Badaniem krypty pod Chociwlem zajmowali się badacze ze Szczecina, Poznania i Stargardu. Fot. Katedra Archeologii US.
Ilość wyświetleń: 892
W minionym tygodniu zakończyły się prace badawcze w krypcie rodu von Wedel, znajdującej się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Brodzie pod Chociwlem.
Badania rodowej krypty prowadziła Katedra Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. W pracach brali udział studenci II i III roku archeologii US wraz z dr Katarzyną Ślusarską, dr hab. Marcinem Majewskim, prof. US oraz dr Joanną Rennwanz z IAiE PAN w Poznaniu.
Członkiem zespołu badawczego, obok szczecińskich i poznańskich archeologów, była też dr Monika Ogiewa - Sejnota z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie. Zajmowała się ona m.in. studiami genealogicznymi dotyczącymi członków rodziny von Wedel pochowanych w grobowcu we wsi Bród, niedaleko Chociwla.
- Cieszymy się ogromnie, że praca całego zespołu przyniosła niezwykłe odkrycia - informuje stargardzkie MAH. - Rzucą one nowe światło na kulturę funeralną szlachty na Pomorzu. O wynikach badań będziemy informować na bieżąco.
Fot. KA US.
Rodowa krypta rodu von Wedel (XVIII-poł. XIX w.) znajduje się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
- Wracamy tam jeszcze w październiku, aby ustalić pewne szczegóły... - poinformowała wczoraj Katedra Archeologii US.
Niedawno naukowcy przebadali krypty znajdujące się w kościele w Koszewie, gdzie odkryli 22 sarkofagi. O efektach tych prac pisaliśmy tutaj: wiadomosci.rii.pl/index.php.