Kilka godzin stargardzianie świętowali 12 maja na Rynku Staromiejskim. Okazją był Dzień Pionierów Stargardu.
Ilość wyświetleń: 818
Wystawa w parku Chrobrego, występy artystyczne, gra terenowa, biegi - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznych obchodów Dnia Pionierów Stargardu.
Uroczystości rozpoczęły się otwarciem wystawy w parku Chrobrego zatytułowanej "Starogród i jego miejsca 2.0". Jej autorem jest Piotr Tarnawski, kustosz z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie, pracujący w Dziale Historii i Badań nad Społecznością Lokalną. Na 14 planszach znalazły się zdjęcia i informacje o pionierskich miejscach, najważniejszych dla ówczesnych mieszkańców, ukazujące jak zmieniało się miasto na przestrzeni lat. Część I była prezentowana na wystawie wcześniejszej.
Na Rynku Staromiejskim zebranych stargardzian powitała, otwierając uroczyście obchody Dnia Pionierów Stargardu, Ewa Sowa, zastępca prezydenta miasta, która w imieniu prezydenta życzyła wszystkim udanego świętowania. Do tych życzeń przyłączyli się Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej, Małgorzata Flas, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i Małgorzata Wójcik - Bąk, dyrektor wydziału kultury UM w Stargardzie i MarcinMajewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego - przedstawiciele instytucji, które włączyły się w organizację święta pionierów. W tym roku partnerem wydarzenia było też Pomorze Zachodnie.
Dzień Pionierów Stargardu przypada 12 maja. Jest w naszym mieście obchodzony od kilku lat.
- Jesteśmy w miejscu, które jest sercem historycznego Stargardu - mówił na Rynku Staromiejskim Marcin Majewski, dyrektor stargardzkiego MAH. - Spotykaliśmy się tu już niejednokrotnie, w związku ze świętowaniem polskich początków naszego Stargardu, Starogrodu nad Iną wtedy, gdy polscy mieszkańcy przyjechali do tego miasta, tu się osiedlili, założyli rodziny i zaczęli odbudowywać powojenny Stargardu. To święto przypada dziś, a jeśli będzie wypadało w inny dzień, będzie ono miało nieco skromniejszą formułę.
Na placu przed ratuszem zaroiło się od stoisk z wieloma atrakcjami dla mieszkańców. Największe kolejki tworzyły się przed kołem fortuny, od którego mieszkańcy odchodzili z krzewami forsycji i różnymi gadżetami z logo miasta. Najpierw trzeba jednak było odpowiedzieć na pytania dotyczące miasta i jego historii. Swoje stoiska miały też Stargardzkie Centrum Nauki Filary, MDK, OSiR Stargard i miejscowy hufiec, który m.in. prezentował kroniki. przy każdym były różne zadania do wykonania. Na scenie prezentowała się uzdolniona młodzież z SCK i MDK, a także harcerze. Był też quiz historyczny, który poprowadziła Jolanta Aniszewska oraz wywiad z bohaterką filmu "Tajemnica forsycji", przygotowanego przez MDK.
Rezolutna Zosia Jęchorek (na zdj. wyżej) opowiadała ze sceny o trudach bycia aktorką, jak to się wynudziła gdy przygotowywano scenografię. Nie wykluczyła jednak, że kiedyś profesjonalną aktorką zostanie. 6-minutowy film, którego reżyserem jest Maciej Piaszczyński z MDK opowiada o detektywce Zosi, która szuka odpowiedzi na pytania dotyczące historii miasta, w tym informacji o forsycji, krzewie który jest symbolem Dnia Pionierów Stargardu.
Imprezę na placu przed ratuszem prowadził Norbert Śliwa. W trakcie jej trwania kurierzy rozdawali mieszkańcom "Wieści", pierwszą powojenną gazetę.
W ramach święta pionierów odbył się też VIIIBieg Forsycji. Jego organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji Stargard. Razem z biegaczami pobiegł z rynku w stronę parku Chrobrego Mariusz Malec, który od soboty, 11 maja, biegł dla Samuela Rodzocha. O tej akcji przeczytasz tutaj: wiadomosci.rii.pl/index.php.
Zobacz też naszą transmisję na żywo z Rynku Staromiejskiego w Stargardzie: