www.wiadomosci.rii.pl
logofacebook.jpg
Witaj
3.230.119.106

Co brać pod uwagę, wybierając kierunek studiów?

Co brać pod uwagę, wybierając kierunek studiów?

1597226681.jpg
Artykuł sponsorowany
Ilość wyświetleń: 239
Zdanie matury otwiera drogę na studia wyższe. W tym przełomowym momencie wiele młodych osób nie ma jeszcze jasno określonej ścieżki życiowej i waha się przed wyborem kierunku studiów.Możliwości jest wiele – można zdecydować się na naukę na uczelniach państwowych i prywatnych, a wielość kierunków sprawia, że każdy ma szansę znaleźć rozwiązanie dla siebie.Czym się kierować podczas podejmowania decyzji? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które mogą być naprawdę pomocne.

Wielość opcji, czyli jak znaleźć swoją drogę?
   Często można usłyszeć głosy, że obecnie nie liczy się wyższe wykształcenie, a praktyczne umiejętności. Faktycznie spore grono młodych ludzi rezygnuje ze studiów wyższych na rzecz krótkich zawodowych kursów, które dają przydatne umiejętności.
   Nie oznacza to jednak, że studia wyższe nie cieszą się już popularnością. Jak napisano w raporcie Szkolnictwo Wyższe w Polsce, opublikowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Polsce uczy się obecnie ok. 1,67 miliona studentów. To wciąż naprawdę sporo.
Chętnych do nauki jest wielu. Jak zatem wybrać odpowiedni kierunek studiów? O tym napiszemy poniżej.

Kierunek – pasja
   Podstawowym sposobem, żeby podjąć decyzję co do kierunku studiów, jest zazwyczaj kierowanie się prywatnymi upodobaniami i pasjami. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo późniejszego zadowolenia zawodowego oraz zaangażowania. Osoby, które lubią to, co robią są bardziej efektywne, chętniej poszerzają wiedzę na dany temat oraz angażują się do działania.
   Dodatkowo zdecydowanie przyjemniej uczyć się i później pracować w zawodzie, który po prostu sprawia nam radość i nieustannie inspiruje.

Przyszłościowe kierunki – sposób na pracę po studiach?
   Jeżeli komuś brakuje jednej konkretnej pasji, pojawiają się jednak trudności z podjęciem wiążących decyzji. Co wtedy? W prasie i Internecie łatwo znaleźć rankingi najpopularniejszych, przyszłościowych kierunków studiów. Pokazują one najlepiej, jakie są trendy wśród młodych osób oraz jakie jest aktualnie zapotrzebowanie na rynku pracy.
   W zeszłym roku najczęściej wybieranymi kierunkami studiów były: informatyka (43 tysiące aplikacji), zarządzanie (27 tysięcy) i psychologia (22 tysiące).
   Decydując się na któryś z tych kierunków, można więc połączyć chęć kontynuowania nauki oraz znaleźć ścieżkę rozwoju, która przyniesie w przyszłości dobrze płatną pracę.

Solidne zarobki, czyli wizja dobrego startu
   Wybór konkretnego kierunku często bywa podyktowany względami praktycznymi, spośród których najważniejsze są zarobki.
   Jak podaje raport opublikowany na stronie ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, najlepiej zarabiają osoby po kierunkach informatycznych.
   Mogą one liczyć na średnie zarobki na poziomie 6000-7000 brutto. Taka kwota pozwala spokojnie rozpocząć samodzielne życie, zwłaszcza, że w wielu przypadkach można liczyć na szybką podwyżkę oraz awans w firmie.

Dobry research – umiejętności śledcze i analiza
   Sam wykaz popularnych i modnych kierunków to jednak za mało. Trzeba jeszcze zdobyć szereg informacji, zanim podejmie się finalną decyzję. Świetnym źródłem wiedzy są na przykład fora internetowe lub strony zrzeszające studentów danego kierunku.
   Od osób już uczących się na danej uczelni można pozyskać cenne informacje, jak wyglądają zajęcia, nauka oraz życie studenckie. Oprócz samej wiedzy liczy się bowiem również atmosfera, która motywuje lub zniechęca do działania.

Nie samymi studiami człowiek żyje
   Innym elementem życia studenckiego są także zagraniczne wyjazdy. To szansa na zdobycie solidnego doświadczenia – kierunkowego i życiowego. Wymiany poszerzają horyzonty, poprawiają umiejętności językowe. Podczas wybierania kierunku studiów warto zatem wziąć pod uwagę, jakie możliwości też i pod tym względem daje konkretna uczelnia.
   Wybór samego kierunku studiów to jedno. Oprócz niego warto również rozważyć potencjalne możliwości stażów i praktyk studenckich. Podczas takiej pracy zyskuje się olbrzymie doświadczenie oraz szereg kompetencji miękkich przydatnych w późniejszym życiu zawodowym, a także bardzo cenionych przez rekruterów i przyszłych pracodawców.

Otwartość i pomysł na życie
   Wybór studiów ma olbrzymi wpływ na dalszą karierę zawodową oraz indywidualny rozwój. Studia zwiększają wiedzę, pozwalają poznać środowisko, znaleźć dobrze płatną pracę oraz rozwijać pasję.
   Przed złożeniem papierów na konkretny kierunek, warto jednak dobrze się zastanowić – uwzględnić zainteresowania, możliwości oraz oczekiwania wobec przyszłej kariery i miejsca zatrudnienia. W ten sposób można zdecydowanie łatwiej podjąć właściwą decyzję.
***
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat studiów informatycznych? Na stronie https://horyzont.eu/ znajdziesz sporo ciekawostek o tym kierunku studiów.
inf. pras. - 12-08-2020


Reklama
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_6_1570135113.jpgbaner_7_1571160617.jpgbaner_8_1570137912.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_12_1570264808.pngbaner_13_1587714979.jpgbaner_14_1570275933.pngbaner_15_1570638480.jpgbaner_16_1570645259.jpg
Copyright © Regionalny Informator Internetowy
info..pl M. Cywka
Robotnicza 9b
73-110 Stargard
tel. +48 91 578 42 10
e-mail: info.wiadomosci@gmail.com