logofacebook.jpg
Witaj
3.149.27.202
grafika_zmienna/banery/baner_153_1712921979.png

Nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

1577119282.jpg
Artykuł sponsorowany
Ilość wyświetleń: 1306
   Zakup nieruchomości to dla większości osób jeden z największych wydatków w życiu. Wiąże się to z rozważeniem wielu elementów, które mają wpływ na ostateczną decyzję. Jak wybrać odpowiednie lokum?

   Zastanawiając się nad kupnem upragnionego mieszkania lub domu często kierujemy się emocjami. Jest to zrozumiałe zwłaszcza, jeśli nabywamy je na własne potrzeby. Oczami wyobraźni wybieramy wygląd i kolory ścian, dekorujemy salon i urządzamy sypialnie. W tym momencie warto zachować zimną krew i wziąć głęboki oddech. Na to wszystko przyjdzie czas. Do rozmowy z deweloperem czy sprzedawcą nieruchomości z rynku wtórnego trzeba się odpowiednio przygotować. Chodzi o to, abyśmy mięli pełny przegląd sytuacji formalno-prawnej i technicznej nabywanego mieszkania. Dotyczy to zarówno nieruchomości nowej jak i ";używanej";. Warto więc zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii.

Zacznijmy od roz-Poznania
   Miasto, któremu będziemy się przyglądać, to Stolica Wielkopolski. Na jej terenie znaleźć można różnego rodzaju nieruchomości.  Począwszy od skromnych kawalerek na rynku wtórnym poprzez większe powierzchniowo mieszkania, aż do luksusowych apartamentów i domów prosto od dewelopera. Dobre lokalizacyjnie kwatery sprzedawane są w szybkim tempie za wysokie stawki. Wśród nich znaleźć można sympatyków dużych i rozłożystych lokali znajdujących się w kamienicach, gdzieś w centrum. Z kolei w opozycji do tego należy wskazać apartamenty w nowych wieżowcach, w których widok na panoramę miasta po prostu zachwyca.

   Każdy typ nieruchomości ma swoich sympatyków i przeciwników. Dla kogoś punktem honoru będzie zakup mieszkania na nowym osiedlu, a ktoś inny wybierze lokal w starej kamienicy. Tak więc ilu ludzi tyle opinii. Ważne, aby mieć własne kryteria i oczekiwania, którymi będziemy się kierowali przy zakupie. Lokalizacja, dostęp do służby zdrowia, komunikacji miejskiej czy sklepów, to nieliczne z elementów, które powinny znaleźć się na naszej liście do przemyślenia i zweryfikowania.

Może rynek pierwotny?
   Mieszkania na rynku pierwotnym mają tą zaletę, że bryła budynku powstaje zgodnie z najnowszymi standardami i przepisami. Do ich budowy wykorzystuje się zdobycze najnowszych technologii. Używane przy wznoszeniu materiały mają wysoką ognioodporność oraz stanowią dobrą izolacje. Ta pierwsza właściwość ma przełożenie na nasze życie i zdrowie w ekstremalnych sytuacjach, a druga pozwala ograniczyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo przestrzeń, którą wybraliśmy możemy w dowolny sposób zaaranżować. Nie trzeba nic zrywać czy rozbierać jak w przypadku rynku wtórnego, tak więc prace mogą posuwać się sprawniej. To jak z malowaniem na płótnie. Wygodniej zaczyna się od białego materiału, niż poprawia czyjś obraz zgodnie z naszymi preferencjami.

   Deweloperzy ofertują także nowe domy w Poznaniu, położone w atrakcyjnych lokalizacjach na mapie miasta. W tym segmencie wybór także jest naprawdę duży. Wymarzoną nieruchomość możemy szukać po takich kryteriach jak: powierzchnia, lokalizacja czy choćby rodzaj zabudowy. Podobnie jak w przypadku mieszkań deweloperzy również używają najnowszych materiałów do budowy domów. Odpowiednie materiały izolacyjne ograniczają utratę ciepła. Dzięki temu rachunki i w tym wypadku można ograniczyć, zwłaszcza, że powierzchnia do ogrzania jest często dużo większa. Wiele ciekawych ofert z rynku pierwotnego znaleźć można na https://www.dopoznania.pl/szukaj/nowe-domy-poznan.

Może rynek wtórny?
   Zakup używanego mieszkania wiąże się ze szczegółową weryfikacją kwestii formalno-prawnych. Musimy sprawdzić czy sprzedający jest właścicielem lub posiada stosowne pełnomocnictwo notarialne. Zweryfikować należy stan techniczny mieszkania/domu. To dodatkowy, ale warty poniesienia koszt. Jeżeli zamówiony specjalista wykryje poważne usterki np. awaria całej instalacji elektrycznej, to można użyć takiego argumentu do wynegocjowania lepszej ceny. Ponadto zwracamy uwagę na elementy eksploatacyjne oraz w miarę możliwości ustalamy datę ich ostatniej wymiany. Dla przykładu okna też się zużywają i jedno nieszczelne możne nas drogo kosztować. Dlatego warto wiedzieć po czym stąpamy i odpowiednio wcześniej zareagować. W tym wypadku wymienić okno na nowe.

   Nieruchomości na rynku wtórnym bywają nie lada gratką. Odnowiona kamienica z bogatymi zdobieniami w dobrej lokalizacji jest łakomym kąskiem. Często zdarza się, że ciężko znaleźć przy niej miejsce do zaparkowania. Niestety w przeszłości budowniczy kierowali się innymi wytycznymi. Realia też były inne, bo nie wiele osób myślało, że automobile rozpowszechnią się do tego stopnia, że będą praktycznie wszędzie. Jest to dodatkowe utrudnienie, gdy mamy dwa samochody. Jeżeli pod domem znajduje się strefa płatnego parkowania, to czasami pomimo aktu własności nieruchomości pod konkretnym adresem, nie zostaniemy zwolnieni z opłaty. Warto więc mieć listę przemyśleń i pytań do sprzedającego. To co dla jednego jest oczywiste np. wspomniana strefa, dla kogoś innego może być niemiłym zaskoczeniem.

Decyzja o zakupie
   Nie ma tylko jednej prawidłowej odpowiedzi w tym zadaniu. Zarówno rynek pierwotny jak i wtórny mają swoje wady i zalety. Wypunktowaliśmy tylko kilka z nich. Dlatego przed zakupem powinniśmy usiąść i zastanowić się nad tym czego właściwie szukamy. Osobom, która może w takiej sytuacji pomóc jest pośrednik nieruchomości. Oczywiście, oni zawsze chcą coś sprzedać - taka praca, ale posiadają ogromną wiedzę na temat lokalnego rynku. Warto odbyć 2-3 spotkania z różnymi osobami, aby mieć pojęcie o sytuacji w mieście. W końcu zakup mieszkania lub domu to poważna sprawa, którą podejmujemy na lata.
inf. pras. - 23-12-2019


grafika_zmienna/banery/baner_180_1682406510.gif
1.
        Omijać posrednikow, wszystko na olx sie zalatwi - sprzedaz-kupno, potem notariusz i po co posrednicy?
magnolia (89.151.34...) 24-12-2019 11:17
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_13_1587714979.jpgbaner_21_1672648553.jpgbaner_28_1677653215.jpgbaner_30_1680645093.jpgbaner_31_1695228839.pngbaner_32_1708625514.jpgbaner_33_1708625553.jpg
Copyright © Regionalny Informator Internetowy
info..pl M. Cywka
Robotnicza 9b
73-110 Stargard
tel. +48 609 804 424 / 91 578 42 10
e-mail: info.wiadomosci@gmail.com