logofacebook.jpg
Witaj
34.204.169.230
grafika_zmienna/banery/baner_153_1709049736.png

Kolejna Gala Kultury za nami!

Pula nagród dla artystów, twórców i stypendystów wyniosła 60 tys. zł.

1679125902.JPG
Ilość wyświetleń: 1634
Osiem utalentowanych osób oraz chór otrzymało w miniony piątek nagrody dla stargardzkich twórców kultury. A 18 młodych stargardzian dostało stypendia. 


   Tradycją jest, że każdego roku w Stargardzie przyznawane są nagrody finansowe mieszkańcom działającym na kulturalnej niwie. To wyróżnienie jest uhonorowaniem ich pracy i formą docenienia wysiłków wkładanych w rozwój miasta. N
agrody przyznano w kilku kategoriach: młody artysta, artysta/twórca, kreator kultury i ambasador kultury. 

   W kategorii - młody artysta - nagrody otrzymali: Kornelia Sadowska, Mikołaj Matysiak, Franciszek Figiel i Maciej Uchal.  

   - Jest to docenienie naszej ciężkiej pracy, w którą wkładamy całe swoje serca - mówiła w imieniu laureatów nagrodzona Kornelia Sadowska. -
Jest nam niezmiernie miło. Jednym z powodów dla których się rozwijamy są miasto, ludzie i miejsca w Stargardzie. Cieszymy się, że nas wspieracie.   

   Sylwetki nagrodzonych (inf. UM Stargard). 

   Kornelia Sadowska
– od ponad 8 lat rozwija swój talent w Młodzieżowym Domu Kultury – śpiewa solo i w zespole Rupaki. W 2022 r. zajęła m.in. I miejsce w III Ogólnopolskim Festiwalu „Dźwięki Wolności” w Gdyni, gdzie zdobyła również nagrodę dla Osobowości Festiwalu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Polskiej „Zaśpiewane Latem” w Krakowie, i Grand Prix Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Let’s sing” w Warszawie.

   Mikołaj Matysiak – pianista, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie. Od najmłodszych lat bierze udział w konkursach pianistycznych na szczeblu regionalnym, międzyszkolnym, międzywojewódzkim i ogólnopolskim. W 2022 r. zdobył m.in. I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fortepianowym – Stargard, Choszczno, Goleniów. Gra również na organach podczas mszy świętych w kościele w Krąpielu.

   Franciszek Figiel – uczeń III klasy kontrabasu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. W 2022 r. zajął m.in. I miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Kowalewie Pomorskim i I miejsce w XXII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Malborku.

   Maciej Uchal – uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie. W 2022 r. zdobył I miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym uczniów szkół muzycznych I i II stopnia w Szczecinie. Jest stypendystą marszałka województwa zachodniopomorskiego, na swoim koncie ma udział w wielu koncertach i warsztatach.

   W kategorii - artysta/twórca - nagrodę otrzymała Natalia Leszczyńska, graficzka, wychowanka Ryszarda Balonia z Młodzieżowego Domu Kultury. 

   - Dziękuję kapitule za nagrodę, kadrze MDK i dyrektor Małgorzacie Flas oraz oczywiście mojemu mistrzowi Ryszardowi Baloniowi, a także rodzicom i przyjaciołom oraz wszystkim, którzy aktywnie wspierają kulturę - mówiła ze sceny laureatka (na zdj. niżej). 

    Natalia Leszczyńska doskonali umiejętności i poszukuje nowych rozwiązań technicznych w dziedzinie współczesnej grafiki. Prowadziła również warsztaty dla dzieci i młodzieży. W 2022 r. zdobyła m.in. dwie I nagrody w międzynarodowym konkursie „Primo Premio Grafica Italiana” – w kategorii STUDENTI i w kategorii STUDENTI – DIGITALE – EX LIBRIS, zakwalifikowała się również do wystawy w V Międzynarodowym Konkursie Ekslibrisu w Stambule. Obecnie jest studentką Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku filologia norweska.
 
