logofacebook.jpg
Witaj
100.28.0.143
grafika_zmienna/banery/baner_153_1721815911.png

Debata o jakości debaty w Polsce, o Janie Pawle II, o biedzie z twarzą samotnej emerytki

Mieszkańcy Stargardu i okolic mieli do polityków opozycji wiele pytań, w tym przede wszystkim jak zamierzają wygrać zbliżające się wielkimi krokami wybory parlamentarne.

1678700077.JPG
Ilość wyświetleń: 2339
 Spotkanie z cyklu Debaty Senackie odbyło się w niedzielne popołudnie w SCK. Zaproszono na nie mieszkańców Stargardu i okolic. Frekwencja nie była duża. 


   Było to drugie z cyklu spotkań senackich, które mają na celu  m.in. popularyzowanie wiedzy na temat roli Senatu RP w procesie legislacyjnym oraz prezentowanie jego dorobku i wpływu na to, co dzieje się w Polsce. 
„Kultura debaty społecznej kluczem do społeczeństwa obywatelskiego" – brzmiał temat główny niedzielnego spotkania na Małej Scenie z udziałem prezydenta RP w latach 2010 – 2015 Bronisława Komorowskiego, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, senator Magdaleny Kochan, a także Adama Michnika, naczelnego Gazety Wyborczej i dominikanina Tomasza Dostatniego. Spotkanie było w głównej mierze poświęcone jakości debaty w polityce. Porównywano pod tym względem Senat, w którym opozycja ma większość z Sejmem.

   - Różnice są diametralne – mówi Magdalena Kochan, senatorka RP z Koalicji Obywatelskiej. – W Sejmie marszałek Elżbieta Witek dyskusji nie lubi, wyłącza opozycji mikrofony, ucina dyskusję, kiedy jej coś nie odpowiada. W Senacie każdy może wyrazić swoje zdanie, nawet jeśli jest ono odmienne, ale nie obrażając nikogo.

   O jakość publicznej debaty Magdalena Czyż, prowadząca spotkanie w SCK publicystka, pytała też innych gości, w tym Adama Michnika, naczelnego Gazety Wyborczej.

 - Koń jaki jest każdy widzi – mówi Adam Michnik. – Przyznaję, że obserwuję to z coraz większym niepokojem. Teraz w dyskusjach politycznych nie chodzi o to, by znaleźć kompromis, wypracować wspólny punkt widzenia lecz przeforsować swoje racje.  Przerażające jest przede wszystkim to, że debata służy fałszowaniu znaczeń.


 
    Minuta ciszy dla Mikołaja


 Politycy opozycji dyskutowali nie tylko o kulturze dyskusji w parlamencie, ale też o roli mediów w życiu publicznym. Na samym początku spotkania minutą ciszy uczczono Mikołaja, syna posłanki PO Magdaleny Filiks, który popełnił samobójstwo.

   - Poprzez bandyckie wręcz ujawnienie jego danych doprowadzono do jego śmierci – mówił Tomasz Grodzki, marszałek Senatu. – To była rzecz niewybaczalna, która musi mieć swoje konsekwencje. Nie sposób wspomnieć o tym co stało się z mediami niegdyś publicznymi, nazywanymi teraz przez młodych "szczujnią", a przeze mnie tubą propagandową partii rządzącej. Produkują taki kocioł, w którym trudno oddzielić ziarna od plew, prawdę od kłamstwa.

   O Janie Pawle II 

   Dużo czasu poświęcono sprawom ujawnionym w reportażu TVN, a dotyczącym tuszowania przypadków pedofilii w kościołach przez Jana Pawła II za jego czasów kardynalskich.

   - Trzeba otworzyć kościelne archiwa, by tę sprawę zbadać, szczególnie w diecezji krakowskiej  – uważa ojciec Tomasz Dostatni. – Należy powołać niezależną komisję składającą się z historyków. Trzeba zrobić to, co zrobiły kościoły amerykańskie, francuskie czy niemieckie, że jeżeli pojawiają się wątpliwości to jest potrzeba ich weryfikacji z kilku źródeł. Prośba do Senatu, to dobry czas, by swój kamyczek do tego tematu dołożył właśnie Senat.

