/baner_89_1609318775.png

Resurs wózka widłowego - gdzie go obliczyć?

Resurs wózka widłowego - gdzie go obliczyć?

1598955934.jpg
Artykuł sponsorowany
Ilość wyświetleń: 533
Potrzebujesz obliczyć resurs wózka widłowego? Nie wiesz kto ani gdzie to może zrobić? Zastanawiasz się, czy resurs w ogóle jest potrzebny? Czy przed sporządzeniem dokumentacji urządzenie trzeba przygotować w jakiś specjalny sposób do badania? Na czym polega przegląd specjalny? Sprawdź!

Resurs wózka widłowego

Dokumentacja resurs stanowi dokładnie wyliczony (na podstawie różnorodnych danych, o których będzie można przeczytać poniżej) przewidywany czas zdolności użytkowej pojazdu. Przedstawiany jest on w formie prognozowanego, spodziewanego przebiegu, jaki wózek widłowy może wykonać, aż do czasu, gdy jego stan techniczny będzie wymagał odnowy czy naprawy.

Czy każdy wózek widłowy musi mieć resurs?

Tak, resurs wózka widłowego powinien posiadać każdy pojazd. Informacja dotycząca tych wytycznych znalazła się w nowelizacji do rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii, dotyczącej warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji pojazdów UTB z 30 października 2018 roku.

Zatem jeśli jesteś właścicielem wózków widłowych - nie zapominaj, iż muszą posiadać resurs!

Co w przypadku braku resursu wózka widłowego?

Dokumentacja resurs powinna być każdorazowo przedstawiona inspektorowi UDT w trakcie przeglądu pojazdu. W przypadku jej braku, inspektor sporządza notatkę z informacją o konieczności wykonania dokumentacji dotyczącej stopnia wykorzystania resursu urządzenia przed kolejnym przeglądem.

Jeśli sytuacja się powtórzy, a wózek dalej nie posiada resursu, inspektor zobowiązany jest do bezwzględnego wstrzymania decyzji o eksploatacji urządzenia w oparciu o art. 18 ust. 1 ustawy o dozorze technicznym. Jako właściciel wózka widłowego, w takiej sytuacji, powinieneś przeprowadzić i udokumentować przegląd specjalny oraz (w razie potrzeby) wykonać remont pojazdu. Dopiero wtedy można zgłosić wózek do badania odbiorczego i czekać na ponowną decyzję o dopuszczeniu do eksploatacji.

W przypadku wstrzymania decyzji o dopuszczeniu urządzenia do eksploatacji, właściciel zezwalający na pracę wózka widłowego musi liczyć się z karą finansową.

Na czym polega przegląd specjalny?

Na-czym-polega-przegląd-specjalny

Przegląd specjalny wózka widłowego to wyjątkowo szczegółowe badanie urządzenia. Polega ono na diagnozie stanu technicznego części oraz układów wózka widłowego, a także sprawdzeniu dotychczasowych warunków użytkowania i wykonanych ilości cykli pracy.

Wózek nie musi być w żaden szczególny sposób przygotowywany wcześniej do przeglądu, warto jednak pamiętać, żeby na przegląd zgromadzić całą dokumentację, jaką posiada urządzenie: dziennik konserwacji, książkę obsługi oraz innego typu ważne dokumenty.

Co między innymi sprawdza się podczas przeglądu specjalnego?

- pomiar geometrii urządzenia;
- stan przekładni mechanizmów;
- występujące luzy;
- stan techniczny cięgien;
- próbny rozruch;
- poprawność działania napędu.


Ważne są także: ilość przepracowanych przez wózek motogodzin, przeprowadzone naprawy oraz wymiana elementów a także warunki użytkowania sprzętu.

Które wózki muszą mieć resurs?

Każdy wózek kwalifikowany jako pojazd UTB (urządzenie transportu bliskiego) powinien posiadać resurs. Do tego grona zalicza się:

- czołowe
wózki widłowe elektryczne;
- czołowe wózki widłowe spalinowe;
- wózki terenowe;
-
wózki widłowe wysokiego składowania.


Ale nie tylko wózki widłowe muszą mieć dokumentację resurs. Wymagana jest ona także w przypadku:

- żurawi,
- suwnic,
- wyciągów towarowych,
- wciągarek;
- dźwigów.

ktore-wozki-musza-miec-resurs 

Dlaczego resurs jest taki ważny?

Wprowadzenie zapisu o obowiązkowym resursie wśród wielu przedsiębiorców spotkało się z negatywnymi komentarzami. W końcu dokument ten zobowiązuje do restrykcyjnego przestrzegania zasad związanych z utrzymaniem wózków jezdniowych unoszących w bardzo dobrym stanie technicznym, dokonywaniem częstszych napraw czy skrupulatnym prowadzeniem dokumentacji. Jednak warto pamiętać, iż procedury tego typu zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa. Dzięki nim, można mieć pewność, iż wózek wykorzystywany jest w optymalny sposób, unika nadmiernej pracy oraz przeciążeń.

Gdzie znaleźć firmę, która obliczy resurs wózka widłowego?

Na rynku dostępnych jest wiele firm, oferujących sporządzenie dokumentacji resurs. Warto wybrać jednak taką, która od wielu lat istnieje na rynku, specjalizując się również w naprawie czy modernizacji urządzeń. Dzięki temu można mieć pewność, iż fachowi specjaliści poradzą sobie z rzetelnym przeprowadzeniem przeglądu, a także w razie potrzeby - będą mogli zająć się usunięciem usterek w wózku widłowym. Taką ofertę znajdziesz np. tutaj.

Co istotne, niektóre firmy wprost oferują swoim klientom rabaty i zniżki na części lub naprawy, które zostaną wskazane podczas przeglądu specjalnego. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić i czas, i pieniądze. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu opcją - sprawdź ją tutaj.

Podsumowanie

podsumowanie

Jeśli posiadasz wózki widłowe, ciąży na Tobie obowiązek dopilnowania ich regularnych przeglądów oraz wymóg dopilnowania ich resursu. Resurs wózków widłowych nie ma na celu utrudnienia pracy przedsiębiorstwa, a jedynie zachowanie dobrego stanu technicznego wózków, w celu uniknięcia nagłych awarii lub nieszczęśliwych wypadków.

_______________________________________________________________
 
Magdalena Burdak
Specjalista SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

inf. pras. - 01-09-2020


grafika_zmienna/banery/baner_79_1620376470.jpg
1.
        https://gcialisk.com/ - cheapest cialis available
Outwada (5.188.48...) 18-03-2021 23:37
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_6_1570135113.jpgbaner_8_1570137912.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_12_1570264808.pngbaner_13_1587714979.jpgbaner_14_1570275933.pngbaner_15_1570638480.jpgbaner_16_1570645259.jpgbaner_17_1617963357.jpg
Copyright © Regionalny Informator Internetowy
info..pl M. Cywka
Robotnicza 9b
73-110 Stargard
tel. +48 91 578 42 10
e-mail: info.wiadomosci@gmail.com