Dwa dni trwała XXII edycja Jarmarku Wsi Zachodniopomorskiej Złota Dynia nad Miedwiem. Od lewej: Dariusz Zieliński, Aleksandra Kondraczyk i Anna Małaczyńska.
Ilość wyświetleń: 661
Zwycięzcy konkursu na najbardziej okazałą dynię swoje nagrody przekazali na rzecz Adasia Orlika z Morzyczyna.
Tłumy zgromadził tegoroczny jarmark Złota Dynia, jedno z najbardziej kolorowych wydarzeń nad malowniczym jeziorem Miedwie.
Przez dwa dni pogoda dopisywała wystawcom i kupującym. Wzdłuż promenady swoje stoiska ustawiła ponad setka rękodzielników, ogrodników, rolników i gastronomików. Zawartość straganów mogła przyprawić o zawrót głowy. Można było na nich znaleźć nie tylko dynie w niezliczonych kształtach i kolorach, ale także lokalne przetwory, miody, wędliny, chleby na zakwasie, sery, a także wyroby rzemieślnicze z prawdziwą galerią skarbów – od wyrobów z wikliny i drewna, przez ceramikę, hafty i tradycyjne stroje ludowe.
Na scenie pierwszy dzień upłynął pod znakiem muzyki ludowej, która rozbrzmiewała z muszli koncertowej. Gala Muzyki Ludowej zgromadziła w tamtejszym amfiteatrze liczną widownię. Swój jubileusz 50- lecia istnienia obchodził tam ponadto zespół ludowy Kalina z Kobylanki, który usłyszał gratulacje i podziękowanie za promowanie gminy m.in. od Julity Pileckiej, wójt Kobylanki. Czas umilały widowni także Chabry.
W sobotę nad Miedwiem równolegle odbywały się Regaty o Złotą Dynię, organizowane przez Stowarzyszenie Miedwie i Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie. Uczestnicy jarmarku mieli więc, jako dodatkową atrakcję, piękne widoki na wodzie. Dodatkową atrakcją był symulator Optimista, na którym dzieci mogły uczyć się żeglowania.
W niedzielę na scenie prezentowali się laureaci Gali Muzyki Ludowej. I miejsce zajęła Kapela Ludowa Agnieszki Urbańskiej, II - Ludowy Zespół Śpiewaczy Biadule z Kinowa, a III - Zespół Ludowy Biesiada z Szadzka.
Czas umilały uczestnikom jarmarku także Zespół Tańca Ludowego Policzanie 45+ i Balbiny, a także Seniority, które nad Miedwie przyjechały z hipisowskiej imprezy dla seniorów w Stargardzie, organizowane w ramach Stargardzkich Dni Seniora.
Podczas jarmarku Złota Dynia rozstrzygnięto konkurs na największą dynię. Okaz w obwodzie 265,5 cm wyhodowała pani Aleksandra Kondraczyk, właścicielka Magicznego Ogrodu Aleksandry ze Świdwina. I to jej przypadło I miejsce.
- Dynie potrzebują dużo wody - mówi pani Aleksandra.
II zajęła spółdzielnia socjalna Relax ze Szczecina (255 cm), a III Anna Małaczyńska ze Stargardu (211,5 cm). Zwycięzcy otrzymali od organizatorów nagrody rzeczowe. Czajnik elektryczny, suszarkę do warzyw oraz robot kuchenny zostały przekazane na licytację. A dochód z niej zasilił pulę gromadzoną na leczenie Adasia Orlika z Morzyczyna. Potrzeba 15 mln zł na jego terapię genową w USA. Nieopodal sceny na rzecz Adasia działało też stoisko gastronomiczne, przy którym można było kupić m.in. zupę i inne pyszności.
Podczas jarmarku, na nagrody mogli liczyć także uczestnicy innych konkursów. Konkurs na najciekawszy okaz ogrodowy wygrała Agnieszka Kancierowicz z Daleszewa za kolorowe kalafiory.
- Na tysiąc zamówionych nasion 25 było kolorowych - mówi pani Agnieszka.
II m. w tej kategorii zajął Paweł Rabenda ze Starego Czarnowa za ogórki, a III przypadło Jakubowi Olechowi z Reptowa, który odebrał nagrodę za pyszne pomidorki.
Do konkursu na najsmaczniejszy chleb dyniowy wystawiono aż 15 bochenków. Można je było oglądać na stoisku komisji konkursowej. Jej członkowie nie mieli łatwego zadnia. Ostatecznie, główną nagrodę otrzymała Emilia Wojcieszek z Kamiennego Mostu, drugą Wiktoria Pomorska ze Szczecina, a trzecią Mirosława Wojtkiewicz z Reptowa.
Nagrodę ufundowaną przez Radnych Gminy Kobylanka za najciekawszy okaz ogrodowy wyhodowany w gminie Kobylanka, wygrała Natalia Kowalska z Cisewa. Doceniono jej dynię.
Imprezę nad Miedwiem, w tym licytacje fantów na rzecz Adasia, prowadził Tomasz Skirzyński, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance. Jednym z nich była wycieczka po gminie z Julitą Pilecką, wójt Kobylanki. Organizatorami jarmarku byli gmina Kobylanka, CKiR w Kobylance i KGW Morzyczyn - Zieleniewo.
W komisji konkursowej pracowały: Maria Magdalena Proskurowska i Aleksandra Cyglicka, artystki z grupy malarskiej Malachit, Barbara Brygman z ZODR w Barzkowicach, Katarzyna Jaskulska z gm. Kobylanka, Alina Motyl i Danuta Dąbrowska, obie z KGW Morzyczyn - Zieleniewo.
Zobacz film i galerię zdjęć z tegorocznej Złotej Dyni.