   Zdaniem byłego prezydenta RP sprawę ujawnioną przez dziennikarzy trzeba zbadać, także po to, by postać Jana Pawła II obronić.

   - Trzeba go bronić przed radykałami i prawicowymi i lewicowymi – mówi Bronisław Komorowski. – Przed zagarnięciem go do celów politycznych przez partię rządzącą, przed przechwyceniem jego wielkości,  zaprzęgnięcia tej postaci do pracy przedwyborczej i zredukowania jego wielkości do tego problemu. Choć to jest problem. Ale trzeba bronić pamięci o jego roli w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości, do przekonywania o słuszności uczestnictwa w integracji europejskiej. Nie można doprowadzić do zabliźnienia się pytań, które się pojawiły i pozostawienia ich kompletnie bez odpowiedzi.  Nie można go jednak bronić przed prawdą, bo jak sam mówił „prawda was wyzwoli".

   Politycy zgodnie mówili wczoraj, że czasy przed 50 laty, gdy Karol Wojtyła szefował krakowskiej diecezji nie były łatwe.

   - Kościół był przez władze komunistycznie niszczony, specjalny wydział służył dyskredytacji, szantażowi torturowaniu i mordowaniu księży  – dodaje Magdalena Kochan. – On jako hierarcha tej niszczonej  przez władze instytucji ma oto zabrać głos w sprawie tak bolesnej. Do kogo miał iść kardynał Wojtyła, by powiedzieć o przestępstwie księdza? Do jakiego prokuratora? Ale otwórzmy archiwa, hierarchowie nie bójcie się. Miejmy odwagę rzetelnie oceniać, zło złem, dobro dobrem. Pamiętajmy też o kontekstach, w których różne rzeczy miały miejsce. Nie wolno o tym zapominać.

   Szermierka i cepy 

   Na spotkaniu głos zabierali też senator Stanisław Gawłowski i europoseł Bartosz Arłukowicz. 

   - Język debaty jest w Polsce zagrożony – przyznaje Bartosz Arłukowicz. – Ja do polityki trafiłem z oddziału onkologii dziecięcej przy Unii Lubelskiej, gdzie zajmowałem się leczeniem białaczek i innych straszliwych chorób. Tam nauczyłem się języka debaty z chorymi dziećmi i ich rodzicami. Idąc do Sejmu musiałem ten język zweryfikować. Ludziom trzeba mówić prawdę, jasnym i klarownym językiem. Proszę nas usprawiedliwić jednak za ten język, który czasem stosujemy. Proszę sobie wyobrazić, że musimy siadać do debaty z posłem Suskim czy Terleckim. Albo ludzie są przyzwoici albo nie. Albo kradną albo nie.

  - Można by rzec, że w Senacie uprawiamy szlachetną szermierkę, a w Sejmie okładają się cepami – dodaje marszałek Senatu. - W rządzie siedzi wielu ignorantów,  którzy nie mają pojęcia o swoich resortach. My musimy być lepsi, musimy wyznaczyć do zadań ludzi, którzy będę wiedzieli co chcą zrobić.

   Co z wyborami? 

   Podczas debaty nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji i zbliżających się wyborów.  Mieszkańcy byli zainteresowani przede wszystkim tym, jak opozycja przygotowuje się do wygrania wyborów z PiS-em. 

   - Utyskiwanie na PiS to żadna sztuka, co zrobicie, żeby wygrać wybory – pytał z sali jeden ze stargardzkich adwokatów.   

 - Elektorat PiS to beton nie do ruszenia – mówili wczoraj działacze PO. – Trzeba dotrzeć do tych, którzy PiS- u się boją. Zachęcić ich, by szli na wybory, a nie na grilla czy oglądali w tym czasie filmy na Netflixie. Trzeba znaleźć z nimi wspólny język.   

