W tym roku była już 12. edycja turnieju recytatorskiego, organizowanego przez polonistki z ZSBT. Fot. ZSBT.
Ilość wyświetleń: 797
28 uczestników ze Stargardu, Choszczna, Pyrzyc i Łobza wzięło udział w Turnieju Jednego Wiersza "O strunę z harfy Homera".
W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Malwina Pomalejko z SP nr 3 z Łobza z mrocznym wierszem „Demon z szafy”. II miejsce wywalczyła Oliwia Kowalska – również z SP nr 3 z Łobza, zastanawiająca się nad ludzkim istnieniem w utworze „Niewiadoma…”. III miejsce przypadło Julii Przybyle z SP im. Janusza Korczaka w Pyrzycach zadającej pytania o istotę egzystencji w wierszu „Mrok”.
Nagrodę Publiczności otrzymała Julia Wasielewska z SP nr 9 ze Stargardu z pełnym humoru poetyckim opisem trudnego życia ucznia, a wyróżnienie Zofia Maria Stawiarska – również z SP nr 9 w Stargardzie z ciepłym, rodzinnym i pełnym uśmiechu „Wierszem o Dziadku Władku”. Najpiękniej recytowała Victoria Jochajska z SP 1 w Choszcznie.
W zmaganiach w kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Magdalena Grodzicka z ZS nr 1 w Choszcznie z pełnym metafor i symboli wierszem „Słońce”. II miejsce zajęła Alicja Jabłońska – również z ZS 1 w Choszcznie, prezentująca zagadkowy, o skomplikowanej budowie utwór „Słoiczek”. III miejsce wywalczyła w Natalia Kida z ZS nr 1 w Pyrzycach z wierszem „Poskładaj mnie”. III miejsce ex aequo zdobył Maraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie, pięknie piszący o miłości w wierszu „Gdzieś pomiędzy…”.
Wyróżnienia otrzymały Izabella Durka z ZSBT za wyznanie miłosne w wierszu „Ona” oraz Teresa Massalskaya z ZS nr 1 w Stargardzie, inspirująca się sagą fantasy „Gra o tron”. Magdalena Biernacka z ZS nr 1 w Stargardzie zdobyła Nagrodę Publiczności za wiersz „Kraina cierpiących dusz”. Za najpiękniejszą recytację nagrodzono Lidię Iwańkowicz z LO nr 1 w Stargardzie.
Dwie uczestniczki turnieju to uczennice Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych: Izabella Durka i Dagmara Ruta.
- Utwory poruszały temat cierpienia jako nieodzownego aspektu życia - informują organizatorzy konkursu. - Mrok, niepewność drzemiące w każdym z nas okazały się ważnym tematem rozważań młodzieży. Kilka utworów poświęconych było miłości, także toksycznej, wyniszczającej, obsesyjnej. Oczywiście wojna jako horror, apokalipsa również pojawiła się w wierszach. Z drugiej strony młodzi poeci okazywali miłość do najbliższych, zachwycali się naturą oraz zdolnością człowieka do podnoszenia się z upadku.
Organizatorzy i członkowie jury wyrazili radość, że w zmaganiach wzięły udział uczennice, które niedawno przybyły do Polski z Ukrainy.
Organizatorkami konkursu były polonistki ZSBT: Margerita Kujawska, Dorota Maczek, Anna Pietrusewicz i Aneta Słaba.