Przy ul. Klasztornej trwa odbudowa muru obronnego.
Ilość wyświetleń: 1020
XIII-wieczny mur obronny wzdłuż ul. Klasztornej doczekał się odbudowy.
Na odcinku liczącym ponad 30 metrów budowla obronna przy ul. Klasztornej kilka lat temu zupełnie się zawaliła. Teraz trwa odbudowa. Prace związane z renowacją i odbudową brakującego fragmentu prowadzi firma Tomasza Podgórskiego ze Strachocina, specjalizująca się w renowacji zabytkowych budowli. Mur jest odbudowywany z odzyskanego i oczyszczonego kamienia oraz cegły gotyckiej.
- Kolejny element inwestycji to wzmocnienie fundamentów dwóch czatowni i ustabilizowanie całej konstrukcji obwarowań - informowali niedawno miejscy urzędnicy. - Istniejące pęknięcia połączą stalowe pręty. Mur zostanie wzmocniony i zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Część podziemna zabytku będzie zaizolowana.
Prace przy ul. Klasztornej powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Wykonawca ma wyznaczony termin na 30 października br. Miasto dostało na tę inwestycję prawie milion złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków.
Na odbudowę nadal czeka fragment muru obronnego przy ul. Basztowej, znajdujący się niedaleko budynku Archiwum Państwowego. Tam zabytek jest w katastrofalnym stanie.
Chyba to nie jest mur XIII wieczny skoro w całości został wybudowany w 2022 r a że z kamieni z tego muru to co a mamy inne kamienie to wszystkie kamienie są co maja przynajmniej dziesjątki tysięcy i więcej lat starość muru to jakosc spoiwa i sposub budowy i to zostało bez powrotnie zniszczone
PRAGMATYK (91.226.236...) 16-09-2022 20:54
2.
tak jest - do naprawy należało zastosować materiały i metody stosowane w czasach, gdy mur był wznoszony po raz pierwszy, tj. ze średniowiecza, a jak się ich nie zna, to w ogóle nie powinno się tego ruszać, tylko uprzątnąć teren, nie to jedno się zawaliło/spaliło/zniszczyło, zatem można zakrzyknąć ''niech żyje średniowieczny mur z betonu B30 zbrojonego stalą klasy A-IIIN''