logofacebook.jpg
Witaj
44.200.101.84
grafika_zmienna/banery/baner_153_1695033064.png

Boisko na os. Zachód - opinia mieszkańca i stanowisko SM

Mieszkaniec os. Zachód napisał do naszej redakcji e-maila w sprawie zaniedbanego boiska. Fot. internauta.

1692775087.jpg
Ilość wyświetleń: 389
List czytelnika przesłany do redakcji publikujemy w całości. Niżej stanowisko spółdzielni. 

   - Drogi Panie wojewodo, panie prezydencie Stargardu, prosiłbym o zainterweniowanie w sprawie zaniedbanego boiska, znajdującego się w Stargardzie na osiedlu Zachód między blokami B3, B4, B8. W chwili obecnej nie ma możliwości wyjścia z dzieckiem i spędzenia aktywnie czasu na w/w boisku, ponieważ Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stargardzie mająca siedzibę na Os. Zachód A7 w Stargardzie całkowicie o boisku zapomniała. W chwili obecnej betonowe boisko zarośnięte jest chwastami o wysokości około 70 centymetrów, przez co nie można aktywnie na nim spędzić czasu.

   Ponadto chciałbym się dowiedzieć czy spółdzielnia około 3 lat temu uzyskała zgodę mieszkańców na wycięcie (usunięcie) koszy do gry w piłkę koszykową, słupków do gry w siatkówkę albo tenisa ziemnego oraz bramek do gry w piłkę nożną. Czy zrobiła to bez informowania i bez zgody mieszkańców, do których ten teren należy? Kto był odpowiedzialny za podjęcie decyzji o usunięciu w/w elementów boisk? Kto był odpowiedzialny za te prace? Kto pełnił nadzór nad w/w pracami, ponieważ bramki do gry w piłkę nożna zostały usunięte niedbale, niezgodnie ze sztuką, do chwili obecnej z ziemi wystają ostre metalowe elementy konstrukcyjne bramki na boisku do gry w piłkę nożną. Stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców, ponieważ można się o nie potknąć, w następstwie wywrócić i uderzyć głową o betonową powierzchnię co może spowodować śmierć albo uraz. 

  Również na boisku do gry w  piłkę nożna jest niezabezpieczona dziura,  którą można wpaść i w następstwie dostać poważnego rozstroju zdrowia, a nawet upadek może spowodować śmierć. Również chciałbym się dowiedzieć gdzie w chwili obecnej znajdują się usunięte elementy albo co z nimi się stało? Dlaczego boisko dostępne dla wszystkich mieszkańców przez 24h/365 dni w roku jest w takim stanie, dlaczego mieszkańców pozbawia się dostępu do rekreacji. Inne boiska są dostępne w określonych porach ponadto w roku szkolnym, są prowadzone na nich zajęcia oraz różne podmioty wynajmują boiska do swoich celów przez co mieszkańcy osiedla mają utrudniony dostęp do nich. A w/w boisko zostało doprowadzone do stanu uniemożliwiającego korzystanie z niego aktywnie.

   Na boisku mógłby powstać zielony park, z boiskami, placem zabaw, wybiegiem dla psów, przez co mieszkańcy mogliby aktywnie spędzać czas. Na całym osiedlu Zachód nie ma wybiegu dla czworonogów. Ponadto na podwórku przy bloku B3  i B4 nie ma placu zabaw, jest jedynie piaskownica przy której od strony bloku B3 nie ma nawet jak usiąść i obserwować swoje dziecko. Czy tak trudno jest postawić ławkę przy piaskownicy, albo jakieś inne elementy mogące służyć do aktywnego spędzania czasu przez dzieci? Proszę o zainterweniowanie w sprawie boiska jak i podwórek na oś Zachód, na których brakuje ławek, placów zabaw, wybiegów dla czworonogów. Ponadto Spółdzielnia chce przemienić boisko na parking, większość mieszkańców po dowiedzeniu się o fakcie, iż ma to iść z funduszu remontowego nie wyraża zgody na parking, który będzie powodował hałas oraz zanieczyszczał powietrze w bliskiej odległości od okien mieszkańców. Nie zostały przeprowadzone badania środowiskowe jak i również badania na wpływ w/w czynników na zdrowie mieszkańców. Wystarczy że blok B8 odłączy się od spółdzielni i nie będzie dojazdu do boisk,  gdzie ma powstać parking, pomimo sprzeciwu coraz większej ilości mieszkańców.

