Wystawę można oglądać w Filarach. 19 stycznia odbędzie się tam prelekcja na temat unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych.
Ilość wyświetleń: 373
Od 5 do 19 stycznia w Stargardzkim Centrum Nauki Filary oglądać można wystawę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
Ekspozycja gościła w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej oraz w uczelniach wyższych na terenie Pomorza. Od 5 do 19 stycznia w ramach indywidualnego zwiedzania jest dostępna w Filarach.
- Kolekcja plansz edukuje na temat tego, jakie są źródła substancji promieniotwórczych w Polsce, kto dba o ich bezpieczną utylizację i jak długo istnieją w naszym kraju zajmujące się tym instytucje - informuje i zaprasza Małgorzata Kowcun z SCN Filary. - Dodatkowo w dzień zakończenia wystawy, w ramach finisażu, FILARY odwiedzą specjalistki z ZUOP i przeprowadzą wystąpienie “Poskromić promieniowanie - substancje radioaktywne w Polsce”, uzupełniające wiedzę zawartą na planszach. To pierwsza taka okazja w Stargardzie, aby posłuchać o substancjach radioaktywnych z ust osób, które pracują z nimi na co dzień.
W Polsce nie działa żadna elektrownia jądrowa, ale co dzień produkowane są odpady promieniotwórcze. Pochodzą ze szpitali, gdzie substancje promieniotwórcze szeroko wykorzystuje się w diagnostyce medycznej i terapiach onkologicznych, z przemysłu oraz z reaktora doświadczalno-produkcyjnego MARIA, który od 1974 roku działa na terenie Ośrodka Jądrowego w Otwocku-Świerku pod Warszawą. Historia polskiej atomistyki sięga daleko, bo lat 50-tych XX wieku. To wtedy zbudowano pierwszy w Polsce, doświadczalny reaktor jądrowy EWA i już wówczas pojawiła się potrzeba obsługi odpadów promieniotwórczych związanych z jego użytkowaniem. Tym, na przestrzeni dekad, zajmowały się odpowiednie jednostki organizacyjne ówczesnego Instytutu Energii Atomowej aż w końcu, w 2002 roku, w ustawie Prawo atomowe wyodrębniono samodzielny podmiot odpowiedzialny za to zadanie. To Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. ZUOP obchodzi w 2022 roku 20-letni jubileusz swojego istnienia. Z tej okazji powstała wystawa, jasno przedstawiająca proces powstawania i przetwarzania odpadów promieniotwórczych w Polsce. Wystawę można w Stargardzie oglądać do 19 stycznia. Tego dnia o godz. 16 odbędzie się prelekcja.
Wygłoszą ją Aneta Korczyc, dyrektor ZUOP oraz Urszula Kuczyńska, specjalista ds. komunikacji społecznej. Będzie to pierwsze w Stargardzie tego typu spotkanie z osobami, zajmującymi się na co dzień obsługą odpadów promieniotwórczych - warto wziąć w nim udział, by zyskać nieco mało popularnej wiedzy. Prezentacja skierowana jest głównie do odbiorców w wieku 16 lat i starszych. Liczba miejsc ograniczona.
Zwiedzanie wystawy jest możliwe w ramach biletu, który trzeba kupić za zwiedzanie Filarów. Od nowego roku wejście do Filarów jest droższe. Aktualny cennik jest niżej: