Stargardzka Gala Przedsiębiorczości odbyła się 3 lutego w Stargardzkim Centrum Kultury.
Ilość wyświetleń: 2639
W tym roku zdobywcami Nagrody im. Sławomira Pajora zostali właściciele Hotelu Kyriad Stargard oraz firmy recyklingowo - handlowej Starmet.
Stargardzka Gala Przedsiębiorczości jest organizowana przez miasto i Stargardzką Izbę Gospodarczą. To za każdym razem święto lokalnego biznesu.
- To będzie wieczór pełen wrażeń, niespodzianek i zaskoczeń - zapowiedziała na początku imprezy w SCK Renata Naworol, prezes Stargardzkiej Izby Gospodarczej. - Piękne jest to, że na stargardzkiej gali poznajemy historie ludzi, ich pomysły na biznes, na to jak zmieniać świat, jak na niego wpłynąć pozytywnie. SIG stara się tworzyć przyjazną atmosferę i wspierać przedsiębiorców. A to wszystko dzięki osobom, które społecznie poświęcają swój wolny czas. To 11-osobowa rada SIG.
Prezes SIG przedstawiła wszystkich członków rady, która w Stargardzie działa na rzecz lokalnego biznesu. Potem nastąpiła główna część uroczystości, czyli przyznanie nagród przedsiębiorcom.
Kyriad i Starmet
Najważniejsza statuetka powędrowała do Magdaleny i Bartłomieja Szejnów (na zdj. niżej z prawej), którzy otworzyli w mieście Hotel Kyriad Stargard, rewitalizując Hotel Staromiejski. Nagrodę imieniem Sławomira Pajora i tytuł Stargardzki Przedsiębiorca Roku przyznaje miasto. Jest ona formą docenienia ubiegłorocznych dokonań lokalnych firm.
- Kupiliśmy nieruchomość i spróbowaliśmy ją skomercjalizować - wspominał w SCK Bartłomiej Szejny, współwłaściciel hotelu, który w ub. r. obiekt zyskał trzy gwiazdki. - To był niefortunny okres, bo zaraz po tym zaczęła się pandemia. Nie byliśmy do końca przekonani czy to był dobry pomysł. Remont budynku hotelu trwał 3 lata. Jak to z remontami bywa, nie zawsze trwają i kosztują tyle, ile się zakłada. Ale udało nam się sprowadzić do Stargardu francuską markę, która - mamy nadzieję - uatrakcyjni turystycznie nasze miasto.
Kapituła konkursowa postanowiła nagrodzić tą samą nagrodą, istniejąca od 1994 roku firmę Starmet, która zaczynała od małego punktu skupu złomu i metali kolorowych. Z czasem stała się jedną ze znaczących firm w branży recyklingowo - handlowej. Zajmuje się ona m.in. produkcją wyrobów z odpadów pokablowych. Dziś ma klientów na całym świecie. Nagrodę z rąk przedstawicieli miasta odebrała Anna Woźniak (na zdj. niżej).
Oto pozostałe nagrody przyznane w miniony piątek podczas gali w SCK:
– FRAMEX sp. z o.o. sp. k. – produkt – jubileuszowe okna Perllo z innowacyjnym QR CodeMojeOkna,
– SINUS NET s.c. Marcin Trześniewski Rafał Górski – usługa – SINUS FIBER – wdrożenie sieci światłowodowej.
Inwestor Roku 2022
– TRAK LOGISTICS sp. z o.o. Tomasz Radziszewski – nagroda za CENTRUM LOGISTYCZNE TRAK,
– PPHU Elektrobim Konrad Kunka – wyróżnienie za rewitalizację obiektu przy ul. Ceglanej 4 (FAMILY CENTER).
Na piątkowej gali byli też Michał Jach, poseł PiS ze Stargardu, Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, którzy gratulowali przedsiębiorcom sukcesów, a także przedstawiciele samorządów z województwa, powiatu i miasta, a także instytucji rządowych, spółek i stowarzyszeń.
- Mimo wszystkich trudności, związanych m.in. z covidem, wojną w Ukrainie, tąpnięciem na rynku pracy, a zaraz pojawił się problem z cenami energii, państwo sobie doskonale poradziliście - mówił do stargardzkich przedsiębiorców Rafał Zając, prezydent Stargardu. - Chcę Wam dziś podziękować i pogratulować, szczególnie mikro przedsiębiorcom, którzy w tym czasie mieli szczególnie ciężko.
Prezydent przytoczył ze sceny dane pisma Forbes, które przyznaje Diamenty firmom, rozwijającym się dynamicznie. W 2021 r. na ziemi stargardzkiej 13 firm otrzymało te tytuły, w tym 7 ze Stargardu. W trudnym 2022 roku, dostało je 29 firm z naszego regionu, w tym 21 stargardzkich. Ponadto na liście największych polskich eksporterów 2022 r. znalazł się koncern Cargotec, który ma siedzibę w Stargardzie. Prezydent podkreślał, że to duże sukcesy, dodając jednocześnie, że problemy nie ominęły też samorządu. Mimo to w 2022 r. udało się sprzedać inwestorom 46 ha w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii, w tym 8 nieruchomości - lokalnym firmom.
- Kilka lat temu po takim spotkaniu zwracaliście mi uwagę, że dobre warunki dla dużego kapitału powinny też towarzyszyć lokalnym firmom i wziąłem to sobie do serca - dodał prezydent. - Warto rozmawiać!
Prace dyplomowe
Stargardzka Izba Gospodarcza doceniła też autorów najlepszych prac dyplomowych z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Beata Mielcarska, która pisała o głównych motywatorach w pracy w firmie produkcyjnej branży medycznej na przykładzie firmy Radiometer zdobyła pierwszą nagrodę. Wyróżniono również pracę Pauliny Kucharczyk „Analiza i ocena procesów logistycznych w firmach kurierskich w aspekcie środowiskowym”.
W przerwach występowali zdolni artyści z naszego miasta, którzy pod retorykę prowadzących, która przewijała się przez całą galę, przygotowali utwory z filmów o Jamesie Bondzie, znanym jako agent 007, który potrafi wyjść z różnych opresji. Tak, jak przedsiębiorcy, którzy mimo licznych ostatnio zawirowań, trzymają obrany kurs i rozwijają swoje biznesy. Na scenie wystąpili: Piotr Korzeniowski, Adrianna Bąk, Eryka Wieleba, Paulina Pryciak, Przemysław Wieleba oraz zespół Women String Trio w składzie: Natalia Wesołowska, Aleksandra Pawlak i Dorota Witkowska. Imprezę prowadzili Aleksandra Zalewska - Stankiewicz i Michał Hamera ze Szczecina, strateg marki.
Zobacz też naszą transmisję na żywo z występu Adrianny Bąk oraz wręczenia najważniejszej nagrody dla przedsiębiorców: