We wtorek wieczorem żołnierze po półrocznej rozłące wrócili do swoich rodzin. Fot. 12. BZ.
Ilość wyświetleń: 1075
Ponad 90 żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej oraz ponad 30 żołnierzy innych jednostek wojskowych powróciło we wtorkowy wieczór z misji w Libanie.
Przez pół roku ok. 200 żołnierzy, w tym głównie z 3 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej ze Stargardu tworzyło II zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie.
- Patrolowali pogranicze między Libanem a Izraelem, kontrolowali przestrzeganie pokoju, a także udzielali pomocy humanitarnej ludności cywilnej. Swoją II zmianę już zakończyli i powrócili do Ojczyzny - informuje kpt. Błażej Łukaszewski z 12 Brygady Zmechanizowanej.
Przed bramami koszar w Szczecinie i Stargardzie wyczekiwały ich stęsknione rodziny, przyjaciele i znajomi.
- Po ponad półrocznej rozłące wreszcie mogli na żywo spotkać się, porozmawiać, przytulić - dodaje kpt. łukaszewski. - Na wielu z nich czekały również dzieci, te większe i mniejsze w wózeczkach.
Teraz żołnierze będą wykorzystywać prawie miesiąc urlopu.
Informacja 12. BZ:
Po 10 latach nieobecności Wojsko Polskie powróciło w 2019 roku do udziału w misji w Libanie w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (ang. United Nations Interim Force in Lebanon - UNIFIL). Głównym celem udziału polskich żołnierzy jest zaangażowanie Polski w budowanie pokoju i bezpieczeństwa w tym niestabilnym regionie.
Zadanie sformowania półrocznych kontyngentów (ponad 200 żołnierzy każdy) I oraz II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL otrzymała 12 Brygada Zmechanizowana na bazie 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu.
Trzon III zmiany PKW UNIFIL obecnie przebywającej w Libanie stanowią również żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej (głównie 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu), jednak w składzie tej zmiany są również specjaliści z innych jednostek wojskowych (np. logistycy, łącznościowcy, medycy, żandarmi), jak i żołnierze węgierscy.