www.wiadomosci.rii.pl
logofacebook.jpg
Witaj
35.170.78.142

Bezpieczne wakacje na rowerze, rolkach i hulajnodze

Bezpieczne wakacje na rowerze, rolkach i hulajnodze.

1594020240.jpg
Ilość wyświetleń: 332

Sezon letni, wakacje to czas do jazdy na rowerze, rolkach i hulajnodze. Z takiej formy rekreacji korzystają dzieci, młodzież oraz dorośli. Nie wszyscy jednak pamiętają o podstawowym wyposażeniu sprzętu, jak również jego użytkowaniu. Ogromną rolę w bezpiecznym poruszaniu się odgrywa znajomość przepisów ruchu drogowego. Każdy kto jeździ, na rolkach, czy hulajnodze powinien o tym wiedzieć. Okazuje się, że błędy w zachowaniu leżą niekiedy po stronie dorosłych.  To właśnie oni mają być wzorem do naśladowania dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

   Chcąc propagować bezpieczne zachowanie na drogach podczas swojej codziennej służby policjanci stargardzkiej komendy zwracać będą uwagę na osoby poruszające się rowerem,  na rolkach czy hulajnodze. Celem tych  działań jest  nauka i popularyzowanie prawidłowych zasad poruszania się po drogach. Dodatkowo funkcjonariusze sprawdzać będą trzeźwość rowerzystów, a także wymagane wyposażenie jednośladów. 


   Aby móc poruszać się rowerem trzeba mieć ukończone 10 lat oraz posiadać kartę rowerową. Jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania karty rowerowej, kiedy kończymy 18 lat, ale niestety osiągnięty wiek nie zwalnia nas ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Bardzo ważne jest to, że dzieci poniżej 10 roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej.


Każdy rower musi być wyposażony :

- co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące światłem ciągłym, lub migającym 

- co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

- co najmniej jedno światło tylne świecące światłem ciągłym, lub migającym 

- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,


Kierujący rowerem obowiązany jest do :

- korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone                dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. 


UWAGA !!!

NA TERENIE STARGARDU POWSTAŁY PASY DLA ROWERÓW, KTÓRE NAMALOWANE SĄ WZDŁUŻ JEZDNI I OZNACZONE ODPOWIEDNIMI ZNAKAMI. KIERUJĄCY ROWEREM OBOWIĄZANY JEST DO PORUSZANIA SIĘ TYM PASEM ZGODNIE Z KIERUNKIEM W JAKIM ODBYWA SIĘ RUCH POJAZDÓW. PORUSZANIE SIĘ  W PRZECIWNYM  KIERUNKU TRAKTOWANE JEST JAKO JAZDA POD PRĄD I STANOWI WYKROCZENIE.


Przypominamy że  korzystanie przez kierującego rowerem z chodnika dozwolone jest tylko wtedy gdy :

- opiekujemy się osobą w wieku do lat 10, która kieruje rowerem,

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, 

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).  


Jazda na hulajnodze...

   Na mocy unijnych przepisów, które również są respektowane w Polsce, pojazdy elektryczne bez siodełka (np. hulajnogi elektryczne czy deski elektryczne), które poruszają się z prędkością do 25 km/h i wyposażone są w silnik o mocy nie większej niż 250 W, nie są kwalifikowane jako pojazdy. Zalicza się je do grupy urządzeń transportu osobistego. Oznacza to, że nie potrzeba na nie żadnych uprawnień.

   Obecnie jeżdżący na hulajnogach traktowani są jako piesi. W związku z tym osoby takie  muszą poruszać się wyłącznie po chodnikach i nie mogą korzystać ze  ścieżek oraz pasów rowerowych, ani ulic (chyba że nie ma chodnika – wówczas mogą poboczem). 

Rozwaga, bezpieczeństwo i odpowiedzialność powinny towarzyszyć ich użytkownikom.


Jazda na rolkach... 

   Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, rolkarz jest uznawany za pieszego.

   Rolkarz nie kieruje żadnym pojazdem, więc automatycznie staje się pieszym ze wszystkimi prawami i obowiązkami. Przepis nakazuje rolkarzom na korzystanie z chodników oraz z pobocza, gdy chodnika nie ma. Osoby jeżdżące na rolkach nie mogą też korzystać z infrastruktury rowerowej. 


Najważniejszą regułą poruszania się na drodze jest zachowanie ostrożności, a często nawet szczególnej ostrożności. Starajmy się unikać wszelkiego działania oraz sytuacji, które mogłoby doprowadzić do zdarzenia drogowego. 


Apelujemy do korzystających z roweru, hulajnogi czy rolek o używanie kasków ochronnych, a  także elementów odblaskowych – wszystko dla własnego bezpieczeństwa.


ŻYCZYMY MIŁYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI!!!

podkom. Krzysztof Wojsznarowicz - 06-07-2020


Reklama
1.
        Czas najwyższy przetrzepać rowerzystów co mają przepisy ruchu drogowego w poważaniu i nie za miastem lecz w mieście. Polecam kontrolę na skrzyżowaniu Kościuszki, 11 listopada, Słoneczna ( horror z rowerzystami ) i generalnie wszystkie przejścia dla pieszych po których jeżdżą rowerzyści i mają pretensje do kierowców , że im zwracają uwagę ( szczególnie przejścia na Warszawska, Sadowa, K. Wielkiego ) .
kierowca# (80.245.177...) 09-07-2020 14:53
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_6_1570135113.jpgbaner_7_1571160617.jpgbaner_8_1570137912.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_12_1570264808.pngbaner_13_1587714979.jpgbaner_14_1570275933.pngbaner_15_1570638480.jpgbaner_16_1570645259.jpg
Copyright © Regionalny Informator Internetowy
info..pl M. Cywka
Robotnicza 9b
73-110 Stargard
tel. +48 91 578 42 10
e-mail: info.wiadomosci@gmail.com