W strugach deszczu bawili się dziś stargardzianie, którzy przyszli na Rynek Staromiejski.
Nie tak miały wyglądać obchody 730-lecia kolegiaty w Stargardzie. Festyn u Królowej Świata rozpoczął się w samo południe hejnałem miasta. Stargardzianie zaczynali coraz tłumniej schodzić się na plac przed ratuszem, by wziąć udział w uroczystościach i zaplanowanych koncertach i atrakcjach. Ale zaczął padać intensywny deszcz i nie chciał przestać.
Zrezygnowano z organizacji festiwalowego studia, w którym Maciej Dura - Pomarański ze Stargardzkiego Centrum Kultury miał prowadzić wywiady.
Na scenie ustawionej na płycie rynku zdołała wystąpić niewielka część wykonawców. Można było posłuchać ukraińskiego zespołu wokalnego Ukraińskie Barwy & zespół taneczny, który w imieniu swoich rodaków śpiewem i tańcem dziękował Polakom za pomoc uchodźcom i żołnierzom walczącym na froncie z Rosją. Jako drugi wystąpił Piotr Korzeniowski, utalentowany stargardzianin, mający za sobą występy w Must be The Music i Mam Talent, uczestnik Przeglądu Młodych Muzyków i jego laureat. Jak powiedział dziś, szykuje się do wydania płyty. Na rynku można było posłuchać kilku jego utworów. Po tym występie zapadła decyzja o przeniesieniu imprezy na jutro.
- Warunki atmosferyczne nie pozwoliły na dalsze kontynuowanie Festynu - informuje SCK. - Atrakcje przygotowane były dla mieszkańców, a z przyczyn od nas niezależnych stargardzianie nie mogli brać w nich udziału. Dlatego z myślą szczególnie o wszystkich, którzy dzisiaj chcieli przybyć na wspólne świętowanie jutrzejszy dzień będzie szczególnie atrakcyjny i intensywny w przygotowanym programie jubileuszowym.
Niezadowolenia nie kryli wystawcy.
- Ja to mam pecha - mówi Kazimierz Franaszczuk, jeden z nich. - Zawsze jak się rozkładam z rękodziełem w Stargardzie to leje.
Planowo natomiast odbyły się historyczne spacery po kolegiacie, które prowadził Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie. Oprowadzał zwiedzających po budowli, opowiadając o jej historii.

Zamieszczamy zmieniony program obchodów:
NIEDZIELA | 21.08.2022
🔹️ 09:00 SPACER ŚLADAMI HISTORII KOLEGIATY realizowany w ramach Programu Społecznik 2022-2024. Przewodnik: dr hab. Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.
🔸️️ 12:30 Uroczysta Msza Święta odpustowa z okazji Jubileuszu 730-lecia Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata.
🔹️ 11:00-13:00 Występy artystyczne: zespół muzyczny 6. Bieg, Kapela Ludowa z Łęczycy, zespół wokalny Chabry, zespół taneczny Seniority, chór Cantore Gospel.
🔹️ 13:30 Koncert młodzieżowej orkiestry dętej Wood & Brass Band.
🔹️ 14:30 SPACER ŚLADAMI HISTORII KOLEGIATY realizowany w ramach Programu Społecznik 2022-2024. Przewodnik: dr hab. Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.
🔹️ 14:30 Koncert Por Fiesta/Fuente „Flamenco”.
🔹️ 16:00 Julita Kożuszek-Borsuk - „Każdy w życiu robi głupstwa”, koncert piosenek z repertuaru międzywojennych kabaretów „Każdy w życiu robi głupstwa”.
🔹️ 17:15 Urodzinowy tort dla mieszkańców Stargardu z okazji 730-lecia Kolegiaty.
🔸️ 18:00 Sancta Missa | uroczysta Msza Święta w języku łacińskim z oprawą muzyczną Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie wraz z solistami Orkiestra Camerata Stargard. Koncert pod batutą Szymona Wyrzykowskiego. W programie: Wolfgang Amadeus Mozart, Msza C-dur KV 317 "Koronacyjna".
👉 W Kolegiacie wystawa Nasza kolegiata. | wystawa grafik uczniów mistrza Ryszarda Balonia z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie.
👉 W Muzeum Archeologiczno-Historycznym wystawa Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie.
Przez cały dzień wystawiona będzie Pamiątkowa Księga, przygotowana przez SP 4, do której każdy będzie mógł się wpisać z okazji Jubileuszu.