Capstrzyk, apel i piknik - tak żołnierze Błękitnej Brygady uczcili swoje święto.
Ilość wyświetleń: 1587
Przez dwa dni trwały w Stargardzie obchody święta 12. Brygady Zmechanizowanej, połączonego z uczczeniem 150. rocznicy urodzin swojego patrona.
Obchody święta Błękitnej Brygady, przypadającego 15 maja, zorganizowano w miniony weekend w Stargardzie. Jednocześnie uczczono 150. rocznicę urodzin patrona brygady, którym jest gen. broni Józef Haller. W piątek na Rynku Staromiejskim był capstrzyk, a w sobotę apel w białych koszarach i piknik na strzelnicy wojskowej. W święcie brali też udział mieszkańcy.
W uroczystościach brał udział prawnuk generała Hallera, Michał Haller De Hallenburg z rodziną. W białych koszarach zebranych powitał dowódca gen. bryg. Roman Łytkowski. Przy dźwiękach hymnu narodowego wciągnięto flagę na maszt.
Kulminacyjnym punktem obchodów w stargardzkiej jednostce było uhonorowanie żołnierzy wyróżniających się w służbie. Długo dowódca brygady wręczał swoim podwładnym odznaczenia, wyróżnienia, nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe.
Goście w swoich przemówieniach podkreślali osiągnięcia brygady i jej udział w misjach pokojowych w Iraku, Libanie, Afganistanie. Obecnie żołnierze są w Rumunii. Brygada jest jedną z największych, najnowocześniejszych i najlepiej wyszkolonych jednostek Wojsk Lądowych. Systematycznie bierze udział w szkoleniach z udziałem sojuszniczych armii.
- O brygadzie i jej jednostkach się mówi i, co ważne, bardzo dobrze się mówi – przemawiał podczas uroczystości w koszarach gen. dyw. Dariusz Parylak, szef Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Po części oficjalnej był kilkugodzinny piknik na strzelnicy wojskowej: pokazy sprzętu wojskowego i walki wręcz, strażackich akcji, a także zawody strzeleckie, bieg „3 Mile Dwunastki”. Dla uczestników festynu przewidziano wiele atrakcji i konkursów, przygotowanych przez Klub Wojskowy w Stargardzie oraz Klub 12. BZ w Choszcznie.
12 Brygada Zmechanizowana powstała w 1996 roku na bazie 5. pułku zmechanizowanego. Pododdziały brygady stacjonują w 3 garnizonach Szczecin, Stargard i Choszczno.
Informacja KPP Stargard:
Policjanci obok innych służb przygotowali swoje stoisko. Zarówno dzieci, jak i dorośli mieli okazję zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu i zapoznać się z jego wyposażeniem. Każdy zainteresowany miał możliwość sprawdzić, jak wygląda świat przez alkogogle. Najmłodsi oprócz wskazówek i materiałów profilaktycznych otrzymali elementy odblaskowe. Zarówno starszym, jak i młodszym funkcjonariusze tłumaczyli jak ważne jest, aby byli widoczni na drodze. Spotkanie było również świetną okazją do promowania zawodu policjanta. Każdemu zainteresowanemu policjanci dokładnie wytłumaczyli, jak wyglądają poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego, jakie dokumenty należy złożyć oraz gdzie szukać informacji dotyczących procedury rekrutacyjnej. Funkcjonariusze wręczali specjalnie przygotowaną przez nich ulotkę informacyjna, jak zostać policjantem. Były w niej podane wszystkie niezbędne informacje o warunkach, wymaganiach oraz etapach postępowania kwalifikacyjnego.