Przez sześć godzin darmowe było zwiedzanie wystaw w obu obiektach MAH. Z tej możliwości mieszkańcy chętnie korzystali.
Ilość wyświetleń: 910
Gmach główny MAH i Basteję odwiedziło 18 maja 2677 osób!
Podczas Fotograficznej Nocy Muzeów, która trwała od godz. 18 do północy wiele działo się zarówno w gmachu głównym MAH przy Rynku Staromiejskim jak i Bastei w parku Piastowskim. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia była najnowsza wystawa czasowa „Rodzina Kirsten. Życie w negatywie”. Pisaliśmy o niej tutaj: wiadomosci.rii.pl/index.php. Odwiedzający muzeum, dla których specjalnie zaaranżowano wystawową przestrzeń, mogli choć przez chwilę poczuć klimat epoki, w której żyła rodzina Kirstenów. Zwiedzający mogli wziąć udział w konkursie "Wytęż wzrok".
Jedną z atrakcji muzealnej kamieniczki przy Rynku Staromiejskim była Marvelous RetroLady w stroju z końcówki XIX wieku. To szczecińska animatorka Olga Dąbkiewicz, modelka retro, pin-up i vintage (na zdj. głównym), zafascynowana modą sprzed lat. Doskonale porusza się jednak w zawiłościach mody wszystkich dziesięcioleci XX wieku i może o nich opowiadać godzinami.
Karolina Rembas (na zdj. niżej) z muzeum - prezentowała pamiątki z PRL-u, w tym luxpolowkie fartuszki, szlafroki i dresy, a także mydełka, w tym figurki, ze stargardzkiej Polleny. Niektóre jeszcze pachnące!
Danuta i Jerzy Waliszewscy (na zdj. niżej), właściciele jednej ze stargardzkich aptek, zdradzali mieszkańcom arkana dawnego i współczesnego aptekarstwa, a utalentowani uczniowie Zespołu Szkół z nauczycielką Agnieszką Adamowską - Krencą na czele, uprzyjemniali zwiedzanie wystaw stałych i czasowych śpiewem i grą na instrumentach.
Nie mniej ciekawie było w Bastei, gdzie pracownicy Piotr Tarnawski i Agnieszka Motyl przechadzali się w strojach inspirowanych wystawą „Rodzina Kirsten. Życie w negatywie”. W noc muzeów wszyscy pracownicy MAH mieli na sobie koszulki z wizerunkiem Kirstenów. W recepcji na chętnych czekała fotobudka z gadżetami, wszak była to, przypomnijmy, Fotograficzna Noc Muzeów. Basteja zaproponowała także mieszkańcom zabawę w detektywa. Zwiedzając ten obiekt można było pójść śladem mordercy. Wielu udawało się go zdemaskować. Za udział w konkursie "Śmierć muzealnika" były nagrody.
Aleksandra Matys, artystka z gm. Dobrzany, prezentowała w Bastei swoją baśniową wystawę fotografii na płótnie. Rok temu podczas ArtFestiwalu tę ekspozycję można było podziwiać przed Basteją w parku Piastowskim. Aleksandra Matys była autorką wyjątkowego kalendarza, który zrobiła przy udziale podopiecznych Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Stargardzkie MAH od 2013 r. w takiej formie organizuje noc muzeów. Podczas pierwszej, oba obiekty muzealne zwiedziło blisko 1200 osób.
- W czasie Fotograficznej Nocy Muzeów odwiedziło nas 2677 gości - podsumowuje tegoroczne wydarzenie Przemysław Antczak, kustosz z Działu Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie. - Dziękujemy odwiedzającym, partnerom oraz sponsorom nagród w naszych konkurach.