Dzień Pracownika Socjalnego w SCK połączony był z wręczeniem tytułów Społecznik Roku. Nagrody prezydenta otrzymało kilka osób indywidualnych oraz dwie grupy społeczników.
Ilość wyświetleń: 741
Dzień Pracownika Socjalnego to okazja, by podziękować tym, którzy pracują na rzecz innych, słabszych, potrzebujących, ludzi znajdujących się w kryzysie.
W Stargardzie takich społeczników nie brakuje. Od kilku lat mogą oni liczyć na docenienie ich trudnej pracy i poświęcenia. Choćby poprzez przyznawanie tytułu Społecznik Roku. Od wczoraj mogą się nim tytułować: Stefania Kwiatkowska - Ociepa, Agnieszka Alabrudzińska - Rychter, Marika Struzikowska, Julia Smagowicz, Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Szkół oraz wolontariusze grupy Stoją! Stargard. Zostali oni tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Stargardu dla społeczników.
W kategorii indywidualnej wyróżniono 2 społeczników. Nagrodę otrzymała Stefania Kwiatkowska Ociepa, wieloletnia działaczka, koordynatorka i dyrektor placówek przedszkolnych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
- Z jej inicjatywy został utworzony nowy punkt TPD na os. Lotnisko, aktywnie działa także w polsko-ukraińskim punkcie przedszkolnym - uzasadnia ten wybór 7-osobowa komisja.
- W moim domu zawsze była praca społeczna, to, że jestem w tym miejscu jest zasługą moich rodziców - mówiła wczoraj wzruszona Stefania Kwiatkowska - Ociepa (na zdj. wyżej w środku). - Dziękuję wszystkim instytucjom za wsparcie, do których zwracam się, gdy zachodzi taka potrzeba.
Kolejne wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Agnieszka Alabrudzińska - Rychter, uczestniczka wielu akcji charytatywnych, w tym Szlachetnej Paczki i działaczki Fundacji Możliwość. Na co dzień jest żołnierzem 12. Brygady Zmechanizowanej.
- Cieszę się, że ludzie zauważają ludzi, którzy nie pozostają obojętni na potrzeby innych - mówi pani Agnieszka. - Że są mieszkańcy, którzy zwracają się do nas i nam je zgłaszają. Wszyscy dookoła tak naprawdę jesteśmy społecznikami.
Młode społeczniczki
W kat. poniżej 18 lat, Młody Społecznik, nagrody odebrały Marika Struzikowska, wolontariuszka i inicjatorka imprez charytatywnych, wspierająca osoby z niepełnosprawnościami, uczestniczka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. A także Julia Smagowicz z Zespołu Szkół nr 5, wolontariuszka w Stargardzkim Stowarzyszeniu Chorych na SM. Ma swój udział w akcji na rzecz bezpieczeństwa seniorów Odblask Życia. Obie (na zdj. w środku) aktywnie działają w Młodzieżowym Zespole Doradczym Prezydenta Miasta Stargard.
- Dobro innych jest dla nas ważniejsze niż nasze - mówi Julia Smagowicz. - Ja nigdy nie siedzę w domu, zawsze jest coś do zrobienia.
W kategorii zespołowej nagrodę przyznano dwu grupom. To Szkolne Koło Wolontariatu, działające w Zespole Szkół.
- Nasi wolontariusze organizują zbiórki i kiermasze, wspierają dzieci i dorosłych ze szczecińskiego hospicjum, nie są również obojętni na los zwierząt ze schroniska w Kiczarowie - informuje Urząd Miejski w Stargardzie, organizator czwartkowej gali w SCK.
Koło prowadzi Katarzyna Dudek.
- Pierwsze akcje zapoczątkowaliśmy dwa lata temu - mówi pani Katarzyna. - Wolontariusze zobaczyli radość tych, którym pomogli. Ta radość przeniosła się na nich. Nasza młodzież pokazała innym, jak fajna praca jest w wolontariacie.
Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymali wolontariusze facebookowej grupy Stoją! Stargard, którą założył Michał Łozowski. Mieszkańcy zgłosili go do nagrody indywidualnej pow. 18 r. ż. Komisja postanowiła przyznać nagrodę w ka. zespołowej wszystkim wolontariuszom Stoją. Angażują się oni w różne akcje charytatywne. W tym roku zorganizowali szeroko zakrojoną akcję pomocy powodzianom. Dzięki ich poświęceniu na południe kraju pojechały transporty z darami. Grupa organizuje też od kilku lat "Minutę dźwięku dla kierowców, którzy nie wrócili do domów".
- W tym roku obchodzimy swoje 10-lecie, a ta nagroda jest uhonorowaniem naszych dotychczasowych akcji, w tym pomocy powodzianom, która ruszyła dosłownie z minuty na minutę - mówi Michał Łozowski (na zdj. niżej), który w imieniu całej grupy Stoja!Stargard odebrał statuetkę z rak prezydenta. - Brało w niej udział bardzo wiele osób, którym serdecznie dziękuję.
Laureaci nagród w kat. zespołowej dostali po 2,5 tys. zł, młode społeczniczki po tysiąc złotych, a nagród indywidualnych po 5 tys. zł.
Nagrody za projekty
Dzień Pracownika Socjalnego był też okazją do uhonorowania pracowników instytucji działających na rzecz potrzebujących. Wyróżnienia otrzymali twórcy autorskich projektów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To Akademia Rodzica (Anna Kwiatkowska, Natalia Olejnik - Kudła, Anna Wojdak, Paulina Kurowska), Kobieca (nie)Moc w przemocy (Marta Lewandowska-Pałys, Małgorzata Olszewska, Justyna Juszczak, Paulina Kurowska), Gotowe na nowe (Magdalena Janczak, Paulina Kurowska, Justyna Chmiel, Katarzyna Krajewska, Agnieszka Tkaczyk).
Nagrody indywidualne dostali również pracownicy MOPS: Agnieszka Urbańska, Halina Ciuńczyk, Szymon Olszewski, Aurelia Korolczuk, Roman Szałański oraz Małgorzata Baran. Podziękowania i gratulacje otrzymali także przedstawiciele Centrum Socjalnego Caritas, Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie i stargardzkiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i MOPS. Specjalne podziękowania odebrała Agnieszka Hołubowska z CSC za wkład w tworzenie systemu opieki dla bezdomnych.
- Życzę wam, by ludzkie dobro chociaż w części do was wracało - mówił w SCK Rafał Zając, prezydent Stargardu. - Dziękuję za każdy aspekt waszego zaangażowania.
Nagrodzeni wolontariusze, pracownicy socjalni, społecznicy, których zaproszono do SCK mieli okazję wysłuchać występów wokalistek z grupy De Facto: Mai Piekarskiej i Zofii Rosińskiej. Na scenie stanęły też Muffinki. Zespół tworzą: Anna Krajewska - Pędzik, Aleksandra Myślicka i Agata Harchaj. Imprezę w SCK prowadziła Aleksandra Zalewska-Stankiewicz.
Zobacz filmik z wręczania nagród i wyróżnień pracownikom MOPS, Centrum Socjalnego Caritas, oddziału PCK i koła PSONI: