Rolnictwo plantacyjne cieszy się bardzo dużą popularnością na terenie Ameryki Łacińskiej oraz na kontynencie afrykańskim. Większości osób kojarzy się ono z wykorzystaniem do prac rolnych siły ludzkich rąk. Jednak obecnie plantacje są coraz bardziej zmechanizowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie, jakie są cechy rolnictwa plantacyjnego, to kontynuuj czytanie niniejszego artykułu.
Rolnictwo plantacyjne - co to jest?
Rolnictwo plantacyjne jest rodzajem rolnictwa monokulturowego. Oznacza to, że specjalizuje się w produkcji jednego typu roślin. W przypadku tego rodzaju rolnictwa uprawia się ten sam gatunek przez wiele lat na tym samym terenie.
Rolnictwo plantacyjne wykorzystywane jest głównie w Azji, Ameryce Łacińskiej i Afryce, gdzie uprawia się przede wszystkim herbatę, tytoń, kakao, kawę i bawełnę. Obecnie rolnictwo plantacyjne staje się coraz bardziej popularne również w Polsce. Stanowi świetną alternatywę dla systemu płodozmianów zboża.
Główne cechy rolnictwa plantacyjnego
Rolnictwo plantacyjne nazywane jest również rolnictwem towarowym, ponieważ nakierowanego jest przede wszystkim na komercyjną produkcję roślin. Czym się ono cechuje? Otóż w przypadku tego typu rolnictwa plantacje zajmują spore obszary ziemi i są skoncentrowane na produkcji dużych ilości jednego gatunku. Ponadto są one zakładane i prowadzone z myślą o produkcji towarów na eksport, a nie na rynek lokalny.
Jakie są inne cechy rolnictwa plantacyjnego? Otóż zazwyczaj wymaga ono zatrudnienia siły roboczej. Najczęściej pracownicy są zatrudniani sezonowo. Warto jednak zauważyć, że obecnie rolnictwo plantacyjne staje się coraz bardziej innowacyjne i zmechanizowane.
Rolnictwo plantacyjne - wady
Rolnictwo plantacyjne ma wiele zalet. Przede wszystkim gwarantuje spore korzyści ekonomiczne. Nie oznacza to jednak, że jest pozbawione wad. Niestety bardzo negatywnie oddziałuje ono na stan środowiska naturalnego. Monokultura powoduje wyczerpanie składników mineralnych w glebie, co z kolei powoduje konieczność stosowania sporych ilości nawozów chemicznych i pestycydów. Dodatkowo, aby można było prowadzić duże plantacje, niezbędne okazuje się wylesianie, co zmniejsza bioróżnorodność i wpływa niekorzystnie na klimat.
Dużą wadą rolnictwa plantacyjnego jest również fakt, iż wypiera rolnictwo lokalne. W wyniku tego lokalni rolnicy mają mniejsze szanse na zdobycie konkurencyjności na rynku.
Rolnictwo plantacyjne - skąd czerpać wiedzę na jego temat?
Coraz więcej osób zaczyna interesować się rolnictwem plantacyjnym. Nic dziwnego! Gwarantuje ono spore korzyści finansowe. Pozwala na uzyskanie wysokich plonów przy stosunkowo niskich kosztach. Jednak, aby rozpocząć przygodę z tym rodzajem rolnictwa, trzeba mieć sporą wiedzę na jego temat. Skąd ją czerpać? Otóż o rolnictwie plantacyjnym można znaleźć dużo informacji w sieci. Popularne portale rolnicze udostępniają wiele artykułów na temat tej działalności. Publikują one wpisy zawierające wskazówki, jak zacząć przygodę z rolnictwem plantacyjnym i wiele innych.
Jeśli interesuje Cię rolnictwo plantacyjne, warto również porozmawiać z ekspertem z tej branży. Specjalista mający doświadczenie w tej dziedzinie będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania, przedstawić Ci wszystkie cechy rolnictwa plantacyjnego i poinformować Cię o kosztach, jakie generuje. Dodatkowo ekspert może przekazać Ci wiele ciekawostek i opowiedzieć, jakie trudności występują w przypadku prowadzenia tak dużych plantacji.
Wiedzę na temat rolnictwa plantacyjnego możesz czerpać również z książek i filmów dokumentalnych, które zgłębiają tematykę nie tylko technicznych aspektów tego rodzaju rolnictwa, ale również ekonomicznych i ekologicznych. Filmów i artykułów możesz szukać zarówno na polskich, jak i zagranicznych stronach. Pamiętaj jednak, aby czerpać wiedzę z zaufanych, zweryfikowanych źródeł, które udostępniają wyłącznie rzetelne informacje. Zawsze warto sprawdzić, czy udostępnione treści zostały napisane przez ekspertów z zakresu rolnictwa plantacyjnego.