Konferencja pod hasłem "Choroby metaboliczne" była kolejną inicjatywą stowarzyszenia EZA przy współpracy z powiatem stargardzkim. Fot. EZA.
Ilość wyświetleń: 812
Podczas czwartkowej konferencji specjaliści przekazali jej uczestnikom dużo wiedzy na temat objawów i leczenia chorób metabolicznych.
Gości, którzy przyszli do sali sesyjnej starostwa przy ul. Skarbowej tradycyjnie witały Elżbieta Drobik, prezes stowarzyszenia EZA i Iwona Wiśniewska, starosta powiatu stargardzkiego, która podkreślała bardzo dobrą współpracę ze stowarzyszeniem. EZA dla mieszkańców miasta i powiatu robi wiele w zakresie profilaktyki i edukacji zdrowotnej, organizując m.in. konferencje oraz badania profilaktyczne. Niedawno w Ińsku i Dobrzanach organizowało Białą Sobotę.
Tym razem tematem przewodnim wykładów w starostwie były choroby metaboliczne, do których należą m.in. cukrzyca, dna moczanowa, osteoporoza, nietolerancja fruktozy czy rzadkie choroby dziedziczne jak fenyloketonuria. Choroby metaboliczne negatywnie wpływają na rozkład i przetwarzanie składników pokarmowych.
W roli prelegentów wystąpili: Krzysztof Przybycień, specjalista kardiologii z Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którego wykład dotyczył hiperlipidemii, tj. zaburzenie, w którym występuje wysoki poziom lipidów, czyli cholesterolu i / lub trójglicerydów we krwi.
Elżbieta Urban, specjalistka chorób wewnętrznych i reumatologii opowiadała o osteoporozie, nazywanej złodziejem kości. W każdym z wykładów przewijała się kwestia zrównoważonej i odpowiednio dostosowanej do wieku i wydatku energetycznego diety.
- Jesteśmy tym, co jemy - podkreślała w swoim wykładzie Elżbieta Urban.
Jerzy Waliszewski, dr nauk farmaceutycznych ze Stargardu, opowiadał o stanach przedchorobowych. O otyłości zaś mówiła dr Dorota Cylka, specjalistka chorób wewnętrznych i diabetologii. Marzena De Weyher i Adrianna Jankowska zachęcały do prawidłowego żywienia.
- Choroby metaboliczne tworzą wachlarz schorzeń, pozbawiających nas dobrostanu oraz skracających życie - mówi Elżbieta Drobik, szefowa stowarzyszenia. - Gdybyśmy przestrzegali zaleceń dotyczących żywienia, aktywności ruchowej, higieny życia, bylibyśmy dużo zdrowsi. Niby wszyscy to wiedzą, jednak mało kto przestrzega. Podkarmiając dzieci czy wnuczęta słodyczami, popełniamy błąd, który może odbić się na ich zdrowiu w przyszłości. Nie uczmy złych nawyków, nie uzależniajmy je od cukru.
O holistycznym podejściu do zdrowia mówiła fizjoterapeutka Agnieszka Serafin.
- Bardzo wartościowa konferencja - mówi stargardzianka, która była w czwartek w starostwie. - Dowiedziałam się bardzo wiele na tematy, które mnie interesowały.