     W kategorii - kreator kultury - uhonorowano k
s. Janusza Posadzego, od 2016 r. proboszcza parafii NMP KŚ.

   - W naszym mieście dzieje się wiele - mówi ks. kanonik. - To nie są wydarzenia związane tylko z latem, tutaj dużo dzieje się każdego dnia. Ja także temu miastu kibicuję, utożsamiam się z nim i to miasto kocham. Składam deklarację, że będę czynił wszystko, by tę nagrodę odpracować.  

   - Od samego początku zaangażowany w życie kulturalne miasta i całego regionu - tak Maciej Dura - Pomarański, prowadzący imprezę w SCK, uzasadniał decyzję kapituły. 
- Pozyskał środki na kompleksowy remont kolegiaty – Pomnika Historii. Współorganizator jubileuszu 730-lecia kolegiaty i licznych koncertów, które odbywały się w świątyni, m.in. w ramach Meisinger Music Festival i Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „SONI SPATIUM”. Ksiądz proboszcz ściśle współpracuje również z Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

   Powiększyła się też lista osób z tytułem Ambasador Kultury. Dołączył do niej wczoraj 
Michał Wiraszko – stargardzianin, muzyk, autor tekstów piosenek m.in. dla Krzysztofa Zalewskiego, Grzegorza Markowskiego, Ewy Farnej i Lady Pank. Frontman i współzałożyciel zespołu „Muchy”. W 2022 r. grupa Michała Wiraszki otrzymała Fryderyka w kategorii Album roku rock/metal za płytę „Szaroróżowe”.

   - Duża sprawa móc wrócić po 20 latach - mówi Michał Wiraszko, jeden z liderów zespołu Muchy. - Jest taka indiańska mądrość, że jest potrzebna cała wioska, by wychować dziecko. Parafrazując na potrzeby dzisiejszej uroczystości, potrzeba całego miasta, by ukształtować człowieka. Mimo, że druga połowa mojego życia jest związana głównie z Poznaniem, a ostatnio też Warszawą, nic nie wydarzyłoby się w moim życiu gdyby nie te 20 lat spędzonych w Stargardzie.  

   Ambasadorami Stargardu są też Tomasz Lewandowski, Kubańczyk i Mateusz Ławrynowicz. 

   Nagrodę okolicznościową w związku z 50-leciem działalności otrzymał wczoraj Chór Echo Arioso. 

   - Ta nagroda będzie dla nas inspiracją do dalszej pracy nad pięknem pieśni chóralnej, dziękuję wszystkim, którzy są na naszych koncertach - mówił Jerzy Krawczyński dyrygent. 

   Chór Echo Arioso – działa w Stargardzie od 1972 r. Grupa koncertowała w całej Polsce, a także m.in. w Niemczech, we Francji i w Watykanie. W naszym mieście chór jest inicjatorem m.in. Stargardzkich Śpiewów Maryjnych oraz koncertów kolęd i pastorałek. W 2022 r. grupa otrzymała brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. 

   Nagrodę specjalną otrzymał też Z
dzisław Balcewicz, muzyk, pedagog, od 65 lat związany twórczo z Domem Kultury Kolejarza i Młodzieżowym Domem Kultury. Gra na akordeonie i saksofonie. Założyciel m.in. zespołu SAX RHYTM, muzyk Big Band Stargard i nauczyciel m.in. Grzegorza Grzyba i Cezarego Robaczewskiego.

   W piątek przyznano też stypendia artystyczne. Otrzymali je: Natalia Leszczyńska, 
Alicja Kieliszek, Magdalena Pawelec, Alicja Bekiesz, Marcelina Gębicka, Agata Biryłko, 
Nailah Vitha, Patrycja Kucharzyk, Kornelia Sadowska, Adrianna Bąk, Eryka Wieleba, Paulina Pryciak, Piotr Korzeniowski, Zuzanna Szlachta, Nikola Szkodlarska, Dominika Lewandowska, 
Hanna Mielcarek i Mateusz Śliwa. 


 
    Tytuł Mecenasa Kultury odebrała Anna Stankiewicz z firmy ATS, która 
wielokrotnie wspierała organizację wydarzeń kulturalnych w Stargardzie, m.in. koncertu upamiętniającego Mariana Bęćkowskiego i „GrzyboGranie Music Festival”.

   Podczas piątkowej gali wręczono też 
odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej. Z rąk posła PiS Michała Jacha odebrali je ks. Jarosław Biryłko i ks. Janusz Posadzy. (na zdj. niżej). O przyznaniu odznak zdecydował minister kultury i dziedzictwa narodowego, a o wyróżnienia dla nich wnioskował prezydent Stargardu.


   
   Uroczystość była dla przedstawicieli miasta okazją, by podsumować ostatnie działania na rzecz kultury i opowiedzieć o najbliższych planach z nią związanych.

   - Tylko w minionym roku z budżetu Stargardu na szeroko rozumianą kulturę popłynęło prawie 13 mln zł - mówił ze sceny Rafał Zając, prezydent Stargardu. – Inwestujemy zarówno w infrastrukturę, ale i w różne inicjatywy twórcze. Można wymienić remont stulecia kolegiaty, modernizację Książnicy Stargardzkiej i amfiteatru. Troską o dziedzictwo kulturowe jest przywrócenie blasku pierwszemu odcinkowi murów obronnych przy ul. Klasztornej. Stawiamy też na możliwość prezentacji dorobku naszych lokalnych artystów i twórców. Bardzo dużo dzieje się też w obszarze wystaw prac plastycznych.

   Miasto zamierza niedługo oddać do użytku szlak „Ocalić od zapomnienia”. Przez ciekawe miejsca i historie poprowadzą turystów Gryfiki. Na ulice miasta wyjedzie też mobilna galeria sztuki. Trwają też przygotowania do budowy nowej siedziby Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej z dużą salą koncertową na tysiąc miejsc. 

   Dla publiczności zgromadzonej na Dużej cenie SCK wystąpili: Nailah Vitha, Zespół Unleashed Cooperation (Patryk Rynkiewicz – trąbka, Patryk Matwiejczuk – fortepian, Flavio Gullotta – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja, Krzysztof Kuśmierek – saksofonista i kompozytor, laureat nagrody prezydenta Stargardu za 2020 rok w kategorii artysta/twórca) oraz Paulina Nowicka i stargardzianka Agnieszka Borkowska, choreografki, tancerki i aktorki.

    Podczas Gali Kultury nie zapomniano o tych, którzy w minionym roku odeszli: Stanisławie Bartniczaku, dyrektorze DKK oraz Grzegorzu Konopczyńskim, dyrektorze stargardzkiej szkoły muzycznej. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. 
WM - 18-03-2023


Zapraszamy do galerii zdjęć:
1679121841.jpg 1679121843.jpg 1679121844.jpg 1679121845.jpg 1679121846.jpg 1679121847.jpg
Artykuły powiązane:
 • Nagrody dla przedsiębiorców rozdane! (10-02-2024)

 • Kiermasz roślin doniczkowych w Stargardzie (31-08-2023)

 • Gala Kultury w SCK (14-03-2023)

 • Najlepsi sportowcy wybrani! (04-03-2023)

 • Udany rok dla Feniksiaków - gala zapaśnicza (07-02-2023)

