logofacebook.jpg
Witaj
3.238.90.95

Z torów nad wodę - dar dla klubu Grot

Klub Grot zarządza przystanią w Wierzchlądzie, gm. Stargard

1660040539.jpg
Ilość wyświetleń: 477
 Do Klubu Żeglarskiego „Grot” w Wierzchlądzie trafiło sześć słupów sieci trakcyjnej z 1978 r. To dar od kolei. 


  Materiał przekazany m.in. klubowi Grot, który ma przystań w Wierzchlądzie, został zdemontowany podczas remontu linii Poznań - Szczecin.

   - Zyska zupełnie nowe życie - informuje 
Magdalena Janus z zespołu prasowego 
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Słupy zostaną wykorzystane do budowy dwóch pomostów do cumowania jachtów na jeziorze Miedwie. Darowizna  pomoże w organizacji regat oraz szkoleń żeglarskich dla dzieci i dorosłych.

– Kolejarze wiedzą jak ważne jest przekazywanie następnym pokoleniom historii dróg żelaznych, dlatego od lat wspieramy instytucje i organizacje, które dbają o tradycję kolei -
mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Materiały, które nie pełnią już swojej roli na sieci zarządzanej przez PLK, służą działaniom związanym z podróżami lub historią kolei. „Wysłużony” sprzęt zyskuje nawet drugie, czasem zupełnie inne, „niekolejowe” życie, co widać na przykładzie darowizny dla Klubu Żeglarskiego „Grot” –

   Kolej obdarowała też inne instytucje w całym kraju. Więcej o tym w informacji PKP PLK: 
 
   Przekazane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. urządzenia sterowania ruchem, pozwolą na utrzymanie sprawnych i bezpiecznych przejazdów Żuławską Koleją Dojazdową. Sprzęt, niewykorzystywany już na sieci kolejowej, przypomni także historię kolei w Chojnicach. Zostanie on również wykorzystany do budowy pomostów do cumowania jachtów. To kolejne darowizny PLK związane z zachowaniem tradycji i historii kolei.

   Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni otrzymało urządzenia sterowania ruchem kolejowym o wartości blisko 8,5 tys. zł. To pochodzące z linii kolejowej Toruń - Chełmża (lk. 207) cztery elektryczne napędy zwrotnicowe, po dwie szafy aparatowe i bateryjne, pięć semaforów kształtowych, siedem sygnalizatorów drogowych i prostownik. Niewykorzystywane już urządzenia pozwolą na utrzymanie sprawnych przejazdów wąskotorową zabytkową Żuławską Koleją Dojazdową pod zarządem Towarzystwa. Możliwe będzie odtworzenie historycznej sygnalizacji kształtowej na wybranych posterunkach ruchu. Organizacja planuje w przyszłym roku na posterunku Rybina Most wymianę obecnych tymczasowych semaforów z napędem ręcznym na podarowane semafory z napędem elektrycznym. W dalszej perspektywie planowane jest ustawienie semaforów na stacji Stegna Gdańska. Sygnalizację świetlną planuje się uruchomić w 2024 r. na przejazdach kolejowych w miejscowości Jantar. Efekt darowizny to korzyść dla mieszkańców i turystów. Kolejka stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Żuław i Mierzei Wiślanej. W sezonie przewozi nawet blisko 100 tys. pasażerów.

   Urządzenia sterowania ruchem kolejowym to kolejna darowizna PLK dla Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni. Organizacja otrzymała w 2020 r. elementy torów, m.in. 20 tys. śrub, o wartości ponad 17,4 tys. zł. Dzięki przekazanym materiałom możliwy stał się remont Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Darowizny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to korzyść dla pasjonatów kolei i turystów. Organizacje, które otrzymują zabytkowe elementy taboru oraz infrastruktury kolejowej, wypełniają niezwykle ważne zadanie – pielęgnują pamięć o historii kolejnictwa w Polsce. Mam nadzieję, że dzięki wsparciu PLK, wychowają kolejne pokolenia miłośników, ale także pracowników kolei – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

   Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei otrzymało wózki motorowe WM-10L i WŻA-10L oraz wagon osobowy typu 104 Af, przebudowany na socjalny, o łącznej wartości 62 tys. zł.

   Wózek motorowy WM-10/L z 1984 r. oraz wózek WŻA-10L z 1986 r., wyprodukowane przez Kolejowe Zakłady Maszyn w Raciborzu, po renowacji staną się ciekawym eksponatem na chojnickiej stacji kolejowej. W przyszłości zostaną włączone do wystawy planowanego muzeum kolejnictwa w Chojnicach.

   We wnętrzu wagonu, wyprodukowanego w 1972 r. przez Państwową Fabrykę Wagonów PAFAWAG Wrocław, stowarzyszenie planuje organizację zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. W przyszłości, w miarę dostępnych środków, stowarzyszenie będzie dążyć do remontu wagonu pozwalającego na przywrócenie go do ruchu i wykorzystywanie również podczas przejazdów pociągów historycznych, okazjonalnych i turystycznych.

   Pojazdy to już kolejna darowizna od PLK dla Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. W 2016 r. organizacja otrzymała urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wśród przekazanych przedmiotów były m.in. ława nastawcza z podstawą i dźwignie nastawcze.
W ostatnich latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały ponad 100 razy darowizny instytucjom, które dbają o historię kolei.

   Tylko w tym roku zarządca infrastruktury przekazał semafor kształtowy dwuramienny „R” oraz dwustawną tarczę ostrzegawczą „ToE” Stowarzyszeniu Miłośników Kolei Ok1 w Żaganiu. Szyny i elementy toru trafiły do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Do Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu trafiły w tym roku: aparat blokowy dwunastookienkowy z 1955 r. i aparat blokowy czterookienkowy z 1928 r. oraz tarcza manewrowa. Przekazane przedmioty wzbogaciły zbiory Prochowni Terespol – lokalnego mini-muzeum, organizującego ekspozycje historyczne, militarne i rękodzielnicze.
WM, źródło PKP PLK - 09-08-2022


grafika_zmienna/banery/baner_82_1605180363.jpg
1.
        No wszyscy poza klubem grot eksponaty mają po to zeby się nimi chwalić i rzeczowo wykorzystać. Grot poprostu je utopi, a mogli kupić zwykłe rury.
zawiadowca (37.47.131...) 10-08-2022 06:53
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_6_1642147810.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_12_1570264808.pngbaner_13_1587714979.jpgbaner_15_1570638480.jpgbaner_16_1570645259.jpg
Copyright © Regionalny Informator Internetowy
info..pl M. Cywka
Robotnicza 9b
73-110 Stargard
tel. +48 91 578 42 10
e-mail: info.wiadomosci@gmail.com