   - To będą najważniejsze wybory od 1989 roku – podkreśla Adam Michnik. – Najlepszym rozwiązaniem byłyby wspólne listy, wiemy o tym, ale co z tego? W polityce jest jak w pokerze:  gra się takimi kartami, jakie się ma. 

   - Tu nie będzie miękkiej gry – zapewnia marszałek Senatu.  

   Jeden z mieszkańców Stargardu pytał jak odpolitycznić lokalne samorządy.

  - Nie trzeba ich odpolityczniać, je trzeba nawodnić – mówił Tomasz Grodzki, marszałek Senatu. – Rząd nakłada na nie coraz to nowe zadania, nie daje im na to pieniędzy, wysuszając je. A potem przyjeżdżają panowie z kartonikami udając dobroczyńców. To nie tak powinno wyglądać. 

   - Możecie stracić 1,5 – mln wyborców, jeśli chcecie wrócić do niedzielnego handlu  - zauważył jeden z mieszkańców. - Czy warto?  

   - Ale może zyskamy 10 mln tych, którzy chcą w niedzielę kupować? – mówią politycy PO. 


   
   Choć politycy zaznaczali, że spotkanie nie jest na temat programu z jakim opozycja pójdzie do wyborów, mówili o konieczności pomocy opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy powinni móc dorabiać do świadczenia, które otrzymują, a także o pomocy osobom starszym.

   - Bieda w Polsce ma twarz samotnej emerytki plus 60 – mówi Magdalena Kochan.  – 13 i 14 emerytura problemów nie rozwiązują. O takich problemach powinny być debaty w Sejmie. A ich nie ma. O reformie w służbie zdrowia się już nie rozmawia. Władza nie słucha obywateli. Ale wierzymy Polakom, że nie dadzą z siebie zrobić głupka.

   Politycy opozycyjni podkreślali wczoraj, że konieczne jest monitorowanie wyborów przez niezależnych obserwatorów w komisjach wyborczych.

  - Musimy znaleźć 60 tysięcy uczciwych ludzi, którzy zechcą pilnować wyborów - mówili. 

    Spotkanie przed SCK obstawiało kilku policjantów. 


WM - 13-03-2023


Zapraszamy do galerii zdjęć:
1678699657.jpg 1678699658.jpg 1678699659.jpg 1678699660.jpg 1678699661.jpg 1678699662.jpg
Artykuły powiązane:
 • Uczniowie debatowali o kanonie lektur (12-04-2024)

 • Powiatowa debata o ocenianiu - zaprasza PODN (13-03-2023)

 • Debata w Domu Kultury Kolejarza - co czeka szpitale powiatowe? (26-01-2023)

 • Debata Bezpieczny Senior w DKK (04-11-2022)

 • Żywa lekcja historii w SCK z udziałem młodzieży szkolnej (23-09-2021)

