Jedną z konkurencji przygotowanych dla parafian było przeciągnie liny.
Ilość wyświetleń: 1128
W minioną sobotę w Storkowie, gm. Ińsko, odbył się festyn z okazji półwiecza parafii.
Jubileusz 50-lecia powstania parafii Storkowo był ważnym wydarzeniem w życiu religijnym parafian. Od 50 lat mają na miejscu księdza proboszcza, który im posługuje i towarzyszy w ważnych wydarzeniach. Uroczystą mszą świętą, którą odprawił k. biskup Henryk Wejman zaczęły się jubileuszowe obchody. Parafia zaprosiła mieszkańców na piknik, który był przy kościele. W programie m.in. konkurencje sportowe, w tym przeciąganie liny, a także gry i zabawy, także dla najmłodszych. Nie zabrakło czegoś dla ciała. Na festynie serwowano grochówkę, ugotowaną przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Studnicy, a także smakowite ciasta, mięso z dzika i potrawy z grilla. Festyn uatrakcyjnili strażacy z OSP Ińsko, którzy w gorące, sobotnie popołudnie lali wodą z węża, sprawiając wiele frajdy szczególnie najmłodszym. Dla mieszkańców przygotowano też wystawę fotograficzną.
- Są na niej zdjęcia, które udało mi się wyciągnąć od mieszkańców - mówi ks. Piotr, od 27 sierpnia 2013 r. proboszcz parafii w Storkowie. - Przedstawiają ważne dla nich wydarzenia na przestrzeni minionych 50 lat, a nawet z lat wcześniejszych jak tutaj przyjechali.
Do parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Storkowie należą Storkowo, Wierzchucice, Kanice, Granica, Ginawa i Waliszewo, Studnica i Nierybno. Kościoły filialne znajdują się w Studnicy i Ginawie. Parafia liczy 655 wiernych.
Historia parafii:
Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Storkowie wybudowano w 1850 r. w miejscu średniowiecznego kościoła. We wnętrzu wieży znajduje się spiżowy dzwon o średnicy 70 cm, którego dźwięk rozchodzi się po całej wsi.
Po roku 1945, kiedy nastąpiły przesiedlenia ludności i wieś Storkowo zaczęła samodzielnie funkcjonować, posługę kapłańską prowadzili księża Zmartwychwstańcy z Drawska Pomorskiego. Poświęcenie i przekazanie kościoła w Storkowie do użytku miejscowym katolikom odbyło się 15.08.1946 r. Dokonał tego administrator parafii w Drawsku Pomorskim ks. Ignacy Grzybowski CR. Była to dość trudna posługa, ponieważ pokonanie dwudziestokilometrowej drogi z Drawska Pom. do Storkowa przy ówczesnym zasobie transportowym nie było łatwe, dlatego mieszkańcy we własnym zakresie przywozili księży. Również wszelkie sprawy parafialne należało załatwiać w Drawsku Pom. Każdy z księży skierowanych do posługi na tym terenie miał dużo pracy zarówno tej duchowej jak i tej związanej z utrzymaniem kościoła, który wymagał remontu oraz wybudowania plebanii.
Do czerwca 1973 roku w Storkowie mieścił się Wikariat Samodzielny należący do Drawska Pomorskiego obsługiwany był przez Księży Zmartwychwstańców: ks. Władysława Robaczyńskiego i Andrzeja Michałka.
Po posłudze w 6 placówkach duszpasterskich ks. Andrzej Michałek otrzymał samodzielną placówkę w Storkowie, wtedy należącą jeszcze do Diecezji Gorzowskiej. Władze Zakonne poleciły ks. Andrzejowi wybudowanie w Storkowie nowej plebani. Gdy zapytał, kiedy i jakie pieniądze otrzyma na budowę, ks. Reinke powiedział: „Prowincja nie ma pieniędzy na ten cel, ale wierzę, że ty będziesz się modlił tak, jak potrafisz, a Bóg i Matka Najświętsza pomogą ci i plebanię zbudujesz". Słowa te okazały się prorocze.
Dekretem J.E Ks. Bpa Jerzego Stroby z dnia 6.06.1974 r. zostaje erygowana parafia przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Storkowie. Do parafii należą miejscowości: Storkowo, Czertyń, Granica, Studnica, Wierzchucice, Ciemnik z Gronowem. Parafia liczyła wówczas 953 mieszkańców. Pierwszym proboszczem został ks. Wacław Pławski.