- Celem naszego konkursu było między innymi przypomnienie historii tych dzielnych ludzi, a także ich niezwykłego przyjaciela, kaprala Wojtka Misia - mówi Agnieszka Dawicka. - Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie kartki pocztowej, której motywem był właśnie niedźwiedź Wojtek. Technika prac była dowolna.
Wojtek to syryjski niedźwiedź brunatny, którego 2. Korpus Polski, dowodzony przez gen. Andersa, adoptował. Żołnierze nadali mu imię Wojtek. Wiąże się z nim wiele ciekawych historii. Lubił siadać w szoferce samochodu, potrafił go pilnować. Żołnierze wiedzieli, że wóz jest bezpieczny i nikt go nie ukradnie. Wojtek miał swój służbowy numer, książeczkę wojskową, a nawet otrzymywał żołd na papierosy (uwielbiał je zjadać). Podczas stacjonowania korpusu w Iraku samodzielnie złapał arabskiego szpiega, który chciał ukraść broń.
Konkurs przeznaczony był dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych 7-9 lat i 10- 13 lat. Wpłynęło łącznie 18 prac, wykonanych różnymi technikami. 8 uczestników otrzymało wyróżnienia i dyplomy uczestnictwa. W konkursie startowali uczniowie: SP3, SP6, SP8, polsko angielska szkoła językowa Tęczowe Abecadło, SP 1 w Choszcznie i SP 63 w Szczecinie.
W jury zasiedli Krzysztof Męciński z Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Augustyn Maćkowiak, kierownik Klubu Wojskowego 12. BZ, Agnieszka Dawicka i Małgorzata Jańczak, obie z klubu wojskowego.
- Dla mnie to było wielkie wzruszenie, a ocena tych prac była dla mnie przyjemnością - mówił wczoraj dyrektor IPN Krzysztof Męciński. - Doceniam waszą kreatywność i pomysłowość. Jako historyka ucieszyło mnie to, że przy przygotowaniu tych prac mieliście okazję poznać żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy walczyli pod Monte Cassino. Tam nadal jest ponad tysiąc ich grobów. Miś Wojtek jest symbolem tych walk. Bardzo dziękuję wam za udział w tym konkursie i zapraszam do brania udziału w naszych innych konkursach i inicjatywach.
Głos zabrał też prezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego Pomerania w Szczecinie.
- Wojtek miś stał się tym symbolem polskiego żołnierza, który przemaszerował z polskimi żołnierzami aż do Wielkiej Brytanii, gdzie musiał już zostać - mówił Wojciech Bilski. - Dziękuję wam, że wykonaliście te piękne prace. Warto przywracać pamięć o tych bohaterach.
Wyniki kat. 7-9 lat:
III - miejsce Amelia Żochowska
II m. - Anna Kawa
I m. - Nina Urbańska (na zdj. niżej).

Wyniki: kat. 10 - 13 lat
III m. - Martyna Orysiak
II m. - Zuzanna Szmit
I m. - Gabriela Kulawiak (na zdj. niżej).