 • Reklama
  1.
          Ci już swoje zrobili zniszczyli kraj i pracujących uczciwych ludzi.Dbajac tylko o swoje d... i przedsiębiorców.
  Felek (46.205.214...) 13-03-2023 10:02
  2.
           Rząd PiS uważa że święty Jan Paweł II to „najwybitniejszy człowiek w polskiej historii"; i „jest wielkim autorytetem dla Polaków";. DLACZEGO ŚW. JAN PAWEŁ II NIE JEST WIELKIM AUTORYTETEM DLA RZĄDU PiS W SPRAWIE PRAWORZĄDNOŚCI KTÓRE PORUSZAŁ W ENCYKLIKACH? DLA PiS-OWSKIEGO RZĄDU SŁOWA ŚW.JANA PAWŁA II SĄ NADAL WIEDZĄ TAJEMNĄ: ";Ten porządek odzwierciedla realistyczną wizję społecznej natury człowieka, która wymaga odpowiedniego prawodawstwa dla ochrony wolności wszystkich. Dlatego jest wskazane, by każda władza była równoważona przez inne władze i inne zakresy kompetencji, które by ją utrzymywały we właściwych granicach. Na tym właśnie polega zasada ";państwa praworządnego";, w którym najwyższą władzę ma prawo, a nie samowola ludzi."; Jan Paweł II Encyklika Centesimus Annus -";Jeśli się nie uznaje prawdy transcendentnej, triumfuje siła władzy i każdy ciąży do maksymalnego wykorzystania dostępnych mu środków, do narzucenia własnej korzyści czy własnych poglądów, nie bacząc na prawa innych. Wówczas człowiek jest szanowany tylko na tyle, na ile można się nim posłużyć do własnych egoistycznych celów."; Jan Paweł II Encyklika Centesimus Annus - ";Państwo czy też partia, które utrzymują, że mogą realizować w historii dobro absolutne i które siebie stawiają ponad wszelkimi wartościami, nie będą tolerowały uznawania obiektywnego kryterium dobra i zła, innego aniżeli wola sprawujących władzę, które w określonych okolicznościach może stać się podstawą osądu ich zachowań. To właśnie dlatego totalitaryzm stara się zniszczyć Kościół, a przynajmniej podporządkować go sobie i uczynić z niego narzędzie swego aparatu ideologicznego."; Jan Paweł II Encyklika Centesimus Annus
  TYLKO PYTAM? (89.151.33...) 13-03-2023 11:59
  3.
          To się działo tuzy demokracji Komorowski walenie decha w łeb piewca debaty, Michnik opluwacz Polski kumpel Jaruzelskiego, grodzki ksywa koperta, a czy bigosik też był żenada
  Starg (31.11.128...) 13-03-2023 12:10
  4.
          Kto tych warchołów w POstaci KOmora ,Ozjasza i Koperciarza zaprosił do SCK bidulka Kochan i łobuzy z PeŁO a na sali pełno byłych Ubeków i lewaków żenada !!!!!!
  waldek (31.0.168...) 13-03-2023 12:17
  5.
          A Ty tam byłeś jako UBEK czy jako LEWAK ? Jesteś zwyczajnym gnojem Waldek.
  xyz (5.173.174...) 13-03-2023 12:26
  6.
          Władza PiS, jak na solidnych faryzeuszy przystało, nie wzoruje się na papieskich naukach. Aparat propagandowy Prawa i Sprawiedliwości jest gotów sprofanować świętość, którą rzekomo wyznaje by tylko mogli wygrać wybory
  PROPAGANDA PiS (89.151.33...) 13-03-2023 12:45
  7.
          Adam Michnik został odznaczony Kawalerem Orderu Orła Białego i jest laureatem wielu prestiżowych nagród polskich i międzynarodowych, w tym np. Freedom Awards przyznawaną podczas Global Forum we Wrocławiu, Nagrody Dana Dawida w kategorii ";Teraźniejszość";, czy medalu przyznawanego przez MKiDN ";Zasłużony Kulturze - Gloria Artis";. Doktor honoris causa kilkunastu uniwersytetów. Jest cenionym historykiem, publicystą i autorem wielu książek, w tym Szanse polskiej demokracji, Z dziejów honoru w Polsce, Polskie pytania, Diabeł naszego czasu, W poszukiwaniu utraconego sensu.
  SOLIDARNOŚĆ (89.151.33...) 13-03-2023 12:51
  8.
          Pięknie niech takie typy i osoby skąpromitowane i nieudaczniki przyjeżdrzają na spotkania zawsze ktoś przyjdzie ci co przyjechali z nimi no ktoś przjdzie ich obejżeć tyle takich w jednym miejscu zobaczyć to trzeba być w czepku urodzonym a między swojmi to będzje wielki sukces ze spotkania i kropka
  PRAGMATYK (91.226.236...) 13-03-2023 14:27
  9.
          PRAGMATYK - powiedz mi z czym do Stargardu przyjechało twoje stado baranów i nieudaczników niszczących kraj, złodzieji i oszustów. Najpodlejsze jest jednak to, że na salę wpuścili tylko swoich klakierów dowiezionych autokarami i samochodami osobowymi z innych terenów. Ja noszę głowę do góry ponieważ na takie spotkania może wejść każdy kto tylko ma ochotę i opozycja nie obawia się niewygodnych pytań na które udziela sensownych odpowiedzi. Wasi jeżdżą i swoim wyborcom leją przysłowiową wodę do mózgu np. Pinokio morawiecki "; wybudował tylko w ubiegłym roku 240 tys. mieszkań, a PO przez cały okres rządzenia tylko 140 tys. mieszkań"; Przecież ten typ jak coś nie skłamie to żyć nie może! Kłamstwo to jego największa pożywka.
  arbiter (85.221.131...) 13-03-2023 15:22
  10.
          ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II "; Kościół docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i rządzonym gwarantuje możliwość wyboru oraz kontrolowania własnych rządów, a także - kiedy należy to uczynić - zastępowania ich w sposób pokojowy innymi. Nie może zaś demokracja sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie."; Jan Paweł II Encyklika Centesimus Annus
  Jan Paweł II Encyklika (89.151.33...) 13-03-2023 16:05
  11.
          PIS i PEŁO TO JEDNO ZŁO - TYLKO SIE KŁÓCĄ.
  KONFEDERACJA+KAMRACI (31.11.131...) 13-03-2023 16:14
  12.
          Pragmatyk,pisowski jełopie naucz się wreszcie pisać po polsku
  antonio (178.235.147...) 13-03-2023 17:24
  13.
          po ILE bielety na te rewie
  RRRrrrrrr (89.151.36...) 13-03-2023 17:30
  14.
          A czy Adam Michnik tuz prawozadnosci pochwalil się swoim bratem Stefanem Michnikiem który był takim demokrata że wydawał wyroki śmierci na patryjotow polskich, w imieniu sowieckich namiestników, a co tu piszą takie Bzury proponuję samodzielne myślenie rozumiem że oglądanie tvn może spowodować nieodwracalne spustoszenie w korze mózgowej naprawdę myślenie nie boli życzę zdrowia
  Starg (31.11.128...) 13-03-2023 18:34
  15.
          A po co tam Michnik??, spał podczas debaty.
  KONFEDERACJA+KAMRACI (31.11.131...) 13-03-2023 18:40
  16.
          ad. Starg Już wczoraj prosiłem Ciebie abyś nie krytykował innych. Sam wystawiasz sobie cenzurkę w swojej pisowni (no chyba, że masz klawiaturę z cyrylicą)
  qwas (176.221.124...) 13-03-2023 19:00
  17.
          Rozumie twie niezadowolenie prawda boli oj boli takie autorytety które wykuwali w Bulu demokrację okazują się matrioszkami, które nie mają nic do powiedzenia poza tym że wrogiem jest Polska patryjotyczna rozumiem szanuje twoje oburzenie tak dalej życzę zdrowia
  Starg (31.11.128...) 13-03-2023 20:17
  18.
          Peowskie trole sie uaktywnily, chyba dostaly z gory wypracowana , przywieziona ";sciage";....co maja napisac. hahahhha, nikt tego i tak nie kupi! Nie osmieszajcie sie. Takie kity to mozecie wsiskac komus, kto sie moze dopiero urodzil i nic nie wie o swiecie. Ludzie maja dobra pamiec i prawda jest oczywista, jak bylo za PO. Glodowe pensje, emerytury. temu nie zaprzeczycie!!! a te krytykowane 13-tki czy 14-tki, sa slusznie otrzymywane, ludzie dziesiatki lat pracowali na to, nie dostaja tego za darmo, jak twierdza zwolennicy PO. Tylko za poprzedniej wladzy z ZUS-u nagradzano tych, co nalezeli do partii i SB. Dlaczego o tym nie piszecie, a dzis udajecie, ze zalezy wam na dobru ludzi? Nikt nie wierzy w wasze klamstwa ..zwolennicy PO.!!!
  mis (83.20.244...) 13-03-2023 20:57
  19.
          Ci co tu piszą peany dla PO dobrze wiedzą ze oni nic nie potrafią, ale musisz ich zrozumieć oglądając tvn założony przez agentów esbe, mają uszkodzony ośrodek postrzegania rzeczewistosci i tyle nieszczęśliwi swoim zatrzeciewieniu chorzy z nienawiści
  Starg (31.11.128...) 13-03-2023 21:05
  20.
          A czy od pisowskich patriotów można wymagać używania polskich fontów i zasad pisowni czy to za trudne?
  qwas (176.221.124...) 14-03-2023 06:22
  21.
          Ad 19 Wytłumacz dlaczego nie włączą tych 13,14,15 itd na stałe do emerytury? Może to jak z premią jak jesteś cacy to masz jak nie to nie. Pomyśl czy to nie kupczenie?
  qwas (176.221.124...) 14-03-2023 06:29
  22.
          POzdrowienia dla brata Ozjasza i dla takiego samego gnoja jak xyz . Tak na marginesie nigdy nie byłem lewakiem ani ubekiem tam to były same kanalie !!!!!!
  waldek (31.0.168...) 14-03-2023 08:12
  23.
          qwas to proszę batdzojest kampania wyborcza jesteś fanem platformy obywatelskiej, jest szansa aby kolesie z tej ferajny zaproponowali lepszy program, ale w tej partii jest pustka programowa, i nic nie ma Tusk z kolesiami do powiedzenia po prostu wasze programy są nie reizowane oprucz jednego nachapac się i tyle aż tyle sztandarową propozycja to likwidacja PiS-u, i programów socjalnych z których korzystają wszyscy Polacy uprawnieni
  Starg (31.11.128...) 14-03-2023 10:19
  24.
          Nie wiem czy warto z Tobą prowadzić czat -";batdzojest, reizowane oprucz,nachapac się,sztandarową propozycja";. To że jestem przeciwnikiem PiS-u wg mnie nie musi świadczyć o ";miłości"; do PO. Może to za trudne dla Ciebie. Nie wyobrażasz sobie ludzi, którzy jak nie lubią PiS-u to muszą być za PO? Teraz trudne! Wyobraź sobie, że przed tymi fatalnymi wyborami z roku 2015, oddawałem głosy nieważne.Uważałem, że nie ma na kogo głosować (mam takie prawo), tymczasem Twój idol wyraził opinię że wybory samorządowe zostały sfałszowane bo - było tak dużo głosów nieważnych. Moim zdaniem-takich ludzi jak ja mogło być mnóstwo -stąd takie wyniki, ale Prezes oświadczył (obrażając m.in. mnie), że to fałszerstwo. Mogę Ciebie zapewnić, że w Polsce mojej Ojczyźnie żyją ludzie którym naprawdę zależy na jej pomyślności bez względu kto wygra wybory. Co do braku programu Platformy Obywatelskiej (warto szanować przeciwnika) to może o tym nie wiesz i reszta z PiS-u, bo nie ma Pegasusa, a PO czy raczej KO nauczeni ";uczciwością"; obecnej ekipy rządzącej, wolą tworzyć plany bez komórek. Jeśli jesteś Polakiem patriotą to myślę,że byłoby dla Ciebie ważne czy pies szczeka hau, hau czy chau chau. Pozdrawiam.
  qwas (176.221.124...) 14-03-2023 19:08
  25.
          popieram i pozdrawiam qwas. Nie wiem tylko czy ten un to rozumie.
  arbiter (85.221.131...) 15-03-2023 15:56
  Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
  Autor:
  Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
  Autor:
     Polecane przez INFO
  baner_5_1570135131.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_13_1587714979.jpgbaner_21_1672648553.jpgbaner_28_1677653215.jpgbaner_30_1680645093.jpgbaner_31_1695228839.pngbaner_32_1708625514.jpgbaner_33_1708625553.jpg
  Copyright © Regionalny Informator Internetowy
  info..pl M. Cywka
  Robotnicza 9b
  73-110 Stargard
  tel. +48 609 804 424 / 91 578 42 10
  e-mail: info.wiadomosci@gmail.com