   Ankieta, która była robiona nie została poprawie doręczona - brak potwierdzenia odbioru ankiety przez mieszkańców oraz była stronnicza. Można było tylko wyrazić zgodę na parking. Niestety mieszkańcy nie mieli możliwości nie wyrazić zgody, bo takiej odpowiedzi nie było przez co ankieta była zrobiona w sposób nasuwający odpowiedź i mogła w ten sposób manipulować odczuciami ludzkimi i wpływać na ich decyzje. Ponadto na osiedlu przy np. bloku B8 przy remoncie chodników można je poszerzyć i zrobić dodatkowe miejsca dla pojazdów. Parkingów na osiedlu Zachód jest wystarczająco. Wystarczy przejechać 50 metrów dalej i miejsce zawsze się znajdzie. Można wydzielić dodatkowe miejsca parkingowe poprzez namalowanie linii i postawienie znaków w uliczkach gdzie jest pełno miejsca, które by nie utrudniały ruchu pojazdów. 

   Dodatkowy parking na osiedlu może powstać po byłym ryneczku przy bloku B1/ B13. Ponadto parking i nowe drogi dojazdowe spowoduje jeszcze większy problem z zalewaniem klatek i piwnic w/w bloków B3, B6, B8, a problem do tej pory nie został rozwiązany przez Spółdzielnie Mieszkaniową. Nie wspominając o problemie z balkonami w bloku B3 klatka C gdzie tynk odpada od konstrukcji balkonów, co stanowi również zagrożenia dla mieszkańców oraz na balkonach widać już odkryte  metalowe konstrukcje nośne tych balkonów. C
zy to jest bezpieczne?

   Stanowisko zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Stargardzie: 

   - "Decyzja o rozpoczęciu postępowania zmiany zagospodarowania terenu dawnego boiska sportowego zlokalizowanego na terenie nieruchomości B3, B6, B8 i B9-B13 na Osiedlu Zachód w Stargardzie z przeznaczeniem na miejsca postojowe została podjęta po zakończonej procedurze zbierania zgód współwłaścicieli, odpowiednio każdej nieruchomości B3, B6, B8 i B9-B13. Zgodnie bowiem z art. 27 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych i obowiązku zastosowania odesłania do art. 22 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali do podjęcia przez Zarząd Spółdzielni czynności przekraczającej zwykły zarząd nieruchomością wymagane jest uzyskanie zgód współwłaścicieli nieruchomości, liczonych według posiadanych udziałów w tej nieruchomości. Procedura zbierania zgód została rozpoczęta jeszcze w 2022 r. W dystrybuowanych do współwłaścicieli pismach - zapytaniach o wyrażenie zgody Spółdzielnia zawarła wszelkie niezbędne wyjaśnienia i informacje. Nadto, kilkukrotnie wywieszano na tablicach ogłoszeń klatek schodowych nieruchomości B3, B6, B8 i B9-B13 tożsame informacje do wiadomości dla wszystkich lokatorów.

   Proces ten trwał wystarczająco długo aby wszyscy, nie tylko współwłaściciele nieruchomości mogli się w sprawie wypowiedzieć. Analogicznie jak w wspólnotach mieszkaniowych dla uzyskania zgody na realizację danego przedsięwzięcia wymagana jest przeważająca liczba głosów współwłaścicieli liczona według posiadanych udziałów w danej nieruchomości. We wszystkich czterech budynkach za przeznaczeniem boiska na miejsca postojowe – pisemnie - opowiedziała się przeważająca liczba współwłaścicieli tych nieruchomości. Każdy może sprawdzić swoje oświadczenie – nie ma tu mowy o jakimkolwiek fałszerstwie. Przeznaczenie nieużywanego boiska na miejsca postojowe nie jest „wolą Spółdzielni", bowiem miejsca te nie mają służyć Spółdzielni lecz mieszkańcom przedmiotowych czterech nieruchomości. Inicjatorami tego pomysłu nie jest Spółdzielnia lecz głosy i wnioski licznej grupy mieszkańców. Jako Zarząd Spółdzielni staramy się reagować na dochodzące do nas sygnały w zakresie potrzeb mieszkańców, zwłaszcza tych, które mają służyć jak największej ich liczbie.

  W budynkach wielolokalowych przy tak gęstej zabudowie istnieją różne interesy stron. Mieszkają w nich zarówno lokatorzy, którzy wnoszą o rozwiązanie problemów komunikacyjnych – utworzenie miejsc postojowych i są zadowoleni z podjętych działań, jak i osoby niezadowolone z liczby samochodów i sąsiedztwa parkingów. Zadaniem Spółdzielni Mieszkaniowej jako zarządcy nieruchomości jest postępowanie w sposób zgodny z wolą większości współwłaścicieli oraz obowiązującymi przepisami prawa i takie właśnie kroki podejmujemy, licząc się z wolą większości mieszkańców."
 


Mieszkaniec os. Zachód - 23-08-2023


Artykuły powiązane:
 • Piątka ma nowe boisko (11-09-2023)

 • Parking zamiast boiska - jedni chcą, inni nie (21-08-2023)

 • W SP5 będzie nowa nawierzchnia boiska (04-08-2023)

 • Szkoła już tam nie sprząta (13-07-2023)

 • Nowe boiska i skocznia przy SP 11 (17-05-2023)

 • Reklama
  1.
          tak dbacie o mieszkancow? banda hipokrytow i nic wiecej ludzie zobaczcie jaki jest parking pod b 16 auta w blocie stoja niech redaktorek podejdzie i cyknie fotke do pokazania mieszkancom miasta jaki to 21 wiek mamy na zachodzie tylko przosze gumiaki zabrac ze soba
  www (37.47.172...) 23-08-2023 12:11
  2.
          Ja mam pytanie do redaktora a przedewszystkim do zarządu i administracji która ten plebiscyt przeprowadzała ILE GŁOSÓW NA NIE WYRZUCILIŚCIE DO ŚMIECI LUB SPALILIŚCIE? CZY KARTY WYDAWALIŚCIE ZA POTWIERDZENIEM I CZY DRUKI BYŁY WYLICZONE , PONUMEROWANE ORAZ WPISANE DO REJESTRU JAKO DRUG ŚCISŁEGO ZARACHOWANIA ŻEBYM MÓGŁ SPRAWDZIĆ CZY MÓWICIE PRAWDĘ?
  demokrata (77.111.247...) 25-08-2023 18:47
  3.
          ";Przyjazne Osiedle";. Premier przedstawił nowy program PiS... -Prawo i Sprawiedliwość rozpoczyna ofensywę programową. Partia przedstawiła ";pierwszy konkret";: program ";Przyjazne Osiedle";. Zakłada on modernizację i rewitalizację tysięcy bloków w osiedlach z wielkiej płyty. - Chcemy jak najwyższego poziomu życia dla ludzi mieszkających na tego typu osiedlach - przekazał premier Mateusz Morawiecki w spocie opublikowanym w mediach społecznościowych. W poniedziałek rano Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w mediach społecznościowych nowy spot wyborczy, dotyczący polityki mieszkaniowej. ";Rozpoczynamy dziś ofensywę programową, czyli przedstawianie nowych konkretów na kolejną kadencję"; - poinformowano. Na pierwszy ogień poszedł program ";Przyjazne Osiedle";, który zakłada modernizację i rewitalizację osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty. Na osiedlach z wielkiej płyty mieszka ponad osiem milionów Polaków. Cała Polska powinna być przyjazna dla ludzi. Nie chcemy lepszych i gorszych dzielnic, chcemy, aby mieszkańcy tych osiedli mieli jak najlepszy standard życia i mieszkania - mówi w nagraniu premier Mateusz Morawiecki. Nasz program musi oznaczać przełom dla mieszkańców tych osiedli. Rewitalizacja tysięcy bloków, nowa termoizolacja, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin - dodał. 
  M.M. Zbawca Narodu (89.151.35...) 04-09-2023 08:18
  Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
  Autor:
  Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
  Autor:
     Polecane przez INFO
  baner_5_1570135131.jpgbaner_6_1642147810.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_12_1570264808.pngbaner_13_1587714979.jpgbaner_16_1570645259.jpgbaner_21_1672648553.jpgbaner_25_1675066268.jpgbaner_26_1675066314.jpgbaner_28_1677653215.jpgbaner_29_1677653242.jpgbaner_30_1680645093.jpgbaner_31_1695228839.png
  Copyright © Regionalny Informator Internetowy
  info..pl M. Cywka
  Robotnicza 9b
  73-110 Stargard
  tel. +48 91 578 42 10
  e-mail: info.wiadomosci@gmail.com