 • Reklama
  1.
          Jak Pis rządzi to wiadomo księżą odbierają nagrody.
  ciemnogród (31.11.131...) 18-03-2023 11:05
  2.
          Jak pis rządzi t jest na nagrody dla taletow, jak pus rządzi to jest normalnie, a Twoi koledzy z PO no cóż łapówkarze, koperciarze, dupiarz, szejkowie, po prostu nic nie potrafili zrobić dla Polski i polakow, i nic nie mają do zaoferowania dla Polaków jedynie to dorwac się do koryta i dalej pustka
  Starg (37.47.144...) 18-03-2023 14:05
  3.
          PIS I PEŁO TO JEDNO ZŁO
  CIEMNOGRÓD (31.11.131...) 18-03-2023 18:50
  4.
          Co tam robią klechy,nic nie mają wspolnego w kulturą,wszedzie mordy wtykają.
  Maria (188.47.124...) 18-03-2023 19:15
  5.
          Mario cała Europa od średniowiecza do czasów międzywojennych oparta była i jest na chrześcijaństwie i jest do tej pory, komunizm nie wypalił, nie ma bardziej solidnych fundamentów od chrześcijaństwo od ponad 2000 tys lat mario idź do spowiedzi przeproś Pana Boga z grzechy, niedługo święta zmartwychstania ciesz się tym że ten co za ludzi został ukrzyżowany jest wśród nas
  Starg (37.47.144...) 18-03-2023 22:29
  6.
          Hahahahahaha stargardzki syf w pełnej krasie
  Mieszkaniec (83.11.245...) 19-03-2023 00:15
  7.
          Bardzo zabawne. Jak artystka studentka szkoły bankowe na kierunku .... Jak z Mrożka. Artyści powinni podlegać tak jak wszyscy wolnemu rynkowi czyli nie wyciągać pieniędzy z tych co ciężko pracują. Pierdoły i prowincjonalna nagrodomania. Chociaż przy tych dokonaniach i nagrodach poczułem się ho, ho, ho... bo byłem kiedyś laureatem ogólnopolskiej wystawy twórczości technicznej młodzieży (2 miejsce). Ja natomiast przydzielamy nagrodę złotego kopa dla księdza co niszczy naszą wielowiekową spuściznę czyli Marienkirche. I to się nazywa renowacja. Idźcie zniszczyć sobie Wawel. Precz z łapami od tego co nie wasze. Barbarzyństwo. Zniszczona płyta rynku. Nawet historyczny bruk na ulicach, który się zachował nie ma szans na przetrwanie. A nawet amfiteatr. Ojciec i wielu innych społecznie poświęciło wysiłek aby wybudować. A inni zniszczyli jak Zając. Koloseum w Rzymie jest z jak amfiteatr z cementu. Ale stoi tam wiele stuleci i jeszcze postoi bo nie ma tam Zająca, księdza i podobnych asów. Księdzu radzę przyjżeć się Marienkirche od strony ratusza. Już mech pokazuje jakiej jakości jest ta renowacja. Podobnie Walk Tor od strony Iny. Polskie brakoróbstwo i fuszerka.
  Jarl Bischek (5.172.255...) 19-03-2023 00:23
  8.
          Jari za dużo tvn u
  Starg (80.208.30...) 19-03-2023 19:06
  9.
          Jari ma rację.ad 8 radze ogladaj tylko tvn to przejrzysz na oczy.Precz z k... pisią
  Maria (188.47.124...) 20-03-2023 11:25
  10.
          bez sukienki na facecie impres ,,,,,,,,,, NIE MAAAAA,,,,,,,,,,,,
  KIEcą go (89.151.36...) 20-03-2023 19:04
  11.
          To są 2 główne ścieki wiadomości - żadna nie podaje prawdy.
  Prawda jest inna (31.11.131...) 20-03-2023 20:55
  Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
  Autor:
  Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
  Autor:
     Polecane przez INFO
  baner_5_1570135131.jpgbaner_6_1642147810.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_12_1570264808.pngbaner_13_1587714979.jpgbaner_16_1570645259.jpgbaner_21_1672648553.jpgbaner_28_1677653215.jpgbaner_29_1677653242.jpgbaner_30_1680645093.jpgbaner_31_1695228839.pngbaner_32_1708625514.jpgbaner_33_1708625553.jpg
  Copyright © Regionalny Informator Internetowy
  info..pl M. Cywka
  Robotnicza 9b
  73-110 Stargard
  tel. +48 609 804 424 / 91 578 42 10
  e-mail: info.wiadomosci@gmail.com