logofacebook.jpg
Witaj
35.172.230.154
grafika_zmienna/banery/baner_153_1674636977.png

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne

1670255849.jpg
Artykuł sponsorowany
Ilość wyświetleń: 354
Wszyscy wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna dla zachowania zdrowia fizycznego. Ale czy wiesz, że ćwiczenia mogą również pomóc w utrzymaniu zdrowia psychicznego? W tym artykule przedstawiamy wpływ sportu na psychikę oraz jak ma się aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne w codziennym funkcjonowaniu.

Jakie korzyści dla zdrowia psychicznego płyną z ćwiczeń?

Ćwiczenia to nie tylko wydolność tlenowa i rozwój mięśni. Jasne, ćwiczenia mogą poprawić twoje zdrowie fizyczne i sylwetkę, przyciąć talię, a nawet poprawić twoje życie seksualne, ale nie to motywuje większość ludzi do pozostania aktywnym.

Ludzie, którzy regularnie ćwiczą, zwykle to robią, ponieważ wpływa to na ich samopoczucie. Czują się bardziej energiczni w ciągu dnia, lepiej śpią w nocy i czują się bardziej zrelaksowani i pozytywnie nastawieni do siebie i swojego życia. Jest to również potężne lekarstwo na wiele typowych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Regularne ćwiczenia mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na depresję, lęki i ADHD. Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne to także redukcja stresu, poprawa pamięci, lepszy sen i poprawa ogólnego nastroju. I nie musisz być fanatykiem fitnessu, aby czerpać korzyści. Badania wskazują, że niewielka ilość ćwiczeń może mieć realne znaczenie. Bez względu na wiek i poziom sprawności możesz nauczyć się wykorzystywać ćwiczenia jako potężne narzędzie do radzenia sobie z problemami ze zdrowiem psychicznym, uzyskiwania energii oraz czerpania więcej z życia.

Pewnie mało osób wie, ale zdrowie psychiczne to jeden z fundamentów do osiągania sukcesów w sporcie. Fakt liczą się umiejętności i treningi fizyczne, ale bez spokojnej głowy żaden sportowiec nie zajdzie za daleko. Hasło "aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne" ma także znaczenie podczas obstawiania zakładów. Załóż konto z betcris kod promocyjny i typuj najpopularniejsze sporty i czerp korzyści z bonusu powitalnego dla nowych graczy. 

Wpływ sportu na psychikę - depresja

Badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne mogą leczyć łagodną lub umiarkowaną depresję równie skutecznie, jak leki przeciwdepresyjne – ale oczywiście bez skutków ubocznych. Jako przykład, ostatnie badanie wykazało, że bieganie przez 15 minut dziennie lub spacerowanie przez godzinę zmniejsza ryzyko poważnej depresji o ponad 25%. Oprócz łagodzenia objawów depresji badania pokazują również, że przestrzeganie harmonogramu ćwiczeń może zapobiegać nawrotom.

Ćwiczenia fizyczne są potężnym sposobem walki z depresją z kilku powodów. Co najważniejsze, promują wszelkiego rodzaju zmiany w mózgu, w tym wzrost neuronów, zmniejszają stan zapalny i gwarantują uczucie spokoju i dobrego samopoczucia. Uwalniają również endorfiny, silne substancje chemiczne w twoim mózgu, które dodają energii i sprawiają, że czujesz się lepiej. Wreszcie, ćwiczenia fizyczne mogą również służyć jako odwrócenie uwagi, pozwalając znaleźć trochę spokojnego czasu na wyrwanie się z cyklu negatywnych myśli, które podsycają depresję.

Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne i stres

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, jak czuje się twoje ciało, gdy jesteś pod wpływem stresu? Twoje mięśnie mogą być napięte, szczególnie na twarzy, szyi i ramionach, powodując ból pleców lub szyi oraz ból głowy. Możesz odczuwać ucisk w klatce piersiowej, pulsowanie lub skurcze mięśni. Mogą również wystąpić problemy, takie jak bezsenność, zgaga, ból brzucha, biegunka lub częste oddawanie moczu. Zmartwienie i dyskomfort związane z tymi wszystkimi objawami mogą z kolei prowadzić do jeszcze większego stresu, tworząc błędne koło między umysłem a ciałem.

Ćwiczenia to skuteczny sposób na przerwanie tego błędnego koła. Oprócz uwalniania endorfin w mózgu aktywność fizyczna pomaga rozluźnić mięśnie i zmniejszyć napięcie w ciele. Ponieważ ciało i umysł są tak ściśle ze sobą powiązane, kiedy twoje ciało czuje się lepiej, tak samo będzie z twoim umysłem.

Aktywność fizyczna a ADHD

Regularne ćwiczenia to jeden z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie objawów ADHD oraz poprawę koncentracji, motywacji, pamięci i nastroju. Aktywność fizyczna natychmiast zwiększa poziom dopaminy, noradrenaliny i serotoniny w mózgu — a wszystko to wpływa na koncentrację i uwagę. W ten sposób ćwiczenia działają w podobny sposób, jak leki na ADHD.

Ćwicz na świeżym powietrzu

Aby uzyskać jeszcze większe korzyści, spróbuj ćwiczyć na świeżym powietrzu.
Badania wykazały, że po wyjściu na zewnątrz ludzie zgłaszają wyższy poziom witalności, entuzjazmu, przyjemności i poczucia własnej wartości oraz niższy poziom napięcia, depresji i zmęczenia. Osoby, które ćwiczą na zewnątrz, również twierdzą, że są bardziej skłonne do ćwiczeń niż ci, którzy pozostają w pomieszczeniach.

A ludzie, którzy ćwiczą na zewnątrz, robią to częściej i dłużej niż ci, którzy ćwiczą w pomieszczeniu.

Inne korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z ćwiczeń

Nawet jeśli nie cierpisz na problemy ze zdrowiem psychicznym, regularna aktywność fizyczna może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój, perspektywy i samopoczucie psychiczne.

Ćwiczenia mogą pomóc zapewnić:
Lepszą pamięć i myślenie - Te same endorfiny, które sprawiają, że czujesz się lepiej, pomagają również skoncentrować się i zachować sprawność umysłową do wykonywania zadań. Ćwiczenia stymulują również wzrost nowych komórek mózgowych i pomagają zapobiegać spadkowi funkcji związanemu z wiekiem;
- Wyższa samoocena - Regularna aktywność to inwestycja w umysł, ciało i duszę. Kiedy stanie się nawykiem, może wzmocnić poczucie własnej wartości i sprawić, że poczujesz się bardziej pewny siebie;
- Lepszy sen - Nawet krótkie serie ćwiczeń rano lub po południu mogą pomóc uregulować rytm snu. Jeśli wolisz ćwiczyć w nocy, ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga lub delikatne rozciąganie, mogą pomóc w zasypianiu;
- Więcej energii - Zacznij od zaledwie kilku minut ćwiczeń dziennie i zwiększaj intensywność ćwiczeń, gdy poczujesz się bardziej pobudzony.
inf. pras. - 05-12-2022


Reklama
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_6_1642147810.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_12_1570264808.pngbaner_13_1587714979.jpgbaner_15_1570638480.jpgbaner_16_1570645259.jpgbaner_21_1672648553.jpg
Copyright © Regionalny Informator Internetowy
info..pl M. Cywka
Robotnicza 9b
73-110 Stargard
tel. +48 91 578 42 10
e-mail: info.wiadomosci